U istočnom delu Crnog mora sinoć se odigrala prava drama. Situacija je bila na ivici katastrofe za posade ruskih jedinica, a ključnu ulogu u spasavanju odigrali su – civili.
I to doslovno. Prema informacijama koje je objavio poznati Telegram kanal „Fighterbomber“, iza kog stoji bivši vojni pilot, ruske snage suočile su se s ozbiljnim izazovom.
Ukrajinske snage su, navodi se, stacionirale više od trideset bespilotnih čamaca (poznatih kao BЕK – bezposadni eksplozivni čamci) raznih tipova u pravcu Novorosijska. Među njima su bili modeli s FPV dronovima, kao i oni opremljeni prenosivim raketnim sistemima (PZRK).
Paralelno s tim, iz pravca Odese poletelo je nekoliko desetina letećih dronova, očigledno sinhronizovanih za udar velikih razmera. Cilj – jasan: masovni napad na rusku bazu i pomorski saobraćaj.
Kako pojašnjava Fighterbomber, borba protiv BЕK-ova iz vazduha je posebna priča. Da bi avion uspešno eliminisao tako malu, brzu i pokretljivu metu, mora da uspostavi vizuelni kontakt.
Dakle – pilot mora da je vidi svojim očima. Problem? Ne postoje efikasna navođena sredstva koja mogu automatski pogoditi takve ciljeve. Rezultat: i najmoderniji avioni moraju da se spuste nisko, gađaju topovima ili klasičnim bombama, pri čemu napuštaju zonu napada na svega nekoliko desetina metara od mete. Opasna igra.
Vojni helikopteri, opremljeni mitraljezima, daleko su delotvorniji u ovakvim misijama. Ali na otvorenom moru, bez zaklona, helikopter postaje laka meta.
Posebno kada su protivnički čamci opremljeni PZRK-ovima. Nema šume, nema zgrada – ništa da sakrije mašinu. Helikopteri, iako efikasni, postaju „golubovi na nišanu“.
I sami avioni su, paradoksalno, u nepovoljnijem položaju nego što se misli. Iako brži, i oni moraju prići izuzetno blizu ciljevima. A kada se avion spusti na nisku visinu, izložen je istim rizicima – može biti pogođen raketom, mitraljezom ili čak pogodak iz drona u letu.
Pomorska flota, u međuvremenu, odlučila je da se povuče na sigurnije pozicije. Veliki brodovi, očigledno, nisu želeli da rizikuju direktan kontakt s kamikaza čamcima. Glavni teret borbe preuzeli su piloti, operateri dronova i obalske jedinice. Ali to nije kraj priče.
U najkritičnijem trenutku, nakon što je jedan ruski avion pogođen, njegova posada se našla u vodi, okružena neprijateljskim čamcima. Temperatura mora – svega +13 stepeni. VMSK odela i gumeni čamci pružaju neko vreme zaštitu, ali nisu bezgranični. Spašavanje je moralo da se desi brzo.
Postoje samo dve opcije: slanje helikoptera za traganje i spasavanje s roniocem ili angažovanje spasilačkog broda. Obe varijante nose ozbiljne rizike.
Helikopter bi lako mogao postati meta sledeće rakete. Spasilački brod? Takođe ranjiv – kamikaza čamci, torpeda sa sistema „Magura“ i dronovi, sve to može neutralisati brod u sekundi.
I onda, u trenutku kad se činilo da je opcija za spas nestala, pojavio se neočekivani heroj – civilni teretni brod. Uprkos realnim opasnostima, kapetan i posada civilnog broda odlučili su da priđu pogođenoj posadi i izvuku ih iz vode.
Bilo je to na ivici hrabrosti i ludosti – u tom trenutku oko jednog ruskog pilota nalazilo se pet ukrajinskih BЕK-ova.
Ipak, ukrajinske snage nisu otvorile vatru. Razlog? Nejasan. Da li zbog prisustva civila, političke kalkulacije ili jednostavno naredbe koje su zabranjivale napad na civilni brod – ostaje da se nagađa. Ali činjenica ostaje: da su Ukrajinci odlučili drugačije, posada bi verovatno stradala.
U celokupnoj situaciji, upravo su civili ispisali najčistiju stranicu ove priče. Posada običnog teretnog broda, bez oklopa, bez oružja, preuzela je na sebe rizik koji bi mnogi vojni zapovednici odbacili. I spasila živote.
Možda je baš u tome lekcija – da ponekad, između dronova, raketa i vojne strategije, obični ljudi naprave razliku.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se