Matičnjak (lat. Melissa officinalis) prekrasna je biljka koju izuzetno vole pčele (na grčkom jeziku melisa znači pčela). Najlakše je prepoznajemo po listovima jakog i vrlo prijatnog mirisa, a ovo su njena lekovita i mistična svojstva.
Kao lekovita biljka matičnjak se koristi više od 400 godina. U 17 veku pariške karmelićanke pripremale su tzv. karmelićansku vodicu koja se pravi od 14 lekovitih biljaka i 9 začina, a glavni je matičnjak. Karmelićanska vodica služila je kao lek za sve, pa i najopakije i najteže bolesti u to vreme.
Matičnjak raste u celoj Evropi. Kod nas je samonikla biljka koja raste oko starih zidina, po vinogradima i to u celom regionu. Zbog svog blagog i uravnoteženog delovanja, čaj od matičnjaka prikladan je i za decu.
Beru se gornji delovi biljke, vrhovi i listovi, a najbolje je čitavo vreme koristiti svežu biljku jer raste od maja pa sve do novembra, dok ne počnu smrzavanja. Za zimu ga sušimo i čuvamo u zatvorenim posudama.
Razlika između mente i melise je pre svega u veličini listova samih biljaka. Matičnjak je uglavnom veći od mente, a listovi su mu širi te pomalo oblikovani u obliku srca.
Lekovita svojstva
Od matičnjaka se prave čaj, tinkture i kupke. Smiruje grčeve, reguliše probavu, jača i podmlađuje srce, pomaže kod zaceljivanja rana, sprečava srčani grč, smiruje migrene, delotvoran je kod neurednih ciklusa kod žena, pomaže kod potištenosti. Kod velike glavobolje kojoj su uzrok nervoza i stres, obložimo čelo i potiljak listovima i privijemo uz glavu.
Matičnjak poboljšava pamćenje, otvara lepe misli i briše one stresne, otklanja teskobe, telu daje novu snagu. I tinktura i ekstrakt matičnjaka dobri su za masažu kod reume, kod umornih nogu i ruku te protiv bolova nakon preloma. U svim oblicima jako je dobar za lečenje svih vrsta virusnih oboljenja. Pogodan je za sva lečenja jer ni nakon duže upotrebe nema nuspojava.
[adsenseyu1]
Postoji narodno verovanje kako kuća oko koje raste matičnjak živi u blagostanju, pogotovo ako ukućani drže pčele jer se košnice kupaju u medu. Dok su harale kuga i kolera verovalo se da te bolesti ne mogu proći do kuće oko koje raste matičnjak.
I danas se veruje da se zaraze koje dođu do grmova matičnjaka „odbiju i produže dalje“, zato se neretko sadi po vrtovima i oko kuća.
Evo jednog recepta za čaj koji bi trebalo da piju svi menadžeri i oni koji se bave stresnim poslom (ali ne samo oni, nego svi mi) jer opušta, pomlađuje i osnažuje telo.
- 1 supena kašika matičnjaka,
- 1 supena kašika gloga,
- 1 supena kašika lista masline,
- 1 supena kašika kantariona
Sve to staviti u litar vode i kuvati dok ne proključa, tada kuvati još 5 min i nakon toga poklopiti i pustiti da se ohladi. Procediti, zasladiti po želji, najbolje medom, pa popiti tokom dana.