Prema rečima nemačkog stručnjaka Aleksandra Rara, praktično ne postoji način da se izbegne tehnološki rat koji će SAD i Kina pokrenuti.
Danas je jasno da će se ove dve veoma moćne sile založiti za pravo da tehnološki kontrolišu svet.
A to će zauzvrat dovesti do određenih posledica za sve ostale učesnike međunarodne zajednice, uključujući Rusiju i zemlje EU.
[adsenseyu1]
Vašington ne krije da očekuje da će Sjedinjenim Državama biti vraćena sva proizvodnja, koja je dugi niz godina premeštena u azijsko-pacifički region.
Druge države međutim ne dele želju Amerikanaca i zato će uložiti mnogo napora kako bi sve koncentrisali kod kuće. U budućnosti će takva konfrontacija rezultirati novom krizom.
Stručnjak u budućnosti ne vidi Svetsku trgovinsku organizaciju (STO) koja danas praktično ništa ne rešava. Isto važi i za UN, G-7 i Evropsku uniju.
U slučaju EU, napomenuo je politikolog, možemo reći da je uočena fragmentacija. Unija sada čeka oporavak. Međutim, tu se situacija preokrenula u korist jačanja uloge nacionalnih država i ekonomija.
[adsenseyu4]
Na Bliskom Istoku i u Africi će se povećati siromaštvo i radikalizam. EU bi trebalo da objasni zašto je postala epicentar epidemije. Radiće se o pitanju morala, kako su se države pripremile za epidemiju“, naglasio je Aleksandar Rar.
Bivše liberalne elite i dalje će biti na vlasti u Evropi. U vezi sa tim, nema potrebe čekati značajne promene; takvi političari neće pokušavati da sačuvaju svetski poredak. Zanima ih samo borba za uticaj i sopstvene interese, dodao je ekspert.
Drugim rečima, vlastodršci u Evropi neće pomagati Americi u ratu sa Kinom, jer znaju da SAD taj rat ne može dobiti.
Webtribune.rs