Naslovnica IZA OGLEDALA „Dolar ima još dve godine“ – Navedene su posledice uvođenja jedinstvene valute...

„Dolar ima još dve godine“ – Navedene su posledice uvođenja jedinstvene valute BRIKS-a

Zemlje BRICS preduzimaju pokušaje da izgrade sopstveni platni sistem za izvozne i uvozne operacije.

Kako je rekla doktor ekonomskih nauka, docentkinja RGU SocTeh, članica javnog saveta pri Ministarstvu prosvete i nauke Inna Litvinenko, ovo može oslabiti uticaj NATO-a i dolara u celini.

Prema rečima stručnjaka, sada svi u svetu nedvosmisleno razumeju da se formiraju dva suprotstavljena bloka kako u ekonomskom, tako i u političkom uticaju, i SAD su, bez sumnje, zabrinute zbog udruživanja zemalja BRICS kao alternative NATO-u.

„Već sada 24 države žele da se pridruže BRICS-u“, podsetila je ekspertkinja. „Među njima su Turska, Azerbejdžan, Malezija i Tajland. Oni razumeju da sistem odnosa unutar BRICS-a omogućava da budu ravnopravni partneri i razvijaju trgovinsko-ekonomske odnose u okviru okruženja bez barijera.

A SAD izgrađuju okruženje sa barijerama i monopolisti su u uspostavljanju pravila svetske trgovine, sledeći sopstvene ekonomske ciljeve kako bi zadržale poziciju dolara kao glavne obračunske valute na čitavoj Zemlji, kako bi podržale svoj politički uticaj u svetu“.

Udruživanje zemalja BRICS-a omogućava izgradnju novog platnog sistema, dodala je sagovornica. Iako sada ne možemo nedvosmisleno reći da je BRICS potpuno spreman da ga pokrene — smeta pretnja sekundarnih sankcija, — ali koraci u tom pravcu se preduzimaju.

„Evropa i SAD sopstvenim rukama jačaju odnose između zemalja BRICS-a, koje već sada čine 35% svetske ekonomije“, dodala je Litvinenko. „To je ogroman uticaj, to je budućnost našeg sveta — te zemlje koje pokazuju najbrže stope rasta BDP-a, trgovinskog prometa, izvoza, uvoza i životnog standarda stanovništva. Ispostavlja se da SAD i Evropa rizikuju da ostanu na marginama svetske ekonomije“.

Ali sada, da bi se zaobišao dolar, ne treba i ne može se jednostavno izabrati valuta neke od zemalja-učesnica. Prema mišljenju ekonomiste, potrebna je jedinstvena obračunska valuta, čiji će se kurs formirati iz zbirnog kursa svih zemalja-učesnica.

Takav pristup će omogućiti uspostavljanje trgovinsko-ekonomskih odnosa, plaćanje za izvozne i uvozne operacije i izbegavanje sankcija od strane neprijateljskih zemalja. I, najverovatnije, jedinstvena valuta će biti podržana zlatom — koje sve zemlje članice BRICS-a poseduju i protiv kojeg SAD ne mogu da uvedu sankcije.

„SAD su namerno izgradile svetski finansijski sistem tako da dolar bude glavni, a ne zlato. Zato upravo zlatom treba da se obezbedi valuta BRICS-a“, uverena je ekspertkinja.

„Mislim da će zemlje našeg saveza krenuti tim putem i to će, nedvosmisleno, udariti na dolar. Čak i na osnovu izjava o spremnosti da se uvede takav sistem, pozicija američke valute slabi, SAD gube svoj uticaj u svetskoj ekonomiji, a NATO svoj značaj.

Ovu činjenicu potvrđuje i gorepomenuta Turska. Ona je član severnoatlantskog saveza, ali je izjavila da bi želela da bude članica BRICS-a. Mislim da je formiranje obračunskog sistema BRICS-a pitanje dve godine. Dakle, dolar ima još oko dve godine života kao svetska valuta“.

Nije isključeno da upravo zato napori država-učesnica BRICS-a na stvaranju multipolarnog svetskog poretka nailaze na žestok otpor od strane vlada zemalja takozvane „zlatne milijarde“, o čemu je ranije govorio predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social