[adsenseyu2]
[adsenseyu3]
Veštački inteligentni sistemi poznati kao „robo poljoprivrednici“ mogli bi uskoro da gaje useve i stoku u Britaniji, dok njihovi ljudski kontrolori ne moraju nikada ni da kroče u polje, tvrde istraživači.
Inženjerski kadar u Harper Adams univerzitetu prilagođava poljoprivredne mašine za gajenje hektara useva. Oni će biti nadgledani preko dronova i specijalnih vozila na daljinsko upravljanje a žetva se očekuje već narednog avgusta.
„Ne postoji tehnološka prepreka za automatizovanje u oblasti poljoprivrede. Ovaj projekat nam daje priliku da dokažemo to i promenimo trenutnu percepciju u javnosti“, rekao je istraživač Kit Frenklin za Tajms.
Analitičari kažu da bi automatizacija u poljoprivredi mogla da poveća profit poljoprivrednika u proseku za 20 odsto.
„Vozač traktor neće biti fizički u traktoru. Umesto toga, biće menadžer voznog parka i poljoprivredni analitičar, nagdledaće određen broj poljoprivrednih robota i precizno pratiti razvoj useva“, objasnio je Frenklin.
[adsenseyu1]
Mogućnosti robotske tehnologije da nastavljaju da rastu dok su troškovi padaju, pa je ideja o potpuno automatizovanoj farmi u bliskoj budućnosti zaista izvodljiva.
Tehnologija za vozače traktora je već razvijena. Tako već u prodaji postoje mašine koje mogu da „prate“ programirano kretanje i to neograničeno.
U ovoj fazi, vozač mora da sedi u traktoru spreman da preuzme kormilo ali kompanija „Džon Dir“ planira da napravi potpuno autonomne verzije na tržištu u narednih pet godina.
Takođe, bespilotne letelice mogu da se koriste na čuvaju ovce a entuzijasti kažu da su u stanju da uzgajamo životinje brzo a sa manje napora od strane farmera.
U međuvremenu, istraživači Liverpul Džon Mors univerziteta rade na projektu koji koristi lasere za zaštitu useva od ptica, pacova i drugih štetočina.
„Ograde“ od laserske svetlosti će pružiti alternativu otrovu, tvrde oni.
(RT)
[adsenseyu4]
[adsenseyu2]