Demokratska stranka u Sjedinjenim Američkim Državama suočava se s rastućim strahom da tradicionalni alati za merenje biračkog raspoloženja, poput anketa, ne uspevaju da adekvatno odraze podršku koju Donald Tramp ima među biračima.
Ova bojazan dolazi u vreme dok se približava predsednička kampanja za izbore 2024. godine, u kojoj je Kamala Haris, trenutna potpredsednica SAD, kandidat Demokratske stranke.
Iako ankete sugerišu da ona ima stabilno vođstvo na nacionalnom nivou, njeni politički saveznici zabrinuti su zbog malih razlika u nekoliko ključnih, tzv. „kolebljivih“ država, što bi moglo ugroziti njene šanse za pobedu.
Nedovoljna procena Trampove podrške
Prema analizi objavljenoj u The Guardianu, demokrate veruju da ankete možda nedovoljno procenjuju snagu Trampove podrške, posebno u ključnim državama poput Pensilvanije, Mičigena i Viskonsina.
Ove države su od izuzetne važnosti, jer njihova izborna dinamika može odlučiti ishod predsedničkih izbora. Dok većina nacionalnih anketa pokazuje da Kamala Haris ima prednost od četiri do šest procenata u Pensilvaniji, koja je često presudna u izborima, postoje indikacije da je ta prednost zapravo mnogo manja.
Sličan trend primećen je i u Mičigenu i Viskonsinu, gde razlika u podršci između Haris i Trampa iznosi samo jedan ili dva procenta prema nekoliko anketa.
Ova nesigurnost podseća demokrate na 2016. godinu, kada je Donald Tramp iznenađujuće pobedio Hilari Klinton, i to upravo zahvaljujući malim razlikama u tri severne države.
Tramp je u toj godini uspeo da preokrene prognoze i osvoji ove ključne države sa tesnim marginama. Čak i na izborima 2020. godine, kada je Džo Bajden pobedio, njegovo vođstvo u ovim državama bilo je manje od onoga što su ankete predviđale.
Ovi istorijski presedani doprinose zabrinutosti demokrata da bi Tramp mogao ponovo ostvariti bolji rezultat nego što predviđaju ankete.
Rast Trampove podrške na jugu SAD
Posebnu zabrinutost izazivaju najnoviji podaci iz anketa New York Timesa i Siena College-a, koje ukazuju na porast Trampove podrške u državama „sunca“ na jugu SAD-a.
Prema tim podacima, Tramp vodi u tri ključne države: Džordžiji, Arizoni i Severnoj Karolini, koje su važne za izborne rezultate zbog velikog broja elektorskih glasova.
U Arizoni, gde je Bajden 2020. godine pobedio s minimalnim razlikama, ankete pokazuju da Tramp sada vodi sa pet procentnih poena (50% prema 45%). U Džordžiji, gde je Bajden takođe tesno pobedio 2020. godine, Tramp trenutno ima prednost od četiri procenta (49% prema 45%). Slično je i u Severnoj Karolini, gde Tramp ima manju prednost od dva procentna poena (49% prema 47%).
Ove države, zajedno s Pensilvanijom, Mičigenom i Viskonsinom, predstavljaju ključne bojišta za obe stranke, a demokrate su posebno zabrinute da bi Tramp mogao iznenaditi i nadmašiti ankete, kao što je to već učinio u prošlosti.
Značaj kolebljivih država
Demokrate posebno strahuju da bi, ukoliko se predviđanja anketa pokažu netačnim kao i 2016. i 2020. godine, Donald Tramp mogao pobediti u svih sedam ključnih država: Pensilvaniji, Mičigenu, Viskonsinu, Džordžiji, Arizoni, Severnoj Karolini i Nevadi.
Upravo u ovim državama će se, prema mnogim procenama, odlučiti izbori 2024. godine. Prema The Guardianu, ukoliko Tramp uspe da nadmaši predviđanja anketa u istom obimu kao što je to učinio na izborima 2020. godine, to bi mu moglo obezbediti pobedu u svim ključnim državama i doneti presudne elektorske glasove.
Metodološka nesigurnost anketa
Jedan od glavnih problema s anketama je njihova metodologija. Naime, većina anketara se oslanja na samoizveštaje glasača o njihovim namerama, što može biti nepouzdano.
Kako ističe Focaldata, istraživačka firma koja koristi demografske modele za procenu verovatnoće glasanja određenih grupa birača, postoji rizik da ankete ponovo potcene Trampovu podršku.
Fokaldata model pokazuje da se prednost Haris smanjuje u proseku za 2,4% u kolebljivim državama kada se uzmu u obzir demografski faktori i verovatnoća izlaska na izbore.
Patrick Flynn, analitičar iz Focaldata, upozorava da bi izbori mogli biti odlučeni od strane samo 60.000 glasača u novembru 2024. godine, te da bi i najmanja greška u proceni mogla značiti razliku između tačne i pogrešne prognoze pobednika izbora.
On napominje da ankete, koje se oslanjaju isključivo na izjave birača o njihovim izbornim namerama, mogu biti podložne greškama, posebno u kontekstu Trampovih nepredvidivih rezultata.
Položaj Kamale Haris
Iako su neki podaci iz anketa pozitivni za Haris, kao što je činjenica da bi ona mogla pobediti u svim kolebljivim državama osim Džordžije ako ankete budu imale slične greške kao na kongresnim izborima 2022. godine, mnogi demokrati ostaju zabrinuti.
Kako navodi The Hill, demokrate primećuju da su i Hilari Klinton i Džo Bajden imali bolje rezultate u anketama u odnosu na Trampa nego što to trenutno pokazuje Haris.
Jedan senator iz Demokratske stranke, koji je ostao anoniman, rekao je za The Hill da je situacija „zlokobna“ i da predstavlja razlog za zabrinutost, iako demokrate već daju sve od sebe da poboljšaju šanse svoje kandidatkinje.
Senator Džon Feterman iz Pensilvanije takođe je izrazio sličnu zabrinutost, napominjući da su ankete postale nepouzdane još od 2016. godine i da je Tramp i dalje ozbiljan protivnik u njegovoj državi.
Dodatni izazov za Haris je i činjenica da je njen učinak nakon predsedničkih debata s Trampom bio relativno slab u poređenju s učincima drugih kandidata u prošlim debatama.
Prema analizama New York Timesa, njen post-debatski „odskok“ iznosio je samo jedan procenat, što je najmanje povećanje među svim kandidatima koji su učestvovali u debatama u poslednjih nekoliko decenija.
Demokrate su suočene s rastućom nesigurnošću oko pouzdanosti anketa u predsedničkoj kampanji za 2024. godinu.
Iako Kamala Haris uživa prednost u nekim državama, postoji realna bojazan da bi Donald Tramp mogao ponovo nadmašiti očekivanja i ostvariti uspeh u ključnim kolebljivim državama.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se