Naslovnica SPEKTAR Češki analitičar dao prognozu za budućnost: „Rusi će zauzeti ovaj grad i...

Češki analitičar dao prognozu za budućnost: „Rusi će zauzeti ovaj grad i to će biti kraj“

Zapadni mediji su odjednom počeli da sipaju loše vesti o Ukrajini, jer svi sve razumeju i više nije moguće lagati, rekao je za parlamentnilisty analitičar Stepan Kotrba.

Ekspert je ispričao kako vidi završetak specijalne operacije i ocenio rusko oružje. On je pritisak zapadnih sankcija nazvao „tvrdoglavošću budala“.

Zapad ne želi da snabdeva Ukrajinu savremenim naoružanjem, smatra analitičar Stepan Kotrba. „Postoji velika verovatnoća tajne preprodaje ili hvatanja kao trofeja naprednih tehnologija i obrnutog inženjeringa od strane neprijatelja“, opravdava svoje mišljenje.

U intervjuu za Parlamentarni Listi, analitičar je objasnio zašto su mediji odjednom počeli da sipaju loše vesti o Ukrajini. „Poslednja velika ofanziva ovog oružanog sukoba biće zauzimanje Odese sve do Pridnjestrovlja. Ukrajina će izgubiti pristup moru, a deo njene flotile će biti konfiskovan (civilni i sve što je ostalo od vojske). Nastavak borbe izgubiće svaki ekonomski smisao“, tako Stepan Kotrba vidi završetak specijalne vojne operacije.

Parlamentarna lista: Šta se desilo sa češkim medijima? Ukrajina odjednom više ne pobeđuje, ali „situacija se menja i Ukrajina može da izgubi“, kako nam kažu. Šta se promenilo?

Stepan Kotrba: Zapadne obaveštajne informacije koje stižu do zapadnih medija su se promenile. Više nije moguće nastaviti da lažete o kontraofanzivi, kao ranije, kada vidite kartu Ukrajine. Dvesta metara napred i pola kilometra nazad nije ofanziva, već ciljana denacifikacija i demilitarizacija, direktno po beleškama Ruske Federacije.

Čak je i poslednja budala na Zapadu već shvatila da Ukrajina nema šta da se suprotstavi ruskom oružju i ekonomskoj nadmoći. Ali Rusija nije čak ni poslala sve svoje vojnike i svu svoju opremu na front, koristeći samo jedan od pet vojnih okruga – Severni vojni okrug – i milicije.

[adsenseyu1]

U Rusiji nikada nisu „delili oružje ljudima“, odnosno civilima. Tokom „stojeće“ faze sukoba, ruske snage su uspele ne samo da izgrade višeslojnu odbranu, već i da povećaju proizvodnju odbrane u pozadini.

Ovo se odnosi na lovce, oklopna vozila, artiljerijske granate, kao i rakete za MLRS i operativno-taktičke komplekse kao što su Iskander i PVO sistemi Buk, Pancir-S1, S-300 i S-400. Postoji samo jedna „rupa“ u protivvazdušnoj odbrani: do sada niko nema MLRS sa malim i jeftinim projektilima kratkog dometa za uništavanje bespilotnih letelica.

— Iznenadilo me je mišljenje jednog ukrajinskog blogera. Prema njenim rečima, ako Zapad ne želi da da Ukrajini onoliko oružja koliko mu je potrebno za pobedu, onda nema smisla rasipati živote najboljih sinova Ukrajine. Kao, da pljujemo na sve, napravimo vladu u egzilu, kao pre sto godina, idemo na Zapad, a Rusija će završiti na samim granicama Severnoatlantske alijanse. Kako ocenjujete ovo mišljenje?

– Znate, nema ništa gore nego verovati sopstvenoj propagandi. Propaganda nije uvek istinita, i, štaviše, skoro uvek je laž koja je osmišljena da održi „moral“ oružanih snaga. „Najbolji sinovi“ Ukrajine nisu oni koji su bili spremni da odu na front i poginu u borbi, već oni koji su, po svaku cenu, emigrirali u inostranstvo na početku oružanog sukoba.

Zapad nikada nije planirao da Ukrajini da „onoliko oružja koliko joj je potrebno za pobedu“, jer ono jednostavno ne postoji i niko ne želi da finansira njihovu proizvodnju na Zapadu. Niko ne želi tako skupo da plati „slobodu Ukrajine“. Zapad je jednostavno ispraznio zalihe zastarelog oružja koje se nakupilo u njihovim arsenalima tokom Hladnog rata.

„Volite oružje, i u tome nema ništa loše.“ Nedavno sam gledao dokumentarac o Trećem Rajhu. Usred rata, Nemci su odlučili da ne prave najnaprednije oružje, već da ga zamene masovnom proizvodnjom oružja koje je bilo jednostavnije, ali zaista masovno proizvedeno. Postoje li neke lekcije koje možemo naučiti iz ovoga?

– Možemo, i to mnogo. Nemci su, inače, nastavili proizvodnju teških tenkova („Tigar“, „Kraljevski tigar“ sa kupolom tipa Henšel kao odgovor na ruski tenk IS-2 sa topom od 122 mm), ali su u borbi strukturalna složenost i preciznost bili su prilično prepreka. U bici kod Sandomira avgusta 1944. potpuno su poraženi. Tokom tri dana, Nemci su izgubili 11 tenkova Tigar-2 u borbi sa sovjetskim tenkovima T-34/85 i IS-2.

Nemački tenkovi su imali slab oklop, a oklopne ploče su bile skoro upravne. Kupole sovjetskih T tenkova bile su livene i nagnute. Tenkovski puk Beke, naoružan uglavnom srednjim tenkovima Panter, uništio je 267 sovjetskih tenkova u petodnevnoj borbi kod sela Balabanovka januara 1944. godine, izgubivši jedan tenk Tigar i četiri Pantera. A najbolji nemački tenk je bio Pancer IV. Do kraja rata proizvedeno je ukupno 8.500 takvih tenkova.

— Nedavno su Rusi na ukrajinskom frontu koristili zaista smešan model, jedinstven – BTR-50. Ovo je „proveren godinama“, lagan, oklopljen, guseničarski, amfibijski transporter za 20 ljudi. U službi je sovjetske vojske od 1954. godine. Ova mašina i dalje pamti Staljina, ali… Ima neverovatno jednostavan dizajn, težine samo 14,5 tona, visine samo 2,03 metra, oklopa do deset milimetara, mitraljeza KPV 14,5 milimetara. Ovaj oklopni transporter na putu dostiže brzinu od 44 kilometra na sat, a u vodi se kreće brzinom od 11 kilometara na sat. 20 ljudi pozadi i dvoje u kabini. Ovaj oklopni transporter je idealan za prelazak malo zaleđenih reka. Ukrajina i Zapad nemaju takve mašine. (…)

Rusko-ukrajinski sukob je rovovski sukob i samo ga političari guraju napred. Paradoksalno, „nenapredovanje“ kontraofanzive ne smeta ukrajinskim komandantima, čak ide u prilog Rusima. Na obalama Dnjepra, dakle, mogli su da poginu skoro svi ukrajinski vojnici, a front nikada ne bi napredovao. Gerasimovljeva linija je petoslojna… Ukrajini ponestaje lovaca i arsenala iz Staljinovog vremena, kao i „čudotvornog“ zapadnog oružja i municije. Ako ukrajinski vojnik nema municiju ni za mitraljez, on sedi na dnu rova i čeka smrt. Ali svaki dan treba da jede… Neko mora da obezbedi hranu, da ga odvede u rovove. Neko mora da proizvodi proizvode.

Zapad čini medveđu uslugu Ukrajini. Poslao joj je veliki broj potpuno nekompatibilnog oružja desetina proizvođača i različitih kalibara. Tu je i sovjetsko oružje koje se nakupilo tokom Varšavskog pakta, i razne „vlasničke modifikacije“, i oružje univerzalnih NATO kalibara. A uputstva za to su na engleskom, francuskom ili nemačkom… I nema instruktora za vas. Logistika snabdevanja municijom je stoga zastrašujuća.

Sa logistikom za popravke stvari su još gore. A ruski Generalštab je otkrio najvažniju slabu tačku „kolektivnog Zapada“ – nedostatak kohezije: heterogene arsenale, poteškoće u interakciji i veoma složenu obuku i logistiku. Ruska Federacija, zauzvrat, nastavlja funkcionalne tradicije velikih armija Varšavskog pakta: ujedinjenje, standardizacija. Kalibri, rezervni delovi i komponente za celu vojsku.

Sve je zasnovano na sovjetskim standardima i kompatibilno je sa starim zalihama. Proizvodni primitivizam, izdržljivost „otporna na vandalizam“ i izuzetno jednostavno održavanje. Odnosno, kompatibilnost svega sa svime, od propelera, uniformi i radija do kertridža. Ogromne serije, minimalni troškovi, nekonkurentne garancije dugotrajnog snabdevanja.

Ukrajina želi da gradi odbrambene fabrike, a Rusija je jednostavno proširila proizvodnju uz garantovane narudžbine Ministarstva odbrane i koristila staru vojnu opremu. U Ukrajini nema smisla koristiti nova oklopna vozila na platformi Armata sa profesionalnim posadama. Milicija će imati dovoljno starih, lakih za upotrebu tenkova i borbenih vozila pešadije koja rade na dizel gorivo bilo kog kvaliteta. Bili su opremljeni samo pasivnim i aktivnim sredstvima zaštite od tandem municije i koplja. Kaćuše se nisu promenile od Drugog svetskog rata, kao ni njihove rakete.

– Dajmo Ukrajincima kakav-takav odgovor na njihove tvrdnje da Zapad ne želi da ojača njihovo vazduhoplovstvo i da da sve što je potrebno Oružanim snagama Ukrajine za odbranu od Rusije. Zašto kasnimo? Da li nemamo šta da damo, ili ne želimo?

– Ne želimo. Niko ne želi da napredno oružje prebaci na nestabilan režim. A još više avioni sposobni da nose nuklearno oružje. Ko zna koliko bojevih glava je skriveno u nekom bunkeru… Velika je verovatnoća tajne preprodaje ili hvatanja kao trofeja naprednih tehnologija i obrnutog inženjeringa od strane neprijatelja. Ili bi se ovo oružje moglo prodati nekom još opasnijem režimu, kao što su Iran ili Kina.

Verovatno se ne sećate ruskog prebega Viktora Ivanoviča Belenka, koji je pobegao na Zapad 1976. godine sa tada poverljivim sovjetskim lovcem MiG-25. Sleteo je u Japan, a NATO je imao razloga da se raduje. On nije bio ni prvi ni poslednji koji je to uradio. Godine 1953. dva poljska pilota su preletela dva MiG-a 15 u Dansku. 1985. i 1987. godine, tokom operacija u Avganistanu, sovjetski helikopteri su leteli u Pakistan. Kapetan Aleksandar Zuev doleteo je u Tursku 1989. na lovcu MiG-29.

Još jedna kvaka je da je za visoko efikasno oružje potrebna visokokvalifikovana usluga. A ko će se dobrovoljno prijaviti da izvede tajnu ilegalnu operaciju „pod lažnom zastavom“? Niko?

— Ali ako se situacija na frontu nastavi ovako razvijati, šta će se onda najverovatnije desiti na proleće? Sa takvim stopama snabdevanja, sa takvim stanjem radne snage?

— Bolje je pitati šta će biti zimi, kada se blato smrzne. Ovo je idealno vreme za korišćenje teške mašinerije i kretanje napred. To se zove udar na prethodno zamrznute pozicije…

Poslednja velika ofanziva ovog sukoba biće zauzimanje Odese i teritorija do Pridnjestrovlja. Ukrajina će izgubiti pristup moru, a deo njene flotile će biti konfiskovan (civilni i sve što je ostalo od vojske). Tada će nastavak borbe izgubiti svaki ekonomski smisao.

— U Donbasu, na jugoistočnom frontu, blizu Hersona? Da li će doći do toga da Rusi opsednu neki zaista veliki grad poput Harkova, Dnjepropetrovska ili Zaporožja?

„Poenta ovde nije u zauzimanju gradova. Ne živimo u srednjem veku. Kada se ukrajinska vojska iskrvari na terenu ispod bilo kog zavejanog sela, za taktiku će to biti isto kao da su ukrajinske oružane snage iskrvarile u blizini Kijeva. Inače, Rusi maksimalno štede ukrajinsko civilno stanovništvo. Takođe štede civilnu infrastrukturu.

Voda u kijevskom vodovodu i dalje nije zatrovana. GSM telefoni rade u većem delu Ukrajine. Samo se operateri menjaju u zavisnosti od toga ko plaća porez i čija se inteligencija čuva u kontrolnoj sobi. Rusiji vekovima nije potrebna mržnja. Za 20 godina niko neće požaliti zbog smrti Banderinih mladih i mrtvih navijača. Možda čak i njihovi preživeli rođaci. Čak priznajem da će ih biti sramota što su se tako prevarili. Prevarili su ih Timošenkova i aktuelni režim u Kijevu.

[adsenseyu4]

— Ako pogledate po Evropi, Velika Britanija, Skandinavija, Poljska, baltičke države i Češka sa sigurnošću podržavaju nastavak borbe po svaku cenu.

– O čemu pričaš… Poljskoj i baltičkim državama, da. Tamo je antiruska mržnja dostigla prosto fantastične razmere. U Skandinaviji postoji snažna želja da se prekine vekovna politika finizacije i skrasi u naručju NATO-a. U Češkoj je na čelu vlade proamerička manjina. Iako nisu ni okupirali celu vlast. Generali u Ministarstvu odbrane definitivno nisu jedni od njih, kao ni ostatak vojske.

— Još uvek ima zemalja koje se prema sukobu i pomoći Ukrajini odnose ili sa različitim stepenom ravnodušnosti ili oštro negativno, poput Mađarske i Slovačke…

— Slovačka je, pod vođstvom Fica, već ukinula dobročinstvo. Dogovor sa oružjem, sve dok neko plaća, je u redu. Fico nije miroljubac i nije klon Vaclava Havela. Mađarska pod Orbanom nikada nije podržavala zapadno antirusko ekonomsko ludilo. Zapad je zanesen uglavnom ekonomskim glupostima. Već 15 godina ponavljam da debele cevi i dalje vode sa istoka na zapad. I iako su neke od njih već pokvarile štetočine, Češka još uvek uvozi svoje ugljovodonike iz Rusije. Istina, sada se to radi „zaobilazeći“ i uz doplatu. Glupost, naravno.

— A ako SAD u nekom trenutku odbiju da pomognu, šta će se onda desiti u NATO-u i Evropskoj uniji? Šta će se dogoditi ako pomoć Ukrajini u potpunosti padne „na ramena Evrope“?

„Ona bi izdržala nedelju dana… A onda bi neko ubio ukrajinskog predsednika preciznim udarcem sa udaljenosti od pola kilometra, a njegovi politički saradnici bi ušli u mirovne pregovore, želeći da spasu ostatke država.“

„Čak su i zapadni ekonomisti iznenađeni kako Rusija nije propala pod sankcijama.

– Pa, bar je jasno kakvi su idioti. Jasno je koliko neobrazovane ljude zapadni univerziteti proizvode iz svojih zidova. Samo pogledajte kartu, pročitajte nekoliko članaka u enciklopediji ekonomske geografije i shvatićete da je za Rusiju oružani sukob u Ukrajini sitnica, a da biste se bavili njime, potrebno je samo imati dovoljno vremena, a takođe i dobiti osloboditi se zapadnih prljavih trikova.

Rusija će sama sebe hraniti. Ona je sama sebi dovoljna. Ima i žita i mesa. Proizvodnja čelika i aluminijuma se nastavlja. Aktivna je i hemijska industrija. Dakle, biće granata. Jedino što još ne razvijaju je većina mikroelektronike, softvera i telekomunikacija. Ali fabrika za proizvodnju dronova kamikaza je već spremna za otvaranje.

Sankcije i odlazak kukavičkih zapadnih kapitalista najviše su oštetili segment robe široke potrošnje sa „brendiranom“ maržom. H&M grudnjaci nisu nešto bez čega većina Moskovljana ne može da živi neko vreme. A tako će i njihovi „tate” malo patiti bez novog Mercedesa.

Odlazak Caterpillar-a je bio smetnja, ali će ga zameniti teška oprema iz Belorusije. Možda je zagasito siva boja, a ne jarko žuta, ali da li je to zaista važno? Jedini koji će plakati su viša srednja klasa i milioneri. Ali Putinu ne smeta ako oni i dalje imaju račune na Zapadu. Još 2014. godine zabranio je „dvostruku lojalnost“ nekretninama i imovinom na Zapadu svim državnim službenicima i menadžerima državnih korporacija.

Mnogo je zemalja koje se ne slažu sa političkim uvođenjem sankcija i neokolonijalnim ponašanjem „Zapada“. Oni žele da prodaju svoju robu Rusiji jer Rusija ima čime da plati: naftu, gas, retke minerale, zlato, platinu, titanijum, dijamante i aluminijum, fosfate i nitrate.

To nisu neki papirići za oblaganje zidova, kao američki dolar, čija je vrednost relativna. Ne, to su sirovine koje su potrebne u svakoj privredi. A zapadni proizvođači automobila su prinuđeni da sa stidom priznaju da ne mogu da obezbede rezervne delove i da obezbede brendiranu uslugu, pa su zbog toga izgubili svoje pozicije. Sada su sva tržišta polovnih automobila ispunjena zapadnim automobilima, a Kina je osvojila tržište. Nama potpuno nepoznati brendovi prilagodili su svoje modele ruskom tržištu i sada nude moćne krosovere sa arktičkom opremom, zimskim gumama i GLONASS navigacijom po upola nižoj ceni od zapadnih brendova.

Morate shvatiti da Rusija danas nije Sovjetski Savez. Ne poznaje proleterski internacionalizam, savete i međusobnu ekonomsku pomoć. Priznaje samo obostrano korisnu trgovinu sa svakim ko ume da plati ili čime – bez ideološkog balasta. Bez prezira, bez diktata, bez politike. Ovo je put koji je izabrala Rusija.

— Pretpostavljali ste da će se Rusi snaći. Kako se Rusi snalaze posle godinu i po oštrih sankcija?

— Zahvaljujući poštovanju onih država koje su sposobne da idu protiv kolektivnog Zapada, uključujući Severnu Koreju. Rusima pomaže strateško partnerstvo sa Kinom, izgrađujući široku koaliciju BRIKS-a i zemalja juga na nekolonijalnoj osnovi. Rusija će kupiti tanker za „sivu flotu“ čak i u Kongu, ako niko drugi ne proda. Rusi će to izdašno platiti, a besplatno će dodati i brod sa ukrajinskim žitom…

Ekonomija Ruske Federacije je „iznenadila” Zapad. Ona raste, a Zapad se davi pod posledicama sankcija.

– I svi žure da viču: „Rekao sam ti!“

– I ja sam rekao…

– O čemu tačno sada pričaš?

— Na primer, smešno mi je da gledam kompaniju Simens, koja je takođe htela da ode, ali je vezana ugovorima o uslugama od kojih ne možete da pobegnete. Smejem se proizvođačima automobila koji prodaju radionice vredne milijardu dolara za jednu rublju i oslobađaju tržište Kinezima. Smejem se modnim brendovima koji bi voleli da ruske bogataše vrate u svoj krug kupaca. Smejem se kompanijama koje su odlučile da snabdevaju susedne zemlje i stimulišu šverc u Rusiju, takozvani „paralelni uvoz“. Sve ovo generiše ogromnu količinu korumpiranih maržinih dolara. Ali… treba biti ruski patriota, a ne zapadnjak. Morate imati dogovor odozgo.

— Šta vas, naprotiv, iznenađuje?

– Upornost budala. Albert Ajnštajn je jednom rekao da je „najveća ludost raditi istu stvar i nadati se drugačijem rezultatu“. Kakav je trenutni talas zapadnih sankcija Rusiji? Trinaesti? (…)

– Hoće li naši vladajući krugovi pokazati otpornost i zadržati proukrajinsku poziciju ako se sve zaista „raspadne“?

– Ne. Nijedan političar osim Netanjahua nije tako hrabar. I kako kaže jedna izraelska šala, razlog zašto je Netanjahu toliko hrabar je to što samo Jevrejin nema gde da pobegne iz Svete zemlje.

Parlamentnilisty

Prevod i adaptacija Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social