Naslovnica ŽIVOT Esma Redžepova, kraljica čije je srce bilo veće od života – VIDEO

Esma Redžepova, kraljica čije je srce bilo veće od života – VIDEO

esma

Makedonska pevačica i kraljica romske muzike Esma Redžepova napunila bi danas 74 godine. Za gotovo šest decenija estradnog staža održala je preko 23.000 koncerata širom sveta, od čega je trećina bila humanitranog karaktera.

Esma Redžepova počela je rano da se bavi muzikom. Sa 10 godina je pobedila na takmičenju koje je organizovao tadašnji “Radio Skopje“. Ona je bila prva Romikinja koja je pevala na romskom jeziku na ovom festivalu. U Gandinagaru, Indija, 1976. godine proglašena je za kraljicu romske muzike, što ju je dodatno motivisalo da radi i stvara.

https://youtu.be/syiBN7hJqPU

Esma je peto od šestoro dece Čanije i Ibrahima Redžepova, odrasla je u maloj kući u centru Skopja. Njen otac Ibrahim je u aprilu 1941. godine u bombardovanju Skoplja izgubio nogu, ali se ipak trudio da zaradi i da na dostojanstven način zbrine svoju porodicu. Bio je čistač cipela i Esma mu je često pomagala i radila dodatne poslove.

[adsenseyu1]

„Moje detinjstvo je bilo jako teško, ali to sam iskoristila kao veliku školu. Zapravo, težu stranu života osetila sam u detinjstvu. Dok su mnogi rasli bezbrižno, ja sam radila razne poslove, nosila sam mleko, čistila stanove, čuvala psa jednom čuvenom skopskom doktoru Cipuševom, a zarađeni novac trošila sam ekonomično. Volela sam bioskop, pa bih svojom ušteđevinom kupovala karte. Borila sam se sa predrasudama u društvu, uvek sam se morala nekome da se dokazujem ali, kao što vidite, isplatilo se, ja sam zahvalna Bogu“, rekla je svojevremeno kraljica romske muzike.

Prvi put pred Titom pevala je 1961. godine, kada je gost maršalu bio indonezijski predsednik Sukarno, a svojim glasom počastila je i tadašnjeg libijskog lidera Gadafija.

„Da biste bili veliki pevač i da ostavite trag, morate da se profesionalno posvetite pesmi i muzici i morate da se žrtvujete. Ja nisam pobornik da se po svaku cenu dođe do vrha. Ne dopada mi se što se sada meša golotinja i lepota. Najvažnije je biti originalan i biti svoj. Meni, kao Romkinji je bilo mnogo teško da se dokažem i istaknem, znala sam da moram mnogo da radim, verovala sam u sebe i zato sam uspela“, rekla je Esma.

[adsenseyu5]

Važila je za veliku humanistkinju. Mnogo je dece zbrinula, poznato je da je usvojila 47 dece koja su odrasla i rasla u ansamblu „Teodosievski“. Pomagla je razne fondacije i uvek se rado odazivala na sve humanitarne akcije.

Nikad nije rađala, ali je usvojila 47. dece. Njen suprug nikad joj nije dozvoljavao da radi nešto što bi je udaljilo od pevanja i nastupa. Nikad u životu nije ni kuvala ni čistila jer je tvrdio da para šteti glasnim žicama. To ju je neki put jako ljutilo jer obožavla da kuva, a on joj to nije odobravao i uvek je imala kućnu pomoćnicu. Decu su odlučili da usvoje jer su najčešće dolazila iz romskih porodica koje su bile socijalni slučajevi.

„Da bi ih sačuvali od domova ili ulice, Stevo ih je podučavao sviranju raznih instrumenata i danas su svi oni muzičari u nekim orkestrima i pošteno žive i zarađuju“.

Velika želje Esme Redžepove bila je Nobelova nagrada.

“Humanitarne organizacije jugoistične Evrope i Balkana nominovaće me ove godine za Nobelovu nagradu. Po pravilima možete biti predloženi sedam puta, a Majka Tereza je Nobelovu nagradu dobila upravo posle sedme nominacije. Pa, valjda ću i ja! Volela bih da dobijem nagradu, jer bi to bilo veliko priznanje ne samo meni, već i celoj jugoistočnoj Evropi i Balkanu”, rekla je u maju mesecu prošle godine za “Novosti” Esma.

Kraljica romske pesme želela je da ove godine proslavi 60 godina uspešne karijere i obeleži jubilej. Nažalost, nije dočekala – preminula je u decembru 2016. prosl ekraće i teške bolesti.

“Ako budem živa i zdrava, održaću koncerte u svim centrima bivše Jugoslavije. Zamislite da se 23.000 puta popnete na binu i siđete. To nije lako, a kamoli da toliko puta pevate. Kao devojčica sam bila vrlo nemirna i buntovna, a sa 11 godina već sam imala solističke koncerte. Vrlo retko pevam u klubovima, uglavnom nastupam u dvoranama i to pred inostranom publikom koja nema veze sa Balkanom. Ove godine pevala sam u Filharmoniji u Minhenu, pred više od 2.000 ljudi, a nedavno sam se vratila iz Amerike, gde sam nastupala u Kenedi centru i Kongresnoj biblioteci u Vašingtonu. Prvi put u karijeri ću ove godine nastupiti u Kini. Bez obzira na to što publika ne razume o čemu pevam, mislim da sam specifična pevačica i da je magija u mom glasu”, rekla je tada Esma.

[adsenseyu5]

Esma Redžepova ostaće upamćena kao žena čija su energija, ljubav i glas bili veći od života.

* Kako vidite političku i ekonomsku situaciju u Makedoniji i regionu?

– Bez obzira na to što su se bivše jugoslovenske republike razdružile, ne možemo jedni bez drugih. Dugo smo živeli zajedno i to ne može da se zaboravi i izbriše. Imam prijatelje u svim delovima nekadašnje Jugoslavije, 30 godina sam živela u Beogradu. Treba jedni drugima da pomažemo i da zajedno napravimo bolji svet u kome ćemo živeti. Komšije treba da idu jedni kod drugih na kafu, da se vole i poštuju bez obzira na verske i nacionalne razlike. Ne volim nikakve barijere među ljudima, već svet bez granica. Da sam neki važan faktor, zaustavila bih sve časovnike sveta i učinila da nigde ne bude rata.

* Nastupali ste pred svetskim državnicima, ko je ostavio najjači utisak?

– Pevala sam Titu, Gadafiju, Naseru, ali, najveći utisak na mene je ostavila Indira Gandi. Ne samo zato što je bila žena, već i veliki humanista. Imala sam čast da budem jedina osoba koju je poljubila, jer se Indijci nikad ne ljube. Niko osim Steve i mene nije išao 11 dana kolima od Beograda do Indije, gde sam 1976. proglašena za kraljicu romske muzike.

* Koju pesmu ste Titu najčešće pevali?

– Obožavao je pesmu „Zašto si me majko rodila“. Voleo je „Čaje šukarije“ i još neke numere, ali uvek mi je govorio da mu otpevam baš tu pesmu.

[adsenseyu5]

* Suprug Stevo Teodosievski vam je pred smrt rekao da ne smete da prestanete da pevate, jer će tako živeti kroz vaše pesme?

– Tri meseca pre nego što je umro, Stevo je okupio svu našu decu i rekao im da mi ne dozvole da prestanem da pevam posle njegove smrti. Govorio je da treba da nastavimo da radimo zajedno, jer će tako i on živeti kroz te pesme. Kazao im je: „Nemojte da mislite da sam ja napravio Esmu, ona je sebe stvorila radom i upornošću. Mnoge stvari sam naučio od nje, napravila je od mene gospodina“. Često je govorio da žena od muškarca može da napravi gospodina, ali i da ga obruka i uništi. Mnogo sam ga poštovala, tako sam vaspitana.

* Zašto ste posle 47 sinova, usvojili devojčicu?

– Patrijarhalno sam vaspitana, gledala sam da ne napravim neku grešku izmeđe dece, jer nisu u krvnom srodstvu, zato smo pre toga usvojili 47 dečaka. Kada sam ostala sama, usvojila sam tinejdžerku od 16 godina. Bila je kod mene šest godina, školovala sam je i muzičku akademiju je završila sa najboljim ocenama. Bogata sam žena, imam 124 unučadi i šestoro praunuka.

(Novosti.rs,Noizz.rs)

[adsenseyu5]