Gradonačelnik Majamija Frensis Suarez pozvao je na američku vojnu intervenciju nakon vikenda na protestima na Kubi, tvrdeći da su prethodni američki napadi – od Paname do Kosova – prošli glatko.
Kuba, rekao je Suarez, predstavlja pretnju za SAD jer „izvozi komunizam širom hemisfere“. Zapravo, tvrdio je Suarez, Kuba ne samo da je „jedan od najvećih narkotrafikanata u regionu, već je i država pristalica terora kako su je odredile Sjedinjene Države“.
„Kuba izvozi komunizam širom hemisfere i širom sveta i to čini već decenijama i to je nešto što bi trebalo da zanima nacionalnu bezbednost SAD-a“, rekao je gradonačelnik.
Zatim je predložio da SAD uhapse kubansku vladu na neki način sličan hapšenju zloglasnog panamskog lidera trgovine drogom Manuela Noriege, američkog saveznika koji je izgubio svoj favorizovani status nakon što je otkriveno da je obaveštajne podatke prenosio i u druge zemlje, uključujući Kubu, uprkos Vašingtonu.
Suarez je tvrdio da je Panama uživala decenijama mirnu demokratiju od uklanjanja Noriege. Panama, međutim, na međunarodnom planu ima sumnjivu reputaciju poreskog utočišta za bogate, koje je ogolilo izlaganje Panama Papers iz 2018. godine.
Ali to nije bila samo Panama u pitanju, objasnio je Suarez – obe političke stranke mogle bi koristiti vazdušne napade. Baš kao što je republikanska Bušova administracija uhapsila Noriegu, „imali smo intervencije demokratskog predsednika koji je ubio Osamu bin Ladena u Pakistanu […] i predsednika Klinton na Kosovu koji je intervenisao u humanitarnom pitanju vazdušnim udarima. Dakle, bilo je mnogo, mnogo prilika u istoriji“
Gradonačelnika je tada presekla Maria McCallum, koja je pitala da li on zaista „predlaže vazdušne napade na Kubu“. Suarez nije odustao, rekavši da bi vojna intervencija trebalo da bude na stolu.
Suarez se žestoko založio protiv bilo kakvih napora administracije Džoa Bajdena da ublaži embargo koji sprečava druge zemlje da šalju pomoć ostrvskoj državi od 1960. godine, insistirajući da će kubanska vlada upotrebiti novac protiv Vašingtona. „Žele da krive SAD za njihov neuspeli sistem vlasti“ , argumentovao je gradonačelnik.
„Sve što činimo da bismo pokušali da pomognemo ostrvu na kraju postaje gorivo za njih da porobe svoje građane“ , žalio se on. O tome se izjasnio i u drugom intervjuu, tvrdeći da embargo nije bio „okrutan“, istovremeno sugerišući da je za njegovu ekonomsku situaciju kriva samo kubanska vlada, a ne blokada koju je Vašington uveo na ostrvu.
Webtribune.rs