Hrana i piće koji pomažu detoksikaciji organizma postaju sve popularniji zbog loše ishrane prosečne osobe.
Brza hrana i prerađene namirnice pune zasićenih masti, dodatog šećera i sintetičkih sastojaka mogu lako preopteretiti organe za filtriranje, posebno jetru.
Ako toksini iz takve hrane preopterete jetru, možete iskusiti razne zdravstvene probleme, poput umora, mučnine i dijareje. U težim slučajevima, može doći i do iznenadnog otkazivanja jetre.
Ovo stanje poznato je kao akutna insuficijencija jetre i može izazvati oticanje abdomena, zbunjenost i žuticu – žutilo kože i beonjača.
Srećom, određene namirnice mogu pomoći u čišćenju jetre i osigurati njeno pravilno funkcionisanje. Jedna od takvih namirnica je beli luk.
Svaki kuvar koji drži do sebe zna da je beli luk vrhunski začin. Svestran, jednostavan za upotrebu i izuzetno ukusan – teško je pronaći jelo koje ne bi imalo koristi od čena ili dva belog luka.
Beli luk kao super detoksikator
Beli luk se koristi kao prirodno sredstvo za detoksikaciju već hiljadama godina. On ne ispira direktno toksine iz tela.
Umesto toga, pomaže u povećanju prirodne proizvodnje glutationa, antioksidansa koji je neophodan za zdravo funkcionisanje jetre i detoksikaciju. Deluje tako što eliminiše toksine iz jetre, kao i iz bubrega.
Glutation takođe pomaže u eliminaciji teških metala i toksina iz životne sredine iz vašeg tela. Dodatno, glutation može zaštititi jetru od oksidativnog stresa, koji izazivaju štetni slobodni radikali. Povećana proizvodnja slobodnih radikala u jetri povezana je sa mnogim oboljenjima jetre.
Kako starite, prirodna sposobnost vašeg tela da proizvodi glutation se smanjuje. Pored toga, loše životne navike, kao što su često konzumiranje prerađene hrane, pušenje i prekomerno konzumiranje alkoholnih pića, mogu smanjiti nivo glutationa u telu. Jedan od načina da povećate nivo glutationa je dodavanje belog luka u ishranu.
Beli luk takođe sadrži mineral u tragovima koji se zove selen. Poput glutationa, i on deluje kao antioksidans koji štiti jetru od toksina. Selen je takođe važan za druge važne biološke funkcije, uključujući imuni odgovor i proizvodnju hormona štitne žlezde.
Beli luk je najbolje konzumirati sirov kako biste u potpunosti iskoristili njegove detoksikacijske prednosti. Takođe bi trebalo da iseckate ili zgnječite čenove belog luka pre jela ili kuvanja kako biste oslobodili njihova korisna jedinjenja.
Druge prednosti belog luka
Beli luk je bogat izvor drugih hranljivih materija koje podržavaju opšte zdravlje, kao što su mangan i vitamin C. Studije pokazuju da beli luk pomaže u povećanju nivoa jedinjenja vodonik-sulfida u telu.
Vodonik-sulfid je i antioksidans i relaksant krvnih sudova koji može pomoći u smanjenju rizika od moždanog udara i srčanih oboljenja.
Još jedna prednost belog luka je što može pomoći u sprečavanju nepotrebnog zgrušavanja krvi. Moćna jedinjenja u belom luku (i crnom luku) mogu smanjiti „lepljivost“ trombocita u krvi.
Ovo takođe ima efekat smanjenja rizika od ateroskleroze, odnosno otvrdnjavanja i sužavanja arterija. Ateroskleroza povećava rizik od krvnih ugrušaka koji mogu izazvati srčani i moždani udar.
Studije su takođe pokazale da beli luk može pomoći u borbi protiv virusnih infekcija poput prehlade i gripa zbog moćnog jedinjenja koje se zove alicin. Alicin, koji se oslobađa kada se beli luk zdrobi ili isecka, takođe može štititi od visokog holesterola i dijabetesa.
Kako pripremiti i kuvati sa belim lukom
Beli luk, član porodice lukova, jedan je od najneophodnijih sastojaka u kuhinji. Pomalo je oštar i ljut, kao i hrskav kada je sirov. Kako se kuva, postaje mekši i njegov ukus postaje blaži.
Beli luk je dostupan tokom cele godine, tako da ne postoji određena sezona kada je najbolji. Kada kupujete beli luk, birajte glavice koje su čvrste i pune sa zbijenim čenovima.
Izbegavajte glavice koje izgledaju suvo i imaju kožu koja lako otpada jer su one verovatno stare. Ako presečete čen i primetite zelenu stabljiku unutra, to ukazuje da vaš beli luk klija i da je već prošao svoj vrhunac.
Čenovi belog luka moraju se oljuštiti pre seckanja ili sitnjenja. Postoje dva jednostavna načina za to. Prvi podrazumeva stavljanje čena na dasku za sečenje, postavljanje ravne strane noža na njega i brzo pritiskanje drugom rukom. Ovo će zgnječiti sam beli luk i olabaviti njegovu kožu tako da se lako može oljuštiti.
Drugi metod podrazumeva stavljanje čenova u teglu. Zatvorite poklopac, zatim protresite teglu što jače možete. Nakon otprilike 20 sekundi, čenovi bi trebalo da se praktično sami oljušte.
Kada seckate beli luk, trebalo bi to da radite brzo. Odugovlačenje znači da bi beli luk mogao da oksidiše i postane gorak. Održavajte kriške iste debljine tako da se sve ravnomerno skuvaju.
Možete dodati beli luk prelivima, salsama i sosovima ili peći cele glavice da služite uz pečena mesna jela. Takođe možete dodati beli luk jelima prženim na tiganju, kasarolama i supama.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se