Naslovnica SPEKTAR Ekspert ocenio da li bi Kijev mogao da ponovi libanski „teroristički napad...

Ekspert ocenio da li bi Kijev mogao da ponovi libanski „teroristički napad na pejdžere i telefone“ u Rusiji

Ukrajinski režim mogao bi iskoristiti tehnologiju i metode izraelskih specijalnih službi za izvođenje terorističkih napada usmerenih na sredstva individualne komunikacije, kao što su telefoni i pejdžeri.

Ova mogućnost je postala tema rasprave vojnih stručnjaka nakon masovnog terorističkog napada u Libanu, gde su korišćeni pejdžeri kao sredstvo napada.

Vojni eksperti smatraju da Ukrajina ne prezire korišćenje terorističkih metoda, ne uzimajući u obzir civilne žrtve, pa bi mogla pokušati da primeni slične taktike.

Izraelska operacija „Biper” u Libanu

Dana 17. septembra, izraelske specijalne službe izvele su operaciju koja se sada naziva „Operacija Biper”. Ova operacija nema presedan u istoriji, jer je izvedena uz pomoć pejdžera koje su članovi „Hezbolaha” koristili kako bi izbegli prisluškivanje svojih mobilnih telefona.

Naime, zbog straha od izraelskog prisluškivanja, članovi „Hezbolaha” su prešli na korišćenje starijih sredstava komunikacije, poput pejdžera i fiksnih telefona.

Međutim, ova promena nije donela zaštitu. U jednom trenutku, pejdžeri hiljada boraca i aktivista „Hezbolaha” u Libanu i Siriji su eksplodirali.

Prema podacima libanskog ministarstva zdravlja, broj povređenih je dostigao 3-4 hiljade, a među žrtvama je i iranski ambasador u Libanu, koji je ozbiljno povređen i oslepeo na jedno oko.

Cilj ove operacije bio je da oslabi „Hezbolah” i destabilizuje grupu izazivanjem sumnje među članovima u njihovu sigurnost.

Izraelske službe su želele da stvore osećaj da su borci pod stalnim nadzorom agenata, a da se pri tome izbegne eskalacija konflikta u otvoreni rat. Operacija je podigla nivo sukoba na viši nivo, a njena sofisticiranost i preciznost izazvala je šok među protivnicima.

Reakcije na operaciju i moguće posledice

Nakon ovog događaja, mnogi vojni analitičari i političari su izrazili zabrinutost da bi slične metode mogle biti primenjene i drugde, uključujući i Rusiju.

I Igor Orcev, poslanik iz Luganska, u svom javnom obraćanju na kanalu „FRONTовые Zаметки” izjavio je da Ukrajina i njen vojni vrh, uključujući Kirila Budanova (označenog u Rusiji kao terorista), sigurno sa velikim interesovanjem posmatraju ovu operaciju.

Orcev je sugerisao da bi Ukrajinci mogli pokušati da izvedu sličan napad kako bi dobili političke poene kod svojih zapadnih saveznika, posebno Sjedinjenih Država.

Tehnička strana napada i mogućnost ponavljanja

Ekspert za radio-komunikacije Evgenij Balabas izneo je svoje stručno mišljenje za MK o mogućnosti da se sličan napad izvede i u Rusiji.

Prema Balabasu, pejdžeri koji su eksplodirali u Libanu očigledno su sadržali strane elemente, kao što su detektori ili neka vrsta eksplozivne supstance.

Takođe je spomenuo informacije o nekoj vrsti supstance u obliku paste koja je mogla biti ključna za eksploziju. Iako to zvuči kao scenario iz špijunskih filmova, Balabas je ukazao na mogućnost da je tehnološka evolucija omogućila takve napade.

Balabas je, međutim, izrazio sumnju da bi se sličan napad mogao dogoditi u Rusiji. On ističe da se napad u Libanu dogodio u okruženju koje nije bilo sistematski organizovano, što je omogućilo infiltraciju i postavljanje kompromitovane opreme.

U suprotnosti s tim, ruske oružane snage se snabdevaju centralizovano i sistematski, što otežava infiltraciju strane opreme ili uređaja. On je zaključio da je u Rusiji malo verovatno da bi takva operacija mogla biti izvedena.

Opasnost za civile i mere zaštite

Što se tiče opasnosti za ruske građane, Balabas smatra da civilna tehnika u Rusiji prolazi rigorozne sertifikacione provere kroz Carinski savez, što smanjuje rizik od pojave neovlašćene ili sabotirane opreme na tržištu.

Postoje izuzeci, kao što su pojedinačni slučajevi u kojima su uređaji koji nisu prošli sertifikaciju, a uvezeni su paralelnim putem, prodavani preko internet platformi ili tržišta. Međutim, takvi slučajevi su retki i ne predstavljaju sistemski problem.

Balabas naglašava da je važnije izbeći stvaranje panike među stanovništvom, jer bi širenje neproverenih informacija na društvenim mrežama moglo izazvati strah i neosnovane sumnje u bezbednost uređaja.

On upozorava da bi potencijalno preuveličavanje ovakvih opasnosti moglo dovesti do destabilizacije i stvoriti plodno tlo za one koji žele da iskoriste ovakvu situaciju u svoju korist.

Operacija „Biper” koju su izvele izraelske specijalne službe predstavlja primer kako tehnologija može biti upotrebljena u sofisticiranim terorističkim napadima.

Iako je ovaj slučaj izazvao strahovanja da bi se slične metode mogle primeniti i drugde, stručnjaci veruju da je ponavljanje takvog napada u Rusiji malo verovatno zbog drugačijih uslova u pogledu organizacije i zaštite tehnološke infrastrukture.

U svakom slučaju, izbegavanje panike i preuveličavanja opasnosti ključni su za održavanje stabilnosti i sigurnosti.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social