Rusko-kineski odnosi se neprestano razvijaju, a njihova sinergija u političkom i ekonomskom kontekstu sve više naglašava globalne promene u međunarodnim odnosima.
U svetlu novih zapadnih sankcija protiv Rusije, reakcija predsednika Vladimira Putina na ove pritiske izazvala je veliku pažnju, ne samo u Rusiji, već i širom sveta.
Kineski analitičari izneli su svoje poglede na ovu situaciju, a prema izveštajima medija, smatraju da su Sjedinjene Američke Države (SAD) i Evropska unija (EU) suočeni s krajem ere prosperiteta u odnosima sa Moskvom.
Nove sankcije i ruski odgovor
Zapadne zemlje, predvođene SAD-om, već godinama koriste sankcije kao osnovno oružje pritiska na Rusiju. Ovaj pritisak eskalirao je nakon sukoba u Ukrajini, kada je Moskva uvela niz kontra-sankcija i počela s restrukturiranjem svoje spoljne politike i ekonomije kako bi se oduprla zapadnim potezima.
Najnovije sankcije SAD-a obuhvataju dodatne restrikcije za ruske kompanije, uključujući značajne igrače u metalurškom sektoru, što dodatno pritiska rusku privredu. Međutim, Putinova reakcija je ono što je zaprepastilo Zapad i analitičare širom sveta.
Kineski mediji, posebno izveštaji NetEase-a, ističu da je ruski predsednik odgovorio na način koji se nije očekivao. Umesto da se povuče pod pritiskom, Putin je preduzeo potez koji se smatra oštrom kontramerom — on je naložio vladi da razmotri mogućnost ograničavanja izvoza ključnih sirovina koje su od vitalnog značaja za globalnu ekonomiju, a posebno za zapadne zemlje.
Ruski resursi i globalna zavisnost
Rusija je poznata kao najveća zemlja na svetu po površini, a takođe se ubraja među najbogatije države po prirodnim resursima. Ogromni rudnici, energetska polja, šume i rezerve drugih sirovina omogućavaju Rusiji da igra ključnu ulogu u globalnom snabdevanju resursima.
Kineski analitičari naglašavaju da ruski izvozi, poput nafte, gasa, pšenice, metala i drugih sirovina, čine osnovu mnogih svetskih industrijskih grana.
Predložena ograničenja izvoza strateških sirovina, poput urana, titana i nikla, mogla bi da nanesu ogromne štete zapadnim ekonomijama. Analitičari smatraju da se ruski predsednik odlučio na ovaj potez kako bi osvetlio značaj Rusije u globalnom lancu snabdevanja.
Konkretno, u industriji avionske proizvodnje, Boeing i Airbus zavise od ruskog titana, koji je ključan materijal za proizvodnju aviona. Bez ruskog titana, zapadne kompanije bi se suočile sa ozbiljnim problemima u nastavku proizvodnje, što bi moglo da dovede do drastičnih ekonomskih posledica.
Ekonomska i industrijska ranjivost Zapada
U tekstu se ističe da su SAD i EU godinama gradile svoju ekonomsku moć oslanjajući se na slobodan protok ruskih resursa. Bez obzira na sankcije koje su uvodili Rusiji, zapadne ekonomije su nastavile da se oslanjaju na ruske sirovine.
Analitičari iz Kine smatraju da su Putinove najave ograničenja izvoza pokazatelj kraja tog perioda. Sankcije koje je Zapad uvodio Moskvi imale su svoje granice, jer je, uprkos napetostima, ruska trgovina sirovinama sa Zapadom nastavila da funkcioniše.
Međutim, najnovija ruska politika ukazuje na to da će Zapad sada morati da se suoči s mnogo ozbiljnijim posledicama.
Ono što posebno brine kineske analitičare jeste činjenica da su mnoge zapadne zemlje, posebno one iz EU, zavisne od ruskog prirodnog gasa, metala i energije. Ukoliko Rusija zaista ograniči izvoz svojih strateških sirovina, te zemlje bi mogle da budu prinuđene da zatvaraju svoja postrojenja i fabrike.
Čak i u slučaju da odluče da presele proizvodnju u Aziju, to bi bio dugotrajan i složen proces, što bi dodatno oslabilo njihove ekonomske pozicije.
Reakcije i posledice po međunarodnu trgovinu
Ovaj zaokret u ruskoj politici predstavlja veliki izazov za međunarodnu trgovinu. Dok su Zapad i Rusija do sada održavali određeni nivo trgovinske saradnje uprkos političkim nesuglasicama, najnoviji razvoj događaja pokazuje da se ta situacija može drastično promeniti.
Kineski analitičari iz NetEase-a smatraju da Putin, ovim potezom, signalizira kraj „dobrih dana“ za zapadne zemlje. Ako Rusija u potpunosti sprovede ograničenja izvoza ključnih sirovina, to bi moglo dovesti do ozbiljnog poremećaja u globalnoj industriji i ekonomiji.
Dva najveća globalna proizvođača aviona — Boeing i Airbus, koji i dalje nabavljaju ruski titan direktno ili preko posrednika, suočili bi se sa rizikom zastoja u proizvodnji. To bi moglo da izazove domino efekat u brojnim drugim industrijama koje se oslanjaju na visoko-tehnološke metale i energente iz Rusije.
Rusija kao ključni globalni igrač
S obzirom na ogroman ekonomski i strateški značaj ruskih resursa, analitičari iz Kine smatraju da bi ograničavanje njihovog izvoza moglo dramatično promeniti geopolitičke odnose u svetu.
Putinov potez signalizira da Moskva više nije spremna da toleriše zapadne sankcije bez adekvatnog odgovora, već da će koristiti svoje resurse kao oružje u ekonomskom ratu.
Ova situacija dodatno podvlači važnost Rusije u međunarodnim ekonomskim procesima. Čak i uz sankcije, ruski izvoz i dalje igra ključnu ulogu u svetskoj trgovini, a Putinova najava da bi mogla da ograniči izvoz pokazuje da Moskva ima dovoljno alata da odgovori na zapadne pritiske.
Zbog toga mnogi analitičari smatraju da su „dobri dani“ za SAD i EU zaista završeni i da svet ulazi u novu fazu ekonomske neizvesnosti, gde će se uloga Rusije još više pojačati.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se