Naslovnica SPEKTAR Dedolarizacija u punom zamahu: Prva kreditna saradnja kineske i saudijske banke u...

Dedolarizacija u punom zamahu: Prva kreditna saradnja kineske i saudijske banke u juanima

Izvozno-uvozna banka Kine (Čajna EksimBank), glavna banka u Kini, saopštila je da je ostvarila prvu kreditnu saradnju sa Saudijskom nacionalnom bankom, najvećom bankom u Saudijskoj Arabiji – i to u juanima.

Taj potez pokazuje rastuću ulogu juana na međunarodnoj sceni, koja se širi sa trgovinskih poravnanja na kredite, rekao je stručnjak Dong Dengkin za “Global tajms”.

Sredstva će se koristiti za zadovoljavanje potražnje trgovinskih projekata Kine i Saudijske Arabije, saopštila je kineska banka i dodala da će se time olakšati i finansiranje i trgovina između zemalja i regiona u okviru inicijative “Pojas i put” (BRI).

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Kina i Saudijska Arabija su poslednjih godina mnogo napredovale u stvaranju sinergije između svojih strategija i vođenja bilateralne saradnje u različitim oblastima, podseća “Global tajms”.

Bliskoistočna zemlja ostala je najveći pojedinačni snabdevač naftom Kine tokom 2022. Bilateralna trgovina dostigla je 116 milijardi dolara prošle godine, što predstavlja rast od 33,1 odsto na godišnjem nivou.

Uvoz iz zemlje Bliskog istoka iznosio je 78 milijardi dolara, što je povećanje od 37 odsto u odnosu na isti period prošle godine, prema podacima kineske carine.

Dong Dengkin, direktor Instituta za finansije i hartije od vrednosti Univerziteta za nauku i tehnologiju Vuhan, rekao je za “Global tajms” da međunarodna uloga juana raste i širi se od trgovinskih poravnanja i prekograničnih investicija do kredita.

U 2022. godini, obračuni prekogranične trgovine u juanima iznosili su 7,92 biliona juana (1,15 biliona dolara), što je povećanje od 37,3 odsto u odnosu na prethodnu godinu, dok su prekogranična plaćanja direktnih investicija u juanima iznosila 6,76 biliona juana, što je povećanje od 16,6 odsto, pokazali su podaci kineskog Ministarstva trgovine u januaru.

“Kreditna saradnja između ‘Čajna EksimBank’ i Saudijske nacionalne banke u juanima je dobar obrazac za poslove sa drugim zemljama, posebno u zemljama i regionima duž BRI ruta”, primetio je Dong.

Zamah juana na prekookeanskim tržištima nezaustavljiv je daljim otvaranjem zemlje, rekao je Dong, dodajući da njegov uticaj očigledno raste u regionu Bliskog istoka, gde su neke zemlje suočene sa jednostranim sankcijama Zapada.

[adsenseyu1]

Iračka centralna banka saopštila je u februaru da planira da prvi put dozvoli da se trgovina iz Kine direktno obračunava u juanima, u pokušaju da poboljša pristup stranoj valuti, navodi Rojters.

Jedan iranski zvaničnik je rekao da su Iran i Kina nedavno razgovarali o povećanju udela svojih nacionalnih valuta u međusobnoj trgovini, s obzirom na to da juan čini značajan deo bilateralne trgovine, a dedolarizacija je na dnevnom redu vlade, prema iranskom listu “Fajnenšel tribjun”.

Druge zemlje kao što su Rusija i Vijetnam takođe su odlučile da koriste juan u trgovini, što je pokazatelj da internacionalizacija valute ne odgovara samo potrebama Kine, već i drugim zemljama, navodi “Global tajms”.

“Neizbežno je da će Kina pojačati saradnju sa svojim trgovinskim partnerima u juanu, jer će ovi odbiti da prihvate ekonomsku prinudu SAD”, zaključio je Dong.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Kristina Lalić Spirković (Pečat)

[adsenseyu4]