Broj korporativnih bankrota je u vrtoglavom porastu u većini zapadnih ekonomija, a vlade daju milijarde dolara za preduzeća koja se nalaze u teškoj situaciji, izveštava „Fajnenšel tajms“.
Broj bankrota američkih kompanija, u poređenju sa periodom od pre godinu dana, porastao je za 30 odsto.
„U Nemačkoj, najvećoj privredi Evropske unije, bankroti su se, od januara do septembra, u poređenju sa periodom od pre godinu dana, uvećali za 25 odsto,“ saopštio je Zavod za statistiku „Destatis“.
Širom evropskog bloka, korporativna insolventnost je porasla za 13 odsto, dostižući najviši nivo u poslednjih osam godina, navodi „Eurostat“.
Više kamatne stope, zajedno sa kolapsom „zombi kompanija“, koje su preživele zahvaljujući podršci vlade tokom pandemije kovida, podstakle su ovaj trend, smatra Nil Širing, glavni ekonomista u „Kapital ekonomiks“.
Širing je kao glavne uzroke bankrota naveo troškove servisiranja duga i visoke račune za energiju.
Prema procenama MMF-a za 2020, preduzeća su prebrodila nagli pad izazvan pandemijom zahvaljujući ogromnoj vladinoj podršci kompanijama.
[adsenseyu1]
Širing je upozorio da će se ovaj trend nastaviti, jer mnoga preduzeća moraju da refinansiraju dug po višim kamatnim stopama.
Porast bankrota će uticati na globalnu ekonomsku aktivnost u narednih nekoliko godina, smatraju analitičari.
Suzan Striter, viši investicioni analitičar u kompaniji „Hargrejvs lansdaun“, izrazila je zabrinutost da će brzo pooštravanje monetarne politike istisnuti nova preduzeća, što bi moglo da ima dugoročne posledice.
Agencija za rejting „Mjudi“ očekuje da će globalna stopa neizvršenih obaveza nastaviti da raste i u 2024, nakon što je dostigla 4,5 odsto u 12 meseci do oktobra.
Nemačka kompanija za finansijske usluge „Alijans“ predviđa da će globalne stope rasta nelikvidnosti, nakon povećanja od šest odsto u 2023, dostići 10 odsto sledeće godine.
„Uočavamo porast nesolventnosti preduzeća u skoro svim zemljama sveta“, izjavio je Maksim Lemerl, vodeći analitičar u „Alijans risrču“.
(rt.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[adsenseyu4]