Naslovnica SPEKTAR Erdogan pobesneo zbog ruske poruke: „Ko napadne Asadovu vojsku imaće posla sa...

Erdogan pobesneo zbog ruske poruke: „Ko napadne Asadovu vojsku imaće posla sa Rusijom“

Rat se ne može izbeći, može se samo odložiti. Ova teza italijanskog mislioca Makijavelija odnosi se na trenutnu stvarnost oko rešenja sukoba u Idlibu. Međutim, ne onako kako pišu zapadni i turski mediji, već potpunim oslobađanjem svakog pedlja sirijske zemlje od strane vladinih snaga.

Turski predsednik Erdogan preti „vojnom intervencijom“ i naređuje proturskim militantima iz severa Sirije da se mobilišu i okupe u području Afrina. Dakle, već je očigledno da ne želi direktnu vojnu konfrontaciju sa sirijskim snagama, koje šalju pojačanja u nedavno oslobođena područja.

Osim toga, ruski izaslanik pri Ujedinjenim nacijama je rekao kako „Ruska Federacija neće stopirati podršku legitimnoj sirijskoj vladi koja se suočava s terorizmom na svojoj teritoriji“.

[adsenseyu1]

S druge strane Erdogan urla i preti, kao da u najmanju ruku ima vojsku iz vremena Sulejmana Veličanstvenog i sutra, ako poželi, može da pregazi sve zemlje i da dođe do Beča.

Podsetimo samo šta je turski predsednik Erdogan rekao 2. februara, tokom vrhunca antiterorističke kampanje sirijske vojske.

„Turska bi mogla da pokrene vojnu operaciju u Idlibu, ako se nastavi ofanziva sirijske vojske protiv militanata opozicije na tom području“, rekao je tada Erdogan i dodao da Turska neće dozvoliti „nove pretnje na svojoj granici“ i da će započeti prekograničnu vojnu operaciju, kao što je to učinila nedavno na severu Sirije, ukoliko se borbe odmah ne obustave.

Ali, borbe se nisu obustavile i od tada je sirijska vojska oslobodila stotine gradova i sela, gotovo do granice s Turskom.

[adsenseyu4]

Turski predsednik je tada pretio da će „učiniti šta je neophodno, uključujući i upotrebu vojne sile“.

Turska je tada rekla kako se boji priliva izbeglica iz Idliba oko kog ima 12 osmatrakih mesta uspostavljenih pod dogovorenim primirjem 2018. godine.

Erdogan je tražio i podršku NATO pakta, ali je nije dobio i bio je prisiljen na pregovore s Moskvom. Rusija je rekla kako je dobro ako Turska interveniše u Idlibu, ali samo ako će tamo eliminisati teroriste Al-Kaide, kako je obećala, a nikako zbog sukoba sa sirijskom vojskom.

Očigledno je da se predsednik i vrhovni komandant turskih oružanih snaga Erdogan neće baviti velikim vojnim operacijama protiv sirijske vojske, jer će to pogoršati odnose s Rusijom.

[adsenseyu5]

Sve ovo su njegove uobičajene gromoglasne izjave, ali pregovarački proces će se nastaviti. Turski čelnik je jednostavno prisiljen na pregovore s Rusijom, a preko nje i sa sirijskim predsednikom Bašarom el-Asadom, budući da Erdogan ima i unutrašnje političke probleme.

Vođa Turske mora da bira između podrške islamističkim terorističkim grupama i zdravog razuma. Započeti rat sa Sirijom i pokvariti odnose s Rusima, nikako mu ne ide u prilog.

Moskva je rekla da bi vođenje turske vojne operacije u Idlibu, na koju je turski čelnik Erdogan ranije upozoravao, bio najgori scenario na severozapadu arapske republike. 

Erdogan je u sredu ishod pregovora s Rusijom o Idlibu  nazvao „nezadovoljavajućim“ i najavio da je pokretanje vojne operacije na severozapadu Sirije samo “pitanje vremena”. Govoreći s rukovodstvom vladajuće Stranke pravde i razvitka, Erdogan je spomenuo planove turske vlade da Idlib učini “bezbednom zonom koju Ankara može da stvori usprkos visokoj ceni i tekućim pregovorima s Rusijom“.

[adsenseyu1]

Sirijska vojska napreduje u regiji Idliba , iako je trenutno obustavila operacije širih razmera, ali ne i sistemsko razaranje neprijateljskih utvrđenja, linija odbrane i komandnih centara artiljerijom i vazduhoplovstvom.

Erdogan i dalje tvrdi kako neće dopustiti trupama Bašara el-Asada da zauzmu nove teritorije, ali ni da će ostati na oslobođenim područjima, koja će Asad morati da vrati  “sirijskoj naoružanoj opoziciji” u pokrajini Idlib.

Rekao je i kako turski vojnici ni po koju cenu neće napustiti šest ili sedam velikih osmatračkih mesta koja su sada duboko u pozadini linije fronta na vladinoj teritoriji. Kako on ovo misli da sprovede u delo, stvarno nikome nije jasno i ti ljudi su tamo živi i sigurni samo zato što im bezbednost i sve što im je potrebno garantuju sirijske i ruske snage.

Rusija je pretnje Turske širokim napadom na sirijske vladine snage nazvala blefom. Turski predsednik Erdogan sada će morati da ponađe izlaz iz zamke u Idlibu u koju je sam upao, jer se njegova „velika sirijska avantura“ bliži kraju.

[adsenseyu4]

U međuvremenu saznajemo da je britanska vojna obaveštajna služba pokrenula još jednu veliku informacionu kampanju koja je ubacila „sirijske glasove“ u zapadnu štampu, a Erdogan nastavlja svoju divlju retoriku o Siriji.

“Turska se ne može zatvoriti unutar svoje granice. Misrata, Alepo, Homs i Hasaka su izvan naših stvarnih granica, ali oni su unutar naših emocionalnih i fizičkih granica i suprotstavićemo se onima koji ograničavaju našu istoriju na samo 90 godina”, rekao je Erdogan u jednoj od svojih uobičajenih tirada.

Turski razgovori s Rusijom su prošli tako da je Rusija predložila da turska privremeno kontroliše pogranični pojas od 16 kilometara dubine od turske granice u Idlibu. Rusija bi kontrolisala prelaze između Turske i regija Idlib i Afrin. Autoputevi M4 i M5 treba da budu otvoreni pod zajedničkim rusko-turskim nadzorom, a Turska bi osmatračka mesta pomerila do dogovorenog pograničnog pojasa.

[adsenseyu5]

Sirijska vojska je trenutno okružila desetak turskih osmatračkih mesta, a ako Turska pokrene i najmanji napad, ti vojnici će se naći u teškoj situaciji.

Turska je odbila ruski predlog. Predsednik Erdogan je 19. februara rekao da su razgovori s Rusijom o Idlibu daleko od ispunjenja zahteva Turske i upozorio da je tamo vojna operacija “pitanje vremena”.

“Kao i kod svih prethodnih operacija, mogli bismo iznenada doći jedne noći. Drugim rečima, operacija u Idlibu je pitanje vremena”, rekao je Erdogan, misleći na prethodne tri turske operacije na severu Sirije od 2016. godine.

“Ulazimo u poslednje dane kada sirijski režim mora da zaustavi svoja neprijateljstva u Idlibu. Šaljemo svoja poslednja upozorenja. Turska je obavila sve pripreme za sprovođenje vlastitih operativnih planova u Idlibu”, dodao je Erdogan, dok je Rusija turski napad nazvala najgorim scenarijem i poručila da će i dalje nastaviti da podržava legitimnu vladu u Damasku u borbi protiv terorizma.

[adsenseyu5]

Potparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov, komentarišući situaciju, napomenuo je da će Moskva nastaviti da koristi kontakte s Ankarom kako bi zaustavila eskalaciju napetosti u Idlibu.

“Bili smo zadovoljni sporazumima koji su pre više od godinu dana postignuti u Sočiju. To je bilo obostrano zadovoljstvo. Apsolutno smo prestali da budemo zadovoljni nakon što su militanti i terorističke grupe s teritorija Idliba počeli da napadaju sirijsku vojsku i ruske vojnike. Tu se naše zadovoljstvo okončalo“, rekao je potparol ruskog predsednika.

Ranije je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao da Turska nije ispunila niz ključnih obaveza u Idlibu, ali mu se usprotivio potpredsednik Turske.

[adsenseyu6]

Dakle, kao  što smo rekli na početku, rata će biti, ali će to biti rat koji će očistiti Idlib od terorističkih militanata i raznih terorističkih organizacija koje su kao takve proglašene od strane Ujedinjenih nacija i Turske same.

Čini se da je krajnje vreme da se Erdogan urazumi, ako je moguće, a ako ne, onda cenu neće platiti samo sirijska Al-Kaida i njeni ogranci u Idlibu, već i proturski militanti, koji su mogli da postignu nekakav kompromis s vladom, i na kraju Turska, jer Moskva definitivno neće dozvoliti Erdoganu da uništi godine truda i resursa, uključujući živote ruskih vojnika koji su poginuli u oslobađanju Sirije.

(logicno.com)

[adsenseyu5]
[adsenseyu5]