Naslovnica IZA OGLEDALA „Dejli Mejl“ opisao kako izraelski Mosad ubija svoje neprijatelje

„Dejli Mejl“ opisao kako izraelski Mosad ubija svoje neprijatelje

Lideri Hamasa su „hodajući mrtvaci“, obećao je izraelski ministar odbrane Joav Galant nakon napada 7. oktobra, dodajući da „žive u pozajmljenom vremenu“. Izraelci su održali reč.

Prošle nedelje, smrtonosna efikasnost Izraela je dodatno demonstrirana svetu, kada je politički šef Hamasa Ismail Hanije bombardovan u kuću za goste u Teheranu. Izraelci nisu ni prihvatili ni negirali odgovornost.

Međutim, svi znaju da su to bili oni, piše britanski list Dejli Mejl, govoreći o metodama rada i metodama „eliminisanja neprijatelja“ koje su dostupne u arsenalu izraelske obaveštajne službe Mosad – od paralizirajućih injekcija i strujnog udara, do otrovane paste za zube i mitraljeza sa veštačkom inteligencijom.

Ubistvo u srcu neprijateljsle teritorije

Ubistvo jednog od glavnih protivnika Izraela u srcu neprijateljske teritorije, na dan inauguracije novog iranskog predsednika šokiralo je Teheran. Detalji ovog čina su još uvek nejasni i Izrael tradicionalno nije preuzeo odgovornost za njega.

Ono što ga čini tako neobičnim je to, što pansionom upravlja moćna iranska Islamska revolucionarna garda (IRGC) i deo je većeg kompleksa IRGC-a poznatog kao Neshat, u bogatoj oblasti Teherana.

Operacija je navodno trajala mesecima uz opsežnu analizu Hanijinih prethodnih poseta kompleksu, kako bi se utvrdilo u kojoj prostoriji će najverovatnije živeti.

Nijedan Izraelac nije mogao da priđe ovom objektu. Mosad, izraelska služba spoljne bezbednosti, radila je ono što je često radila- koristila je lokalne stanovnike, napominje publikacija.

U Iranu, to su članovi iranskih disidentskih grupa kao što su Mudžahidi-e-Khalk, i oni koje mogu podmititi ili uceniti unutar vlade, pa čak i IRGC-a. Izrael sprovodi takve akcije uz precizno planiranje, „gotovo patološku pažnju na detalje, regionalno iskustvo i obaveštajne mreže u zemljama širom sveta“, navodi kolumnista lista.

„Bajonet“ u službi „Cezareje“

U okviru Mosada postoji moćna jedinica pod nazivom Cezareja, nazvana po drevnom lučkom gradu koji je izgradio kralj Irod Veliki. Cezareja je jedinica zadužena za specijalne tajne operacije. Unutar njega je Kidon („Bajonet“) odeljenje, odgovorno za izvođenje atentata.

Ubice često govore nekoliko jezika, imaju dvojno državljanstvo i specijalizovani su za rad u inostranstvu. Proces počinje definisanjem cilja i prikupljanjem informacija o njemu. Ovde se jedinica oslanja na svoju mrežu špijuna i lokalnih partnera širom ciljane lokacije.

U slučaju Hamasa, Mosad ima dugogodišnju i široku mrežu doušnika širom Gaze i Zapadne obale. Cezareja takođe prati veze, kontakte i komunikacije između Hamasa i libanskog Hezbolaha, posebno između Gaze, Istanbula i Bejruta, kako bi identifikovala kretanje istaknutih ličnosti.

Kada budu identifikovani, dosijei o ciljevima se podnose Komitetu za obaveštajne službe, koji se sastoji od šefova izraelskih obaveštajnih organizacija. Naredba o ubistvu Mosada poznata je kao naredba o „crvenoj stranici“, a svaku su zajednički ovlastili premijer i drugi ministri, obično uključujući ministra odbrane. A onda dolazi „čin odmazde“.

Izrael je dugo obećavao da nikada neće dozvoliti Iranu da dobije nuklearnu bombu i čini sve što može da održi svoju reč. To je bio slučaj sa likvidacijom iranskih nuklearnih naučnika- jedan je ubijen pomoću daljinski detonirane bombe. Između 2010. i 2012. Izrael je ubio još četiri naučnika, koristeći lokalne iranske agente.

Naučnici su ili upucani ili ubijeni bombama pričvršćenim za njihove automobile. Svaki put kada je Mosad ubio nuklearnog naučnika, udario je u srce najvrednijeg vladinog programa Irana i osramotio njegov bezbednosni aparat, navodi list.

Otrov u pasti za zube

Mosad nije ograničen samo na izvršenje atentata u neprijateljskim zemljama. Agencija je 20. januara 2010. ubila Mahmuda al-Mabhuha u Dubaiju u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Al-Mabhuh je bio šef nabavke oružja za Hamasovo vojno krilo, Brigade Al-Kasam, a ubijen je u svojoj hotelskoj sobi u Dubaiju, u operaciji u kojoj je učestvovalo 27 Mosadovih agenata koji su se predstavljali kao turisti.

Agenti su koristili lažne pasoše. Bila je to zapanjujuća operacija: al-Mabhouh je bio praćen tako pomno da je u roku od nekoliko minuta nakon što je prošao imigracionu kontrolu morao da pomeri svoja kolica za prtljag oko jednog od ubica.

Kada je stigao u hotel Al Bustan gde je odseo i otišao u sobu 230, agenti Mosada su rezervisali sobu 234 direktno preko puta. Zatim su reprogramirali bravu tako da njihov ključ od sobe 234 odgovara sobi 230 i sačekali su ga u sobi. Sledeći korak je bio obezbeđenje hodnika agentom obučenim kao da je radnik hotela Al Bustan, koji je čuvao stražu ispred.

Kada je al-Mabhouh ušao, ubrizgali su mu relaksant mišića „sukcinilholin“ da ga parališu, pre nego što su ga udarili strujom i ugušili jastukom. Zatim su ga presvukli u pidžamu i stavili u krevet kako bi izgledalo kao da je umro prirodnom smrću. Agenti su ubrzo otišli, a operacija je trajala manje od 24 sata.

Mosad aktivno koristi otrov, koji povremeno podseća na intrige italijanske renesansne dinastije, napominje izdanje.

Godine 1978. Mosad je ubio Vadija Hadada, šefa terorističke grupe „Narodni front“ za oslobođenje Palestine, koja je bila odgovorna za napade visokog profila na izraelske ciljeve, uključujući otmice. Prema Ronenu Bergmanu, autoru knjige „Ubij prvi: Tajna istorija izraelskih ciljanih ubistava“, Mosad ga je ubio trovanjem paste za zube.

Agent za duboko pokrivanje sa pristupom Hadadovom domu zamenio je njegovu redovnu pastu za zube identičnom tubom koja sadrži toksin razvijen u Izraelu. Svaki put kada je Haddad oprao zube, toksin je ušao u njegov krvotok. Bilo mu je sve gore i gore tokom nekoliko meseci dok nije hospitalizovan, prvo u Iraku, gde je živeo, a zatim na kraju u bolnici u Istočnoj Nemačkoj.

Za put su mu pomoćnici stavili otrovnu pastu za zube u torbicu za ličnu higijenu. Preminuo je deset dana nakon hospitalizacije. Poslednjih dana, njegovi krici od bola navodno su bili toliko glasni, da je morao da bude pod sedativima. Bilo je brutalno i efikasno – i upozorenje izraelskim neprijateljima širom sveta.

Mitraljez sa veštačkom inteligencijom

Vremena se menjaju, i Mosad se menja sa njima – a tako i njegove metode ubijanja. Ne samo zahvaljujući dominantnoj sili našeg vremena – novim tehnologijama.

27. novembra 2020. Mosad je ubio vodećeg iranskog nuklearnog naučnika Mohsena Fahrizadea. Ubijen je na ulicama Absarda, grada u blizini Teherana, koristeći satelitski kontrolisan mitraljez sa veštačkom inteligencijom.

Mitraljez rastavljen na sastavne delove i prokrijumčaren u Iran, a zatim tamo ponovo sastavljen. Zatim je postavljen na kamion sa kamerom, dok je drugo vozilo udaljeno kilometar korišćeno da bi se osiguralo da Fahrizade vozi vozilo.

Nakon što je identifikovan, mašina je ispalila 15 metaka u njegov automobil u tri rafala. Pogodak je bio toliko precizan da je njegova supruga, koja je sedela na suvozačevom mestu, ostala nepovređena. Bomba je tada detonirana da uništi oružje kako ga Iranci ne bi mogli rastaviti i ispitati.

Prevod i adaptacija: Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social