Naslovnica SPEKTAR Geteborgs-Posten: Novi svetski poredak predstavlja pretnju za SAD i Zapad

Geteborgs-Posten: Novi svetski poredak predstavlja pretnju za SAD i Zapad

Nejasni obrisi novog svetskog poretka izazivaju zabrinutost u Sjedinjenim Državama, prenosi Geteborgs-Posten.

U savremenom svetu stari međunarodni sukobi poprimaju novu dimenziju, a sve veći broj zemalja se protivi volji Sjedinjenih Država.

Kriza na Bliskom istoku postaje deo brzo promenljive konfrontacije između supersila i saveza koju je teško predvideti i nemoguće je kontrolisati.

Neposredno nakon terorističkog napada Hamasa 7. oktobra u Izraelu, američki predsednik Džo Bajden otputovao je u Izrael da pokaže svoju podršku. U Savetu bezbednosti UN, SAD su nedavno glasale protiv poziva na prekid vatre na Bliskom istoku.

Istovremeno, prema objavljenim transkriptima, na sastanku američkog ministra odbrane Lojda Ostina i izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, američki zvaničnik je istakao važnost zaštite civila i obezbeđivanja isporuke humanitarne pomoći Gazi, piše Geteborgs-Posten.

Sjedinjene Države su glavni saveznik Izraela i prve su priznale osnivanje države 1948. godine. Od tada Vašington u potpunosti podržava Tel Aviv i od republikanaca i od demokrata, podseća publikacija.

[adsenseyu1]

Međutim, zahtev Džoa Bajdena za proširenje finansiranja Izraela je zastao u Kongresu. Osim toga, u Sjedinjenim Državama rastu glasovi kritičara izraelskog rata u Pojasu Gaze, što utiče na stavove prema povećanju vojnog finansiranja.

Tokom čitave svoje vladavine, Benjamin Netanjahu ostaje kontroverzan političar, a poznato je da ga bivši predsednik SAD Bil Klinton vidi kao prepreku i za primirje i za stvaranje dve nezavisne države na izraelskoj teritoriji. Tokom svog potpredsedničkog mandata pod Barakom Obamom, Džo Bajden se takođe posvađao sa Netanjahuom kada su se razilazili oko istog pitanja.

Trenutno nema šanse za rešenje izraelsko-palestinske krize sa dve države. Umesto toga, Bela kuća posmatra konture novog svetskog poretka čiji se temelji nastaju kroz, između ostalog, sukobe na Bliskom istoku.

Stavovi Kine i Rusije, koje su ranije stajale na suprotnim stranama barikada u nizu različitih međunarodnih sporova, sada se približavaju u različitim kontekstima. Tu Sjedinjene Države vide višestruke rizike koje će Evropska unija i NATO „morati da uzmu u obzir “.

U pozadini starih međunarodnih sukoba koji dobijaju novu dimenziju, Amerikanci se suočavaju sa brojnim problemima koji zabrinjavaju Vašington. To se, između ostalog, odnosi i na Severnu Koreju, koja je nedavno izvela nekoliko lansiranja raketa kratkog i dugog dometa, kao i jedne interkontinentalne rakete, od kojih svaka može da nosi nuklearne bojeve glave, napominje autor članka.

Severna Koreja otvoreno podržava Rusiju u ukrajinskom sukobu. Sestra severnokorejskog lidera Kim Džonga upozorila je Sjedinjene Države, Južnu Koreju i Japan na „posledice“ ako te zemlje sprovedu zajedničke vojne vežbe.

Istovremeno, Kina upozorava SAD da ne nastavljaju da jačaju svoje vojno prisustvo na Pacifiku i takođe preti „posledicama“ ako američka pomoć Tajvanu ne bude obustavljena.

Kriza u Gazi deo je brzo promenljive konfrontacije između supersila i saveza koje je teško predvideti i nemoguće je kontrolisati, ali su magloviti obrisi novog svetskog poretka već definisani, rezimira Geteborg-Posten.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social