Novi paket sankcija EU protiv Rusije uticaće na građane i organizacije iz trećih zemalja, koje pomažu Rusima da zaobiđu ograničenja.
Dodavanje ovog kriterijuma znači, da sada kompanije ili građani iz bilo koje zemlje, mogu biti uključeni na listu sankcija EU za pomoć Rusima. To može biti nabavka opreme koju je EU zabranila za izvoz u Rusiju, ili učešće u prelasku na neevropsku strukturu imovine, koja bi trebalo da bude zamrznuta u EU.
Osmi paket evropskih sankcija Rusiji, koji je usvojen 6. oktobra, po oceni stručnjaka, približio je strukturu sankcionih ograničenja EU američkoj.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
„Ovo je neka vrsta zaokreta od 180 stepeni za EU, koja se donedavno žalila na eksteritorijalnu primenu sankcija, od strane američkih vlasti prema osobama koje nisu iz SAD“, otkriva Tomaš Vlostovski, menadžer briselske konsultantske firme „EuTradeDefense“.
Novi paket je uticao i na sferu metalurgije. Sada, na primer, kineski ili turski čelični proizvod neće moći da uđe na tržište EU, ako je napravljen od ruskih sirovina. U ovom slučaju, predviđeni su relativno dugi prelazni periodi, tokom kojih će biti moguć uvoz takvih proizvoda iz trećih zemalja- do 30. septembra 2023. godine za većinu proizvoda sa liste.
6. oktobra postalo je poznato, da je Londonska berza metala uvela privremena ograničenja na nove isporuke bakra i cinka, od strane Uralske rudarske i metalurške kompanije, i Čeljabinske fabrike cinka.
Webtribune.rs