Za ukrajinske međunarodne partnere ovo će biti leto nelagode jer će se gubici gomilati, a za uspeh će biti potrebno vreme.
To ocenjuje Džek Vatling, istraživač s Britanskog kraljevskog instituta RUSI u analizi stanja na ukrajinskom ratištu.
Ofanziva je daleko od vrhunca, a prema mišljenju Džeka Vatlinga, treba se suzdržati od preuranjenih procena o uspešnosti. Dosadašnje borbe bile su teške, a Ukrajinci su probili neke prve linije odbrane, ali i dalje se nalaze daleko od glavnih crta ruske obrane. Takođe, Kijev tek treba da pošalje svoje snage, navodi Vatling.
Otvorite Telegram da bez cenzure primate izbor naših najboljih vesti
Prva ruska linija odbrane sastojala se od streljačkih zaklona i ručno iskopanih rovova osiguranih miniranjem terena protivtenkovskim i protivpešadijskim spravama.
Prva linija dodatno je zaštićena jer je na dometu topovske vatre i ruskih dronova. Glavna odbrambena linija nalazi se 15-20 kilometara od ukrajinskih pozicija, a sastoji se od ozbiljnih rovova i pucačkih položaja ojačanih betonom, tenkovskih prepreka, podzemnih kablova za koordinaciju topovskih udara i još mina. Iza su rezervni položaji za pucanje koji čine treću liniju odbrane.
[adsenseyu1]
Još teže borbe
Ionako teške borbe postaće još teže, ističe Vatling.
Kako ukrajinske snage budu prodirale dublje u odbrambeno područje ruske vojske, tako će dolaziti na nišan većem broju ruskih topova. Njihovi topovi će sve manje moći da učestvuju u akcijama, a napredovanje ukrajinskih jedinica postaće sve predvidljivije jer će morati da se kreću oko minskih polja. Vazdušna odbrana će manje moći da ih štiti, a verovatno će biti pod većim udarom ruskih vazdušnih snaga.
S obzirom na ove pretnje, ukrajinska vojska trenutno pokušava da postigne tri stvari, koje navodi Vatling.
Prvo, vodi se intenzivan dvoboj u kojem obe strane pokušavaju da napadnu neprijateljeve logističke, nadzorne, izviđačke i topovske mreže. Rusi dronovima Lancet pretražuju područje u lovu na ukrajinsko topništvo. Ukrajinci upotrebljavaju Storm Shadow i navođene višecevne bacače kako bi uništili ruska komandna mesta i zalihe municije.
[adsenseyu4]
Drugo, Ukrajinci pokušavaju da nateraju Ruse da pošalju rezervne snage kao pojačanje sektorima pod pritiskom. Jednom kada se u pogon stave ove jedinice, biće lakše identifikovati slabe tačke u ruskim linijama, one gde proboj ne bi bio dočekan novim slojem sveže razmeštenih snaga.
Treće, ukrajinska vojska pokušava da pritisne duž celog fronta i probije što šire područje. To rade kako bi uvišestručili opcije za napad na glavnu odbrambenu liniju i zadržali ruske snage u neizvesnosti oko toga gde bi mogli da pokušaju glavni proboj.
Dalje, s tako dugim frontom, rastegnutost ruskih trupa ograničava njihovu sposobnost da postave jedinice u dubinu i traži da ih se pošalju napred.
Gde će biti glavni napad?
Ukrajinci će u jednom trenutku morati da odluče gde će poslati svoje glavne jurišne jedinice, a ofanziva će tada ući u odlučujuću fazu, navodi se u analizi. Ta odluka, piše Vatling, mora da se temelji na uslovima na terenu. Ne radi se o pridržavanju nekog fiksnog vremenskog okvira. Kada te jedinice krenu u akciju, ofanziva će ili postići proboj ili propasti.
Uspeh je binaran, a ne linearan, smatra on. Linija je ili prekinuta ili nije, a Kijev trenutno mora da oblikuje bojno polje kako bi se povećala verojatnost proboja.
Uspešnost Ukrajinaca meriće se prema napretku s druge strane proboja. Ključno pitanje ako proboj uspe je koliko će Ukrajina imati jedinica za juriš, a presudna bi mogla da bude brzina.
Prema Vatlingovom mišljenju, ključno ovog teškog leta biće da ne dođe do popuštanja u zapadnoj obuci ukrajinskih vojnika i mobilizaciji vojne industrije koja trokira pod naporom „hranjenja ukrajinskih vojnih delovanja“. Biće potrebno osigurati održivost snabdevanja, a jedna od ključnih varijabli je da se uveri Kremlj da, čak i ako poraz bude dolazio na mahove – on je izvestan.
(Jutarnji list)
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa, Truth Social bez cenzure
Pratite tokom 24 sata bez cenzure naše najbolje vesti samo na Vkontakte