Finska političarka Pirko Turpeinen, koja je godinama radila kao stručni saradnik u Komisiji za ispitivanje torture i kršenja ljudskih prava Saveta Evrope, istakla je da je nad Srbima tokom prošlog vijeka izvršen najveći genocid, te da je razaranje Jugoslavije od zemalja članica NATO i SAD zapravo najveći međunarodni zločin u Evropi od Drugog svetskog rata.
„Nemačka i Francuska su se svojevremeno pokušale iskupiti polaganjem venaca za svu nepravdu koju su počinile prije 100 godina tokom svojih kolonijalnih osvajanja afričkih zemalja.
Hoće li biti potrebno novih 100 godina da SAD i Nemačka priznaju istinu o nasilju koje su počinile nad srpskim narodom i da se izvine nevinim ljudima poput generala Ratka Mladića i njegovim sunarodnicima“, upitala je profesor Turpeinen u autorskom tekstu reagujući na napise u pojedinim finskim medijima da bi nakon presude generalu Ratku Mladiću „Srbija trebalo da se suoči sa svojim ratnim zločinima“.
Ona je istakla da je srpski narod gotovo istrebljen tokom Drugog svetskog rata, a sve je nastavljeno tokom devedesetih godina.
„Hrvatska imigracija i razne tajne službe finansirale su godinama jednu agresivnu antisrpsku propagandnu kampanju preko najpoznatijih marketinških agencija.
Zvonar CIA Robert Ber je u jednoj od svojih knjiga napisao da je na raspolaganju imao na desetine miliona dolara kako bi povećao jaz između različitih etničkih grupa u SFRJ, a kako bi slomljene male države ispunile ciljeve nadnacionalnog kapitala iz SAD i Nemačke“, navela je ova finska političarka.
Ono što se kasnije desilo, istakla je ona, ide na dušu tih velikih sila, koje su dozvolile da nakon „Oluje“ Hrvatska bude etnički očišćena od Srba, a u čemu su, kako kaže, učestvovali i penzionisani američki generali.
Ona smatra da je Ratko Mladić, s kojim je imala prilike da razgovara u nekoliko navrata, vjerovatno jedini oficir tokom tih ratnih godina u BiH koji se više puta pozvao na zakone i međunarodne ugovore, prenosi „Glas Srpske“.
„NATO sud ga je i pored toga osudio. Stavili su mu na dušu i Srebrenicu iako on uopšte nije bio u tom gradu tokom spornih događaja, a koji su kasnije iskonstruisani od tajnih službi i lažnih svedoka.
Mladić je nakon ulaska u Srebrenicu početkom jula 1995. razgovarao sa predstavnicima Srebrenice i generalom UN Karemansom. On je tada rekao da Bošnjaci mogu odabrati hoće li ostati u gradu ili žele ići negdje drugde.
Organizovao je i prevoz, nahranio ih, te zatražio da u svakom autobusu bude i po jedan pripadnik UN. Nakon toga je otišao u Beograd“, napisala je Turpeinenova.
Ona je pozvala svetske medije da objave izdvojeno mišljenje sudije Apelacionog suda Priske Matimbe Nijambe, koja se nije složila sa presudom Mladiću navodeći kako bi bilo najpravednije da se ovo suđenje ponovi.
(nezavisne.com)