Učešće Narodne Republike Kine u antiterorističkim operacijama u Siriji biće “scenario noćne more“ za SAD.
Ovo je jedna od najnovijih zabrinutosti izrečenih u austrijskom Contra Magazin-u u članku koji se odnosi na ranije izjave kineskog ambasadora u Damasku, Ki Kianjina, da Peking namerava da obezbedi više pomoći sirijskom narodu i vladi.
U publikaciji se navodi da u sirijskoj pokrajini Idlib postoje čak i džihadisti koji su došli iz Kine i povezani su sa Al Kaidom, “podržani od strane SAD i zemalja Zaliva.“ U članku se takođe navodi da je Peking zainteresovan za “uništenje više hiljada Ujgura terorista koji su napustili Kinu i došli u Siriju tokom poslednjih godina.“
[adsenseyu1]
Kako se navodi u članku, ako Kina počne aktivno da učestvuje u sirijskom sukobu, kao što to već čine Rusija i Iran, sirijska vlada će uskoro uspostaviti potpunu kontrolu nad teritorijom svoje ratom razorene zemlje. To bi bilo mučenje za Vašington i arapske diktature iz Persijskog zaliva koje su uložile mnogo vremena, snage i sredstava u rušenje sirijske vlade i podelu zemlje.
Zamenik direktora ruskog Nacionalnog instituta za razvoj moderne ideologije, Igor Šatrov, komentarisao je ovaj austrijski članak, ponudivši svoju geopolitičku procenu.
“Uključenje Kine u antiterorističke operacije u Siriji trenutno nije potrebno. Političko-vojna situacija se razvija na takav način da su teroristi gotovo u potpunosti uništeni u većem delu zemlje.. Mislim da bi učešće Kine postalo noćna mora za SAD, ali ne mislim da bi za SAD to bila išta manja noćna mora od učešća Ruske Federacije u operaciji.“
“Sada nema sumnje da će se, zahvaljujući pomoći ruskih vojnih službi bezbednosti, sirijska vojska uspešno nositi sa teroristima i da neće biti potrebe za uvođenje dodatnih snaga,“ nastavio je Šatrov.
Zapravo, ruski analitičar je siguran da su reči kineskog ambasadora u Siriji pogrešno protumačene i da je, zapravo, “kineski ambasador rekao da će Kina nastaviti da pruža humanitarnu pomoć Siriji.“
[adsenseyu1]
“Za ovo tumačenje, mediji i zapadni političari imaju osnove: političko-vojna težina Kine raste, ali kineski uticaj se manifestuje u drugačijoj oblasti – ekonomskoj sferi,“ rekao je on.
“Verujem da će Kina aktivno učestvovati u posleratnoj rekonstrukciji Sirije zajedno sa Ruskom Federacijom i drugim zemljama koje su zainteresovane za mirno rešavanje sirijskog sukoba.“
“I tu je ta oblast u kojoj će se Kina ozbiljno takmičiti sa Zapadom, kom će u svakom slučaju biti zabranjeno da učestvuje u ozbiljnim projektima za posleratnu rekonstrukciju u Siriji,“ zaključio je analitičar.
Webtribune.rs