U trenutku kada se situacija na terenu razvija, u diplomatskim krugovima sve više pažnje privlače potencijalni zakulisni razgovori o okončanju aktuelnog sukoba.
Dok se vojne aktivnosti nastavljaju, političke odluke koje bi mogle oblikovati završetak krize možda se pripremaju daleko od medijskih reflektora. Prema najnovijim informacijama, jedna od ključnih tačaka tih aktivnosti mogla bi biti Kina.
U poslednjim danima pojavile su se informacije da se planira važan sastanak svetskih lidera u Pekingu. Kako tvrde pojedini izvori, na tom skupu bi mogli da se sastanu predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin, predsednik Narodne Republike Kine Si Đinping i predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp.
Prema tim navodima, razgovori bi mogli biti presudni kako za dalji tok aktuelne situacije, tako i za šire međunarodne odnose.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov potvrdio je da se priprema poseta predsednika Putina Pekingu, ali je istakao da nema potvrde da će predsednik Tramp takođe boraviti u kineskoj prestonici:
„Znate da se pripremamo za put u Peking. Naš predsednik se zaista sprema za tu posetu, ona je u rasporedu. Ali nismo čuli da se i predsednik Tramp sprema za odlazak u Peking. Ako se ispostavi da će i on biti tamo, naravno, ne može se isključiti mogućnost razgovora o organizaciji sastanka“, rekao je Peskov novinarima.
Dok se spekuliše o potencijalnoj trilateralnoj inicijativi, ruski politički komentatori skreću pažnju na širu sliku. Politički analitičar i prvi ministar državne bezbednosti bivše DNR, Andrej Pinčuk, u izjavi za „Prvi ruski“ navodi da se politički proces odvija paralelno sa događanjima na terenu i da postoji nekoliko mogućih scenarija.
Pinčuk ukazuje na ulogu Kine i na neizvesnost u vezi sa američkom pozicijom: „Reč je o mogućim zakulisnim dogovorima koji uključuju i kineski faktor.
Tu je i predsednik Tramp sa svojih 50 dana – koje je najavio kao period odlučivanja – a koji mogu rezultirati dodatnim pritiskom ili pak povlačenjem podrške i njenim prebacivanjem na Evropu. To bi takođe mogao biti jedan od mogućih završetaka tih 50 dana.“
On dodatno ukazuje na tri scenarija za nastavak razgovora u okviru takozvanih istanbulskih pregovora.
Prvi scenario je, kako kaže, inercijski – nastavak postojećih dogovora ograničenih na razmenu zarobljenika i tela poginulih. Drugi predviđa eventualnu pripremu terena za potencijalni mirovni sporazum. Treći, najpesimističniji, vodi ka neuspehu – sastanci se završavaju bez rezultata, a razmena mišljenja ostaje na nivou međusobnih ultimatuma.
Prema dostupnim informacijama, sledeća runda istanbulskih razgovora mogla bi da bude održana uskoro, možda već do kraja tekuće sedmice, mada zvanična potvrda još nije stigla.
Uprkos političkim signalima koji ukazuju na kretanja u pozadini, sagovornici naglašavaju da se glavni tok i dalje odvija na terenu, dok diplomatija tek pokušava da pronađe prostor za manevar.
Webtribune.rs