Naslovnica U FOKUSU Dačić poslao oštar protest Interpolu: Da li počinje međunarodni pravni rat?

Dačić poslao oštar protest Interpolu: Da li počinje međunarodni pravni rat?

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić potvrdio je da je Beograd zvanično uputio protestnu notu Generalnom sekretarijatu Interpola zbog zahteva Bosne i Hercegovine za raspisivanje međunarodnih poternica za predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem.

Razlog? Kako kaže Dačić, prekršeno je jedno od osnovnih pravila te međunarodne policijske organizacije – da ne sprovodi aktivnosti koje su politički motivisane.

Prema njegovim rečima, Interpol je već potvrdio da je primio protest i najavio da će ga uzeti u razmatranje. To u prevodu znači – situacija je ozbiljna i biće razmotrena na višem nivou, ali još ništa konkretno nije odlučeno.

Dačić je podsetio da su i Dodik i Stevandić državljani Srbije, što dodatno komplikuje celu stvar, jer Srbija ima i pravni i politički interes da ih zaštiti.

Sve je počelo kada je Sud BiH, čiju nadležnost vlasti Republike Srpske već godinama osporavaju, izdao naredbu za poternicama uz tvrdnju da su Dodik i Stevandić napustili Bosnu i Hercegovinu preko granice – mimo zvanične granične kontrole.

U praksi, to je verovatno značilo da su prešli u Srbiju bez pečata i bez zaustavljanja – što se politički u BiH tumači kao ozbiljno kršenje zakona, a u RS kao čin suvereniteta.

S obzirom na to da se poternice odnose na dva najviša funkcionera Republike Srpske i da je jasno da imaju političku pozadinu, Srbija smatra da je to direktno kršenje člana 3 Statuta Interpola, koji izričito zabranjuje upotrebu ove organizacije za političke, vojne, verske ili rasne ciljeve.

Ovo nije prvi put da se pravosudne institucije BiH i vlasti Republike Srpske sudaraju. Naprotiv – već godinama RS odbacuje nadležnost centralnih institucija u Sarajevu, posebno kada je reč o pravosuđu i bezbednosnim strukturama.

Dodik je to više puta jasno rekao – RS ne priznaje Sud BiH jer ga smatra produženom rukom bošnjačke političke volje. S druge strane, bošnjački politički vrh optužuje Dodika za pokušaj razgradnje države i otvoreno traži njegovu krivičnu odgovornost.

Ova najnovija epizoda s poternicama je samo poslednji čin tog sukoba. I to vrlo opasan čin. Jer, ako Interpol odluči da prihvati poternice, to bi značilo da bi Dodik i Stevandić mogli da budu uhapšeni ako otputuju bilo gde van Srbije i RS – uključujući i zemlje koje se smatraju prijateljskim prema Srbiji.

Za sada, Generalni sekretarijat Interpola još ništa nije odlučio, ali ako protest Srbije bude odbijen, to bi moglo izazvati ozbiljne diplomatske posledice. Srbija bi tada mogla uložiti dodatne prigovore ili čak pokrenuti pitanje zloupotrebe Interpola, što bi otvorilo mnogo širu diskusiju o političkoj instrumentalizaciji međunarodnih institucija.

Ova situacija se dešava u veoma osetljivom trenutku – dok se EU trudi da održi privid stabilnosti na Zapadnom Balkanu, dok SAD pojačavaju pritiske na vlasti u RS, a dok Rusija, sa druge strane, koristi tenzije da učvrsti svoje prisustvo u regionu.

Milorad Dodik već dugo balansira između tih sila – s jedne strane, održava kontakte sa Moskvom i otvoreno podržava rusku poziciju po pitanju Ukrajine, a s druge, pokušava da sačuva politički legitimitet u BiH.

Iz tog ugla, poternice mogu biti viđene i kao politički instrument za njegovo disciplinovanje ili izbacivanje iz igre pred moguće nove pregovore o uređenju BiH.

S druge strane, Srbija, uprkos tome što se formalno zalaže za poštovanje teritorijalnog integriteta BiH, očigledno ne namerava da prepusti Dodika na milost i nemilost Sarajevu.

Ne samo zbog njegovog srpskog državljanstva, već i zato što bi njegov pad mogao pokrenuti lančanu reakciju koja bi destabilizovala ceo region – od Crne Gore i Kosova, pa sve do Severne Makedonije.

Ko pobeđuje u ovom okršaju? Trenutno – niko. Sarajevo insistira na pravnoj državi, Banjaluka na suverenitetu entiteta, Beograd na zaštiti svojih građana, a međunarodna zajednica – kao i obično – ćuti i posmatra.

A Interpol? On se nalazi u nezavidnoj poziciji – ako odbaci poternice, biće optužen za političko pokleknuće; ako ih prihvati, rizikuje da izgubi poverenje jednog od najaktivnijih članova iz regiona.

U svakom slučaju, slede dani puni tenzija, pozadinskih diplomatskih razgovora i razmene nota. I, ako je suditi po dosadašnjem toku stvari, ovo je tek početak još jednog balkanskog političkog lavirinta iz kojeg se teško izlazi.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social