Davne 2004. godine, kompanija Gilead Sciences je odlučio da zaustavi razvoj leka protiv side zbog sopstvenog profita.
Iako je razlog obustave razvoja leka protiv HIV bio sasvim nešto drugo, javno objašnjenje kompanije bilo je bilo da se lek nije dovoljno razlikovao od postojećeg tretmana da bi opravdao dalji razvoj
Naime, kompanija Gilead je osmislila plan da odloži puštanje u promet inovativnog leka protiv side, kako ne bi ugrozio profit već postojećih lekova, iako su znali da njihovo dejstvo nije delotvorno, navodi se u nizu internih dokumenata objavljenih u parnici protiv kompanije.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti
Činilo se da Gilead, jedan od najvećih svetskih proizvođača lekova, prihvata dobro istrošenu taktiku industrije: igranje američkog patentnog sistema – kako bi zaštitio unosne monopole na najprodavanije lekove, piše Njujork tajm,
U to vreme, Gilead je već imao par lekova za borbu protiv H.I.V. , od kojih su oba bila podržana verzijom leka zvanog tenofovir. Prvi od tih lekova trebalo je da izgubi patentnu zaštitu 2017. godine, kada bi konkurenti mogli slobodno da uvedu jeftinije alternative.
[adsenseyu1]
Obećavajući lek, tada u ranim fazama testiranja, bio je ažurirana verzija tenofovira. Rukovodioci Gileada znali su da ima potencijal da bude manje toksičan za bubrege i kosti pacijenata od ranije verzije, prema internim beleškama koje su otkrili advokati koji tuže Gilead u ime pacijenata.
„Strategija proširenja patenata“, kako su je dokumenti Gileada više puta nazivali, omogućila bi kompaniji da zadrži visoke cene svojih lekova na bazi tenofovira.
Odloženo objavljivanje novog tretmana sada je predmet državnih i saveznih tužbi u kojima je oko 26.000 pacijenata koji su uzimali Gileadov stari lek protiv HIV virusa tvrde da ih je kompanija nepotrebno izlagala problemima s bubrezima i kostima.
(B92)
[adsenseyu4]