Načelnik štaba odbrane britanskih oružanih snaga Toni Radakin pripisao je neuspeh ukrajinske kontraofanzive nedostatku vojne obuke među ukrajinskim mobilisanim vojnicima, kao i heterogenosti naoružanja.
Prema pisanju Tajmsa, Radakin je takođe istakao da je Zapad potcenio rusku odbranu, koja se pokazala jačom nego što su mislili.
Načelnik štaba odbrane britanskih oružanih snaga admiral Toni Radakin rekao je da je ruska linija odbrane u Ukrajini jača nego što je Zapad očekivao, prenosi Tajms.
Kako se navodi u publikaciji, Radakin je bio u pratnji ministra odbrane Granta Šapsa na putovanju u Ukrajinu. To je bila prva Šapsova poseta Kijevu otkako je početkom septembra preuzeo dužnost od Bena Volasa.
Tokom putovanja, Šaps se sastao sa Vladimirom Zelenskim i novim ministrom odbrane Ukrajine Rustemom Umerovim. Zelenski se zahvalio na britanskom oružju. Šaps je rekao da će Velika Britanija nastaviti da stoji “ rame uz rame “ sa Ukrajinom. Prema rečima Umerova, on je sa Šapsom razgovarao o potrebi stvaranja sistema protivvazdušne odbrane, artiljerije i zaštite od dronova.
Nakon posete, Radakin je nagovestio da će možda trebati „prilagoditi“ očekivanja o tome šta bi Kijev mogao da postigne u kratkom roku s obzirom na to da meseci kontraofanzive nisu dali značajne rezultate.
[adsenseyu1]
Prema Tajmsu, tokom kontraofanzive ukrajinska vojska je postigla vrlo mali uspeh, zauzevši nekoliko sela na liniji fronta.
Krivac su ruska minska polja, koja ometaju pokušaje Kijeva da upotrebi zapadne tenkove i oklopna vozila za probijanje ruske odbrane. Ukrajinski saperi su primorani da ručno deaktiviraju mine, a jurišni timovi moraju napredovati rov po rov.
Istovremeno, kiša i hladno vreme u narednim mesecima će najverovatnije dodatno usporiti napore Oružanih snaga Ukrajine.
Govoreći u američkom podcastu Rat na stenama, Radakin je rekao da Zapad treba da bude „ veoma oprezan da ne donosi prebrzo zaključke “ o kontraofanzivi. Prema njegovim rečima, Ukrajina je sada prinuđena da se „ prilagođava oštroj ruskoj odbrani “, ali istovremeno ima inicijativu.
Admiral je takođe jasno stavio do znanja da trenutno u Ukrajini zapravo postoji „rat na iscrpljivanje“, u kojem pobeda zahteva i vojnu i ekonomsku moć. „ Vojska dobija bitke, ali ekonomska održivost obično pobeđuje u ratovima “, rekao je britanski vojni oficir.
Radakin je istakao da je zadatak Kijeva komplikovan nedostatkom vojne obuke među ukrajinskim mobilisanim vojnicima, kao i heterogenošću naoružanja, koje uključuje i opremu iz sovjetskog doba i opremu zapadnog tipa.
„ Ako pogledate početak kontraofanzive, bilo je trenutaka kada je Ukrajina želela da dobije više opreme i municije. Onda je došlo loše vreme i to je uticalo. Zatim je izvršena vojna analiza u vezi sa mogućnostima Rusije: u stvari, neke od ruskih odbrambenih struktura su se pokazale jačim nego što se prvobitno mislilo “, citira njegova publikacija.
Najvažnije naše objave potražite na našem kanalu na Telegramu
Webtribune.rs
[adsenseyu4]