Naslovnica SPEKTAR Dedolarizacija napreduje: Nova razvojna banka BRIKS najavila trećinu kredita u nacionalnim valutama

Dedolarizacija napreduje: Nova razvojna banka BRIKS najavila trećinu kredita u nacionalnim valutama

Šefica Nove razvojne banke bloka BRIKS najavila je da će izdavati najmanje 30 odsto kredita u nacionalnim valutama članica

Nova predsednica BRIKS banke kaže da blok napreduje ka dedolarizaciji, postepeno se udaljavajući od upotrebe američkog dolara i da Nova razvojna banka (NDB) planira da skoro jednu trećinu (30 odsto) svojih budućih kredita daje u nacionalnim valutama svojih članica.

Dilma Rusef, bivša predsednica Brazila, preuzela je vođstvo Nove razvojne banke u martu.

NDB je 2014. godine formirao BRIKS koji čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika, kao globalno orijentisanu alternativu Svetskoj banci kojom dominiraju SAD, a koja je ozloglašena po nametanju neoliberalnih ekonomskih reformi osiromašenim zemljama.

U intervjuu za kinesku medijsku kuću CGTN, Rusef je rekla da je neophodno pronaći načine da se izbegne devizni rizik i zavisnost od jedne valute – američkog dolara.

„Dobra vest je da vidimo mnoge zemlje koje biraju da trguju koristeći sopstvene valute. Kina i Brazil, na primer, pristaju na razmenu u juanu i brazilskom realu“, rekla je ona.

„U NDB-u smo se tome obavezali u našoj strategiji. Za period od 2022. do 2026. NDB mora da pozajmi 30 odsto u nacionalnim valutama, tako da će 30 odsto naše kreditne knjige biti finansirano u valutama naših zemalja članica“, dodala je Rusef.

[adsenseyu1]

„To će biti izuzetno važno da pomognemo našim zemljama da izbegnu kursne rizike i nedostatke u finansijama koji ometaju dugoročna ulaganja“, naglasila je ona.

Članovi NDB-a ne uključuju samo osnivače BRIKS-a, već i Bangladeš, UAE i Egipat. Urugvaj je takođe u procesu pridruživanja, a mnoge druge zemlje su izrazile interesovanje.

Argentina, Iran i Alžir su formalno podneli zahtev za pridruživanje proširenom bloku BRIKS+, a prema rečima ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Lavrova, druge zainteresovane zemlje „uključuju Egipat, Tursku, Saudijsku Arabiju, Ujedinjene Arapske Emirate, Indoneziju, Argentinu , Meksiko i niz afričkih nacija“.


Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

(RT)

[adsenseyu4]