Već više od jednog veka ceo svet uživa uz ovu pesmu, ali malo ko zna pravu priču o njoj.
Većina ljudi na svetu smatra da je „O sole mio“ najpoznatija italijanska pesma – što zbog toga što je generacije već pevaju, ali i zbog načina na koji predstavlja Italiju. Ipak, nije opšte poznata činjenica da ova pesma i nije baš povezana sa zemljom u obliku čizme.
„O SOLE MIO“ NIJE NA ITALIJANSKOM
[adsenseyu1]
Pevušeći baš ovaj hit mnogi su poželeli da nauče taj omamljujući, zavodljivi italijanski jezik. Međutim… „O sole mio“ nije pisana na standardnom italijanskom, već na napolitanskom (napuljskom) jeziku koji se (osim u, naravno, Napulju) govori u Kampanji.
Ova dva jezika donekle liče, ali ipak postoje značajne razlike.
Ono što je još zanimljivije jeste činjenica da se napolitanski jezik nigde ne uči – zvanično. Samo na Univerzitetu u Napulju možete da pohađate kurs o njemu – učeći njegov istorijat i društvene i književne uloge, ali ne i sam jezik.
[adsenseyu4]
ITALIJANSKA PESMA – NIJE IZ ITALIJE
Kad pomislite na pesmu, na ono otegnuto toplo „O sooooole mio“, divljenje Suncu, prelepoj zemlji i krajolicima koji ostavljaju bez daha – svi automatski pomisle na italijanska sela, na brašnjave mediteranske lepotice koje mese pastu i na crnokose mladiće koji im pevaju o suncu.
Pesma vas zapravo navodi na „pogrešan“ put! Naime, „O sole mio“ nije nastala u Italiji!
Tekst pesme je napisao napuljski novinar Đovani Kapuro, inspirisan svitanjem nad – Crnim morem!
On je 1898. godine poverio svoje stihove pevaču Eduardu di Kapui koji je komponovao muziku nadahnut baš putovanjem po Krimu, gde je išao sa ocem koji je bio ulični muzičar – violinista.
[adsenseyu1]
NAJČUVENIJI HIT JE PRODAT ZA MALE PARE
Kapuro i Di Kapua prodali su prava za ovu pesmu izdavačkoj kući Bideri – za svega 25 lira!
Uz to, malo se zna da Di Kapua nije stvarao baš sasvim sam. Treći autor umešan u nastanak „O sole mio“ bio je Emanuele Alfredo Macuki koji je pomogao pevaču da komponuje pesmu, ali nije se potpisao na partituri.
Tek su posle njegove smrti, 1972. godine, naslednici sudu predali dokaze da je on jedan od autora pesme. Trideset godina kasnije – 2002. godine – sud je presudio u njihovu korist i Macukijevi naslednici dobijaće tantijeme za ovo muzičko delo sve do 2042. godine.
Međutim, najpoznatije verzije ovog hita odavno su snimljene. To su one koje su ispevali Pavaroti, Domingo i Kareras (kao „Tri tenora“), Enriko Karuzo, Andrea Bočeli, ali i obrada Elvisa Prislija pod nazivom „It’s Now or Never“.
(Dnevno.rs)
[adsenseyu4][adsenseyu4][adsenseyu5][adsenseyu5]