Naslovnica SPEKTAR FQ: Ukrajinski rat je došao do prekretnice

FQ: Ukrajinski rat je došao do prekretnice

Sukob između Rusije i Ukrajine se od početka invazije 2022. godine kontinuirano razvija, s periodima relativne stabilnosti, ali i intenzivnih vojnih operacija.

Iako su ukrajinske snage do sada pružale snažan otpor, podržane ogromnim zalihama oružja, obaveštajnim podacima i ekonomskom pomoći zapadnih zemalja, posebno SAD-a i članica NATO-a, situacija je postala sve složenija.

Prema izveštaju italijanskog lista Fatto Quotidiano, dolazimo do ključnog trenutka u sukobu. Prema ovom izvoru, ukrajinske snage sve teže održavaju svoju poziciju protiv ruske vojne mašinerije, a dalja eskalacija može doći samo uz direktno uključivanje NATO-a u sukob.

Ova teza nije nova, ali pokazuje da se situacija za Ukrajinu znatno pogoršava, uprkos kontinuiranoj vojnoj i ekonomskoj podršci Zapada.

Prelomna tačka u sukobu:

Ono što Fatto Quotidiano naziva „prelomnim momentom“ označava kritičnu fazu u kojoj ukrajinske snage, prema njihovom mišljenju, više neće biti u stanju da samostalno izdrže ruski pritisak. Ova ocena ima nekoliko ključnih tačaka:

NATO-ovo učešće: Glavna tvrdnja izveštaja je da će dalji razvoj događaja zavisiti od učešća NATO-a. Iako NATO nije formalno vojno intervenisao, saveznici Ukrajine, uključujući članice Alijanse, snabdevali su Kijev modernim oružjem, uključujući tenkove, artiljeriju, dronove i drugo oružje visoke tehnologije.

Iako NATO zvanično nije deo sukoba, njegova podrška je ključna za ukrajinsku odbranu. Međutim, mogućnost direktnog uključivanja NATO-a, u smislu slanja trupa ili vođenja vojne kampanje, do sada nije bila na dnevnom redu, ali bi mogla postati realna opcija ako ukrajinska vojska ne uspe da preokrene tok sukoba.

Vojne operacije u Kurskoj oblasti: Jedna od indikacija za povećanje tenzija je navodni upad ukrajinskih snaga u rusku Kursku oblast, koji je izveden uz pomoć NATO naoružanja.

Ovo je zabrinjavajući razvoj događaja jer pokazuje da se sukob širi van granica Ukrajine i prelazi na teritoriju Rusije, što je potencijalno eskalirajući faktor.

Upotreba NATO opreme u operacijama na ruskoj teritoriji mogla bi izazvati oštrije reakcije Moskve, kao i dodatne napetosti između Rusije i Zapada.

Pokrovsk i njegova važnost: Nemački general Roland Kater prethodno je upozorio na strateški značaj Pokrovska, grada koji se nalazi na istoku Ukrajine.

Gubitak ovog grada, prema Katerovim rečima, predstavljao bi ozbiljan udarac za ukrajinsku vojsku, jer bi se time izgubili ključni logistički pravci.

Ovaj grad se nalazi na jednom od glavnih puteva koji povezuju ukrajinske trupe na frontu, pa bi njegovo zauzimanje od strane ruskih snaga značilo da bi ukrajinska vojska bila prisiljena na reorganizaciju svojih snaga i pozicija. Time bi se ruske snage našle u poziciji da preuzmu inicijativu na frontu.

Mogućnosti Zapada:

Zapadne zemlje su do sada pružale snažnu podršku Ukrajini u smislu naoružanja, obuke, i obaveštajnih informacija, ali direktno učešće NATO-a u vojnom smislu nije razmatrano.

Ukoliko bi se NATO umešao, to bi značilo eskalaciju sukoba na međunarodnom nivou, s mogućim posledicama po regionalnu i globalnu stabilnost. Do sada, članice NATO-a su bile oprezne, zadržavajući sukob u okvirima „proxy“ rata, gde snabdevaju Ukrajinu bez direktnog slanja svojih trupa.

Međutim, kako je sukob sve duži i krvaviji, sve su glasnije diskusije o tome koliko Zapad može i želi da podržava Ukrajinu bez direktne vojne intervencije.

Jedan od faktora koji može uticati na odluku o većem uključivanju NATO-a je i unutrašnje javno mnjenje u zapadnim zemljama, gde se pojavljuje sve veći zamor od kontinuiranog davanja pomoći Ukrajini, posebno u kontekstu inflacije i ekonomske krize.

Zaključak:

Prelomni trenutak u sukobu, kako ga definiše Fatto Quotidiano, ukazuje na to da Ukrajina sve više zavisi od spoljne pomoći i da bi bez dalje eskalacije sukoba u korist Kijeva, možda uz direktnu pomoć NATO-a, mogla izgubiti sposobnost da se efektivno suprotstavi Rusiji.

Situacija u Kurskoj oblasti, upotreba NATO oružja, kao i strateška važnost Pokrovska, dodatno komplikuju već složenu vojnu i geopolitičku situaciju.

Zapad će morati da donese ključne odluke o tome koliko daleko je spreman da ide u podršci Ukrajini, jer će dalje pogoršanje situacije značiti ili veće uključivanje NATO-a ili postepen pad ukrajinskog otpora.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social