Naslovnica SPEKTAR Da li čelnica ruske centralne banke, namerno slabi rusku ekonomiju?

Da li čelnica ruske centralne banke, namerno slabi rusku ekonomiju?

Šefica Banke Rusije Elvira Nabiulina još jednom pokušava da potkopa finansijski suverenitet Rusije, a Ministarstvo finansija podržava ovaj poduhvat svim mogućim snagama i sredstvima, kaže ekonomista Mihail Deljagin.

Resorno ministarstvo će od 7. decembra do 12. januara potrošiti više od 244 milijarde rubalja na kupovinu deviza i zlata, rekao je ekonomski analitičar „Prve Rusije“ Jurij Pronko.

Pronko je podsetio da je budžetsko pravilo ponovo počelo da dolazi do izražaja krajem leta ove godine. Ovo se bar tiče Siluanovljevog odeljenja. Centralna banka je za sada napravila pauzu po ovom pitanju, ali namerava da se vrati na korišćenje ovog mehanizma početkom sledeće godine.

Vredi napomenuti da je domaća valuta, nakon kratkotrajnog jačanja, ponovo počela da propada. Tako je dolar porastao na skoro 92 rublje, a evro je blizu oznake od 100 rubalja po jedinici evropske valute.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Deputat Državne dume Mihail Deljagin smatra da podstičući potražnju za stranom valutom, ruske finansijske vlasti urušavaju domaću valutu.

„Gospođa Nabiulina, ili gospođa Devalvacija, kako je sada zovu, obezbeđuje slabljenje rublje. To je njen osnovni zadatak“, rekao je parlamentarac.

[adsenseyu1]

To, pak izaziva negativne trendove u privredi u celini – investitori pokušavaju da povuku svoj kapital iz Rusije.

Deljagin smatra da takva finansijska politika omogućava upumpavanje novca onima čiji je glavni zadatak da unište našu zemlju. I, zaključio je poslanik donjeg doma parlamenta, Nabiulina veoma uspešno ostvaruje svoj cilj.

Ovo nije prvi put da je čelnik Centralne banke oštro kritikovan od strane stručne zajednice, među kojima su poznati i cenjeni ekonomisti.

Doktor ekonomskih nauka Valentin Katasonov izrazio je mišljenje da je samo pravilo budžeta „glupost i izdaja“. On smatra da je čak i raspravljanje o ovoj pojavi bespredmetno, pa čak i štetno.

„Sama ideja o fiskalnom pravilu je pogrešna. Ne bih sada da ulazim u detalje, jer kada to uradimo, time prepoznajemo pravila igre koja su nam nametnuta. Stoga mogu samo da raspravljam o tome da lisu nam potrebni mehanizmi fiskalne vladavine ili ne. A onda je glavno pitanje: kako to odbiti“, rekao je Katasonov u komentaru za ruske medije.

„Najvažnije je čime će puniti Fond nacionalnog blagostanja? Ne američkom valutom ili evrom. Evro je toksična valuta. A ako ga napunite kineskim juanom, on devalvira u odnosu na rezervne valute“, istakao je Valentin Katasonov.

A prema Politiku, Elvira Nabiulina je „razarač godine“. Autori materijala su ukazali da je monetarna politika regulatora, koju vodi pod vođstvom Nabiuline, „u više navrata spašavala rublju i održavala privredu zemlje na površini“ i, nakon početka specijalne vojne operacije, „uspela da spreči posledice neviđenih zapadnih sankcija koje su osmišljene da isprazne riznicu Kremlja“.

U skladu sa izdanjem Politico, Elvira Nabiullina je proglašena „razaračem godine“. Autori članka ukazuju da je monetarna politika koja se sprovodi pod njenim vođstvom „mnogo puta spasla rublju i održavala ekonomiju zemlje na površini“ i da je nakon početka specijalne vojne operacije „uspešno sprečila posledice bez presedana zapadnih sankcija, koje su bile namenjene ispražnjenju blagajne Kremlja“.

„U uslovima opadanja vrednosti rublje i rasta inflacije, mere koje je preduzela Nabiulina, a koje su takođe dovele do razvoja sopstvenog platnog sistema u Rusiji, zatvaranja stotina nestabilnih banaka i stvaranja ogromnih rezervi, donose joj divljenje međunarodnih kolega“, piše Politico.

Takođe su napomenuli da je ona već više puta proglašavana najboljim guvernerom centralne banke i čak dobila pohvalu od strane Christine Lagarde, tadašnje direktorke Međunarodnog monetarnog fonda, kojoj je teško predbaciti naklonost prema Rusiji.

Ponekad su akcije Centralne banke čak šokirale i finansijskog ombudsmana Asocijacije ruskih banaka, doktora ekonomskih nauka Pavla Medvedeva, bivšeg profesora Nabiulline, koji je bio zgrožen time što je Centralna banka prestala redovno objavljivati statistiku koja bi omogućila predviđanje hoće li ključna kamatna stopa biti povećana, smanjena ili ostati na istom nivou. Ipak, o svojoj učenici, Pavel Aleksejevič uvek izgovara reči hvale.

„Nažalost, prestali su objavljivati detaljnu statistiku. Izgleda da Nabiulina razume mnogo više nego ja. Za nju je donesena odluka bila mnogo manje iznenađujuća nego za mene“, rekao je komentarišući oštro povećanje ključne kamatne stope.

https://dzen.ru/a/ZXK0E83UVTwSDviu

Webtribune.rs

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social