U Finski zaliv stigla su dva NATO broda u okviru nove misije koja je pokrenuta radi jačanja prisutnosti i sigurnosnog nadzora u Baltičkom moru, prenosi finski portal Yle.
Ova aktivnost dolazi nakon serije incidenata u regionu, uključujući prekid podvodnih električnih i komunikacionih kablova tokom božićnih praznika, što je izazvalo zabrinutost za bezbednost infrastrukture.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
U Finski zaliv su upućeni nemački minolovac Datteln i holandski hidrografski brod Luymes, koji su deo šire operacije NATO-a usmerene na zaštitu ključne pomorske infrastrukture u Baltičkom regionu.
Prema informacijama iz NATO-a, ova misija obuhvata ne samo prisustvo brodova, već i upotrebu podmornica, nadzornih aviona i podvodnih dronova, što ukazuje na značajan nivo resursa angažovanih u okviru operacije.
Na samitu zemalja NATO-a iz baltičkog regiona, koji je 14. januara održan u Helsinkiju, predstavljen je novi program pod nazivom „Baltički stražar“.
Generalni sekretar NATO-a, Mark Rute, istakao je da je cilj ove inicijative povećanje situacione svesti u regionu i poboljšanje kapaciteta za brzo reagovanje na potencijalne pretnje.
Naglašeno je da će misija biti fokusirana na praćenje i zaštitu vitalnih komunikacionih i energetskih veza, koje su ključne za stabilnost i bezbednost u regionu.
NATO je doneo odluku o jačanju svog prisustva u regionu nakon što su na Božić zabeleženi incidenti sa oštećenjem podvodnih kablova u Baltičkom moru.
Ovi incidenti su izazvali sumnje na moguće sabotaže i podstakli zapadni savez da preduzme dodatne mere kako bi zaštitio kritičnu infrastrukturu.
Uloga nemačkog minolovca Datteln i holandskog broda Luymes je ključna za detekciju mogućih pretnji i procenu štete na podvodnim kablovima.
Ovaj potez NATO-a dolazi u kontekstu rastućih tenzija između Zapada i Rusije u baltičkom regionu. Baltičko more je od strateškog značaja kako za NATO, tako i za Rusiju, a incidenti sa podvodnom infrastrukturom dodatno povećavaju značaj ovog regiona u geopolitičkim sukobima.
Odluka NATO-a da pokrene misiju „Baltički stražar“ i pošalje svoje brodove u Finski zaliv deo je šire strategije za jačanje prisutnosti u regionima koji su ključni za stabilnost severne Evrope.
Korišćenje različitih tehnologija i resursa za praćenje infrastrukture pokazuje ozbiljnost sa kojom NATO pristupa ovim pitanjima.
Ostaje da se vidi kako će ovaj potez uticati na odnose između NATO-a i Rusije, kao i na bezbednosnu situaciju u baltičkom regionu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se