Naslovnica U FOKUSU EU predložila uvođenje sankcija Vulinu, zabranu ulaska u zemlje unije

EU predložila uvođenje sankcija Vulinu, zabranu ulaska u zemlje unije

Vlada Evropske unije odlučila je da Aleksandru Vulinu, potpredsedniku Vlade Srbije, zabrani ulazak u zemlje članice Unije. Razlog? Ne zvuči kao zločin — već jednostavno to što je rekao ono što mnogi misle, ali ćute.

Vulin je za RIA Novosti potvrdio da su vlasti EU donele ovu odluku nakon njegovog učešća na konferenciji u Evropskom parlamentu, gde je govorio o položaju Srbije i licemerstvu briselske politike prema Beogradu.

Nije bilo nikakve ozbiljne rasprave, kaže on. Samo zatvorena vrata. Bez argumentacije, bez sučeljavanja mišljenja. „Nisu kritikovali sadržaj, već mene lično. Održali su sastanak na visokom nivou i odlučili da mi zabrane ulazak“, rekao je Vulin.

Na pomenutoj konferenciji pod nazivom „Put Srbije u EU“, otvoreno je rekao da je vreme da Srbija prestane da gaji iluzije i poverenje u institucije koje, kako je naveo, sistematski podrivaju srpske interese.

Oni koji prate dešavanja u EU znaju da se ovakve mere ne donose preko noći. Vulin je već duže na radaru Brisela. Njegovi prethodni istupi, posebno onaj u kojem je poručio da Srbija nikada neće postati članica EU ali da bi mogla postati deo BRIKS-a, izazvali su oštre reakcije.

A kad se tome doda i njegova zahvalnost ruskim bezbednosnim službama zbog pomoći tokom protesta u Srbiji, reakcija nije izostala.

Prema rečima samog Vulina, evropski komesarijat za spoljne poslove, odnosno svojevrsno ministarstvo spoljnih poslova EU, već je pripremilo predlog sankcija, pozivajući se na njegove navodne „destabilizujuće veze sa Rusijom“.

Ali, ovde nije reč samo o sankcijama. Ovo je poruka. Vulin smatra da se od njega očekuje da ćuti, da prestane da govori ono što ne odgovara centrima moći.

„Misle da ako zabrane rad ruskim medijima u EU, da će se istina prestati izgovarati. Ako meni zabrane ulazak, misle da ću ućutati. Naravno, to se neće desiti“, poručio je uz hladan osmeh.

Ovo, međutim, nije prvi put da se Vulin nađe pod pritiskom sa Zapada. Već se nalazi na listi ograničenja američkih institucija, pa, kako kaže, na pritiske je već navikao. Ali za razliku od ranijih godina, sada su napadi direktniji, personalizovaniji.

Evroparlamentarka Marta Kos je krajem marta eksplicitno poručila Beogradu da Vulin ne bi smeo biti deo nove srpske vlade — i to neposredno nakon njegovog intervjua u kojem je podvukao crvenu liniju prema EU.

Zanimljivo je da se ovakve reakcije EU dešavaju u trenutku kada se u samoj Uniji sve glasnije preispituje politika proširenja i kada raste nezadovoljstvo među članicama zbog dvostrukih standarda.

Dok Brisel otvara vrata drugim državama, prema Srbiji i dalje koristi metodu pritiska i uslovljavanja.

I dok se EU sve više ponaša kao da Srbija mora da bira između istine i integracija, Vulin poručuje da je za njega izbor već napravljen. Možda nije prvi zvaničnik kojem je zabranjen ulazak u EU, ali je među retkima koji su na to odgovorili rečima, a ne ćutanjem.

Ostaje pitanje: Ako se istina ne sme izgovoriti u Evropskom parlamentu, gde onda može? I da li će zabrane postati nova forma dijaloga između Brisela i Balkana?

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social