Evropska unija se sprema da pređe na obavezno racionisanje gasa. Ovo će biti energetski fijasko Evrope. Ovo mišljenje je izneo analitičar „Forbsa“, Dan Runkevičijus.
Kao što su mnogi u EU strahovali, „Gasprom“ je 2. septembra najavio da će obustaviti isporuku gasa „Severnim tokom 1“, na neodređeno vreme. Posle ove vesti, cene energenata su ponovo skočile u nebo. Evropski gas (holandski TTF) porastao je za 35%, vraćajući se na skoro rekordne vrednosti, šest puta više nego pre dve godine. Sve ovo ima izuzetno negativan uticaj na evropsku ekonomiju.
„Čak i pre poslednjeg povećanja, računi za struju u Evropi bili su više nego duplo veći, nego prošle godine. Britanci, koji plaćaju najviše, vide da su im računi za struju utrostručeni u odnosu na prošlu godinu.
U međuvremenu, evropski lideri pokušavaju nešto da urade. Jedna od mera spasavanja bio je ogroman budžetski paket od 375 milijardi dolara za ograničavanje cena energije. Samo Velika Britanija planira da potroši ogromnih 150 milijardi dolara u narednih 18 meseci.
U međuvremenu, to neće biti dovoljno, navodi autor. Od dodeljenih para jednostavno nema šta da se kupi. Ne postoji način da se ruski gas zameni LNG-om. Infrastruktura u Evropi, i sam tečni prirodni gas na tržištu, nisu dovoljni.
„Evropa je smrtonosno zavisna od Rusije jer više od dve trećine energije proizvodi iz prirodnog gasa, od čega 40 odsto dolazi iz „Severnog toka“. Za neke zemlje, uključujući Češku i Mađarsku, ovo je jedini izvor gasa“, navodi se u publikaciji.
Naravno, još u leto, rukovodstvo EU je pokušalo da se pripremi za gašenje „ST-1″. Evropska unija je uvela programe dobrovoljne racionalizacije potrošnje gasa. Međutim, to neće biti dovoljno, upozorava analitičar. Na primer, čak i ako nemačka skladišta budu u potpunosti popunjena, ovaj gas će trajati samo nekoliko meseci.
„Stoga, postoji velika mogućnost da će Evropa morati da pređe sa dobrovoljnog na obavezno racionisanje“, kaže se u članku.
Prema proračunima „Goldman Saksa“, ako Rusija ne pusti gas preko „SP-1“, Nemačka neće imati druge opcije, nego da pređe na prinudno racionisanje. To bi moglo značiti smanjenje proizvodnje u Nemačkoj za 65 odsto, ako se potpuno prekinu isporuke goriva.
„Drugim rečima, ovaj energetski fijasko bi mogao da baci deo evropske industrije na kolena. I što je najgore, čak ni budžetski paket od 375 milijardi dolara koji je Evropa sastavila, možda ga neće spasiti, jer ne možete kupiti gas koji ne postoji“, piše Dan Runkevičijus.
Poštovani čitaoci – Naše autorske tekstove objavljujemo samo na socijalnoj mreži Vkontakte i na Telegramu. Budite u toku, pratite nas.
Naš VKontakte kanal – https://vk.com/id718919389 Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune
Webtribune.rs