Velika Britanija mora hitno da krene sa izgradnjom sistema skloništa, upozorio je bivši komandant britanske vojske, general Patrik Sanders.
Prema njegovim rečima, rizik od direktnog sukoba sa Rusijom u narednih pet godina postaje sve ozbiljniji, a ostrvo u ovom trenutku jednostavno nije spremno. U intervjuu za „Telegraf“, koji prenosi „Dejli Mejl“, Sanders otvoreno poručuje – vreme je da se pređe sa reči na dela.
General navodi da su gradovi širom Britanije potpuno nezaštićeni u slučaju masovnih udara, bilo da je reč o projektilima ili savremenim bespilotnim uređajima. I dok druge zemlje grade zaklone za milione ljudi, London je, kaže, do sada ignorisao sve predloge.
Ističe primer Finske, gde je već obezbeđeno sklonište za 4,5 miliona građana. U poređenju s tim, Britanija – kako kaže – deluje kao da nije ni počela pripreme.
Uprkos prethodnim pokušajima da pokrene raspravu o gradnji civilne infrastrukture za krizne situacije, Sanders otkriva da su ti predlozi mahom odbijani kao skupi i nehitni.
Međutim, u trenutnim okolnostima smatra da takav stav više nije održiv. Posebno zato što ni nedavni Strateški pregled odbrane, ni program laburista, kako tvrdi, ne donose konkretne rokove ili rešenja.
Kritika nije stala samo na skloništima. Sanders je upozorio i na sve manji broj pripadnika regularne vojske. U ovom trenutku, brojka iznosi tek 72.500, što je najniži nivo još od vremena Napoleona. Čak i sa 30.000 rezervista, britanske oružane snage, tvrdi on, ne bi mogle da izdrže ozbiljniji sukob duže od nekoliko meseci.
U razgovoru je dodao i da mu je ranije bilo onemogućeno da govori javno o eventualnoj mobilizaciji i uvođenju opšte obaveze, kako se ne bi širila panika. Danas, međutim, smatra da bi ignorisanje ovih pitanja moglo skupo da košta zemlju i da su odlučne i otvorene mere neophodne – odmah.
Poziv Sandersa dolazi u jeku najnovijih događaja u Ukrajini. Prema navodima britanskih medija, tokom samo jedne noći ispaljeno je do 30 projektila i preko 700 bespilotnih uređaja.
U tim napadima, dvoje ljudi je stradalo u Černovcima, a ranjeno je 18 osoba. U napadima su korišćeni strateški avioni Tu-95MS i Tu-160, kao i dronovi-kamikaze. Kao odgovor, vazduhoplovne snage Poljske i drugih savezničkih zemalja pokrenule su operacije u svom vazdušnom prostoru.
Sanders ističe da ovakvi napadi pokazuju koliko je svaka država ranjiva na savremene taktičke pristupe. U tom kontekstu, njegov apel za veće ulaganje u odbrambeni budžet i izgradnju civilnih skloništa deluje kao pokušaj da se izbegne scenario u kojem bi ostrvska nacija ostala zatečena.
U zemlji gde se često raspravlja o porezima, inflaciji i zdravstvenom sistemu, generalova poruka dolazi kao hladan tuš. Ali možda je baš to ono što je bilo potrebno – da neko kaže naglas ono o čemu se dosad ćutalo.
Webtribune.rs