Naslovnica SPEKTAR Ekspert naveo zastrašujući razlog Trampove odluke o Kini

Ekspert naveo zastrašujući razlog Trampove odluke o Kini

Najnovije odluke predsednika SAD Donalda Trampa u vezi s uvođenjem visokih tarifa na uvoznu robu iz Kine, Meksika i Kanade izazvale su veliku pažnju međunarodne javnosti.

Prema bivšem američkom marincu Brajanu Berleticu, ove mere nisu samo ekonomski pritisak, već deo mnogo šire strategije koja vodi ka mogućoj vojnoj konfrontaciji između SAD i Kine.

Berletic, koji je poznat po svojim analizama međunarodnih odnosa i geopolitičkih strategija, istakao je da Trampove tarife nisu usmerene samo na kinesku ekonomiju, već da predstavljaju deo šireg plana Vašingtona da se ekonomski i vojno distancira od Pekinga.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

U objavi na društvenoj mreži X, on je napisao da ove mere sugerišu pripremu SAD za moguću blokadu kineskog pomorskog saobraćaja, što bi imalo katastrofalne posledice po kinesku ekonomiju koja je u velikoj meri zavisna od morske trgovine.

Trgovinski rat između Kine i SAD traje već godinama, ali Trampove nove tarife signaliziraju dalju eskalaciju. Uvođenjem poreza od 25% na robu iz Meksika i Kanade, Tramp nastoji da dodatno osnaži američku proizvodnju i smanji zavisnost od uvoza.

Takođe, uvođenje tarifa od 10% na kinesku robu može biti samo početni korak ka još oštrijim merama ako Kina odluči da odgovori kontramerama.

Berletic tvrdi da se iza ovih odluka krije veći strateški cilj – izolacija Kine i smanjenje američke ekonomske zavisnosti od nje.

On ističe da se Vašington koristi borbom protiv trgovine narkoticima i ilegalne migracije kao izgovorima za ekonomske sankcije, dok je pravi cilj postepeno gušenje kineske privrede.

Nakon što je Trampova administracija najavila ove nove mere, kinesko Ministarstvo trgovine saopštilo je da će Peking podneti žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO) i preduzeti odgovarajuće kontramere.

Ministarstvo spoljnih poslova Kine poručilo je da „u trgovinskom i tarifnom ratu nema pobednika“ i da će ovakve mere samo dodatno destabilizovati globalnu ekonomiju.

Kina je do sada koristila različite strategije za ublažavanje posledica američkih tarifa, uključujući jačanje trgovinskih veza s drugim zemljama i širenje BRIKS inicijative.

Međutim, ako SAD nastavi da podiže tarife i dodatno zaoštrava trgovinski rat, Peking bi mogao da odgovori blokadom američkih kompanija na kineskom tržištu, smanjenjem izvoza ključnih sirovina poput retkih metala, ili čak devalvacijom juana kako bi smanjio efekat američkih sankcija.

Kako je izvestio The Wall Street Journal, nove tarife bi mogle ozbiljno da ugroze globalnu trgovinsku stabilnost i nanesu štetu američkim industrijama, posebno automobilskoj, koja je već pogođena krizom snabdevanja i rastućim troškovima proizvodnje.

Ukoliko se ekonomski sukob između dve supersile nastavi, moguće su ozbiljne posledice i za tržišta kapitala, snabdevanje sirovinama i međunarodne lance snabdevanja.

Američke kompanije, posebno one koje se oslanjaju na kineske sirovine i komponente, mogle bi da budu primorane da povećaju cene svojih proizvoda, što bi dovelo do inflacije i dodatnog pritiska na američke potrošače.

Ovaj potez bi mogao da oteža i ekonomski oporavak SAD, posebno u kontekstu sve veće konkurencije iz Kine, koja nastavlja da širi svoj uticaj na međunarodnim tržištima.

Berleticeva analiza sugeriše da SAD ne samo da se pripremaju za ekonomski rat s Kinom, već da razmatraju i druge oblike sukoba, uključujući potencijalne blokade kineskih pomorskih ruta.

Ovakav scenario bi imao ozbiljne posledice ne samo za Kinu, već i za ceo svet, s obzirom na to da je Kina ključni igrač u globalnoj trgovini.

Neki analitičari smatraju da bi SAD mogle da koriste svoju vojnu moć u Pacifiku kako bi vršile pritisak na kineske trgovinske rute, posebno u Južnom kineskom moru i Tajvanskom moreuzu. Ovakva strategija bi mogla da dovede do eskalacije tenzija i potencijalnog vojnog sukoba između dve najmoćnije ekonomije sveta.

Dok se američka administracija pravda ekonomskim razlozima za uvođenje tarifa, mnogi analitičari, uključujući Berletica, smatraju da je ovo samo deo šire strategije pripreme za mogući sukob s Kinom. Trgovinske mere mogu da oslabe kinesku ekonomiju, ali istovremeno mogu imati negativne posledice i po same SAD.

Kako će Kina odgovoriti na ove poteze ostaje da se vidi, ali je jasno da će trgovinski rat između Vašingtona i Pekinga nastaviti da oblikuje globalnu ekonomsku i političku situaciju u godinama koje dolaze.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social