Čini se da je uvek Rusija ta koja praktikuje ekstremno približavanje svojih aviona vazdušnim prostorima zemalja Severoatlantskog saveza. Međutim, američki avioni su od početka hladnog rata često sprovodili špijunske misije u ruskom vazdušnom prostoru. Ovo su devet slučajeva u kojima su takvi upadi završili rušenjem tih letelica od strane sovjetskih snaga.
Novembar 1951.
Sovjetski borci MiG-15 oborili su američki P2V Neptun iznad Japanskog mora, 30 km od Vladivostoka, ubivši deset članova njegove posade. Predstavnici američke mornarice su rekli da je avion bio napadnut tokom izviđačkog leta.Tek nakon hladnog rata Amerikanci su priznali da se zapravo radilo o obaveštajnoj misiji CIA-je.
[adsenseyu1]
Mart 1953.
Dva aviona MiG-15 oborila su Avro Linkoln B2 koji je navodno sprovodio trening u vazdušnom koridoru Berlina. Letelica je pripadala eksperimentalnom timu koji je obavljao izviđanje radarskim tehnologijama.Poginulo je sedam članova posade.
Jul 1953.
Američka ,,supertvrđava“ RB-50G je srušena u blizini Vladivostoka topovskom paljbom dva MiG-17. Preživela je samo jedna osoba koju je iz vode izvukao razarač.
Septembar 1958.
Četiri aviona MiG-17 presrela su i uništila C-130 koji je ušao u sovjetski vazdušni prostor na tursko-jermenskoj granici tokom nepoznate izviđačke misije. Poginulo je 17 putnika.
Maj 1960.
Iznad Sverdlovske oblasti oboren je poznati CIA-jin avion U-2 kojim je upravljao Fransis Geri Pauvers. Predsednik Ejzenhauer, koji nije znao da je Pauvers preživeo, negirao je da se radilo o špijunskoj misiji. Nakon što se saznalo da je Ejzenhauer lagao, šef američke vlade odbio je da se izvini. Pauvers se kasnije vratio kući, nakon razmene špijuna na poznatom ,,mostu špijuna“ u Berlinu.
Jul1960.
RB-47H je oboren sovjetskim avionom MiG-19 iznad Barencovog mora, 210 km severno od poluostrva Kola. MiG-om je upravljao poručnik Vasilij Poljakov. Jedan od članova posade, kapetan Bil Palm, poginuo je u incidentu. Tri člana posade nikada nisu pronađena. Dvojica su preživela.
Januar 1964.
AT-39 Sejbrelajn sa sedištem u Visbadenu (Zapadnoj Nemačkoj) je oboren sovjetskim avionom MiG-19 iznad Turingena, na teritoriji Demokratske Republike Nemačke. Njegova tročlana posada je poginula u incidentu.
Mart 1964.
RB-66 Distrojer je sprovodio izviđačku misiju kada je napadnut od strane aviona MiG-21iznad vazdušnog prostora Istočne Nemačke. Bombaš sa dva motora je oboren, posada je preživela i vraćena kući. Američki funkcioneri su rekli da je to bila slučajnost zbog kvara kompasa.
Oktobar 1970.
RU-8 Seminole poleteo je iz Turske i nestao u vazdušnom prostoru Jermenije, koja je tada bila sovjetska republika. U svim službenim dokumentima SAD-a (Federal Research Division) se navodi da je RU-8 Seminole oborio Sovjetski Savez.