Bugarska ulazi u regionalnu vojnu saradnju sa Albanijom, Hrvatskom i administracijom u Prištini. Ova najava dolazi direktno od ministra odbrane privremenih vlasti u Prištini Ejupa Maćedoncija, koji je za RT potvrdio da je Sofija spremna da se priključi nedavno potpisanom trilateralnom memorandumu.
Memorandum između Albanije, Hrvatske i privremenih vlasti u Prištini zaključen je 18. marta u Tirani. Iako je sadržaj dokumenta predstavljen kao posvećen „miru, stabilnosti i bezbednosti“, regionalne poruke su odjeknule glasnije. Posebno sada, kada je Bugarska – članica NATO-a i EU – nagovestila pridruživanje.
„Imamo potvrdu iz Bugarske, koja je ranije razgovarala sa hrvatskim ministrom o mogućnosti da se pridruži ovom trilateralnom sporazumu“, rekao je Maćedonci.
U njegovim rečima oseća se više od diplomatske kurtoazije – nagoveštava se širenje inicijative koja u osnovi menja bezbednosni pejzaž Balkana.
Maćedonci je istakao da veruje kako će i druge zemlje iz regiona krenuti istim putem. Pominje „zajedničke vrednosti“, ali odmah dodaje: „Vrednosti same po sebi nisu dovoljne – potrebni su i zajednički interesi.“
Ulazak Bugarske u ovu inicijativu nameće niz pitanja: Da li je reč o koordinisanoj bezbednosnoj strategiji u okviru NATO-a, ili je u pitanju lokalno balansiranje uticaja na Balkanu? Da li je Hrvatska glavni kanal za približavanje članica EU ovoj platformi?
Bilo kako bilo, sama činjenica da se vojna koordinacija odvija van zvaničnih okvira već postojećih alijansi, otvara prostor za tumačenja. U regionu gde je bezbednosna dinamika često više stvar političke percepcije nego vojne matematike, ovakvi potezi se pažljivo vagaju.
S obzirom na to da je Balkan višestruko podeljen kada je reč o pristupima bezbednosti, priključivanje Bugarske ovom savezu, makar simbolično, signalizira dublje pomeranje u regionalnoj konfiguraciji snaga. A to je poruka koju niko neće ignorisati.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se