Britanska vlada je prevazišla samu sebe kada je reč o zloupotrebi prava životinja, efikasno izjavljujući da sve životinje (osim ljudi, naravno) nemaju emocije ili osećanja, uključujući “sposobnost da osećaju bol.“
Ovo novo zakonodavstvo znači da će komercijalne laboratorije biti slobodne da izvode testove na životinjama uz koliko god žele okrutnosti (i bez ublažavanja bola, jer, navodno, životinje ne osećaju bol), a farme će biti sve manje i manje regulisane.
Dok je raspravljala o predlogu zakona za Bregzit, vlada je glasala protiv zakona koji priznaje da životinje imaju osećaj, i da mogu osećati bol i emocije.
Kada Britanija napusti EU 2019. godine, ne samo da će jazavci i lisice biti u opasnosti zbog ove promene u zakonu, već i sve životinje koje nisu kućni ljubimci. Dakle, u suštini, sve životinje koje će biti profitabilne za eksploataciju.
The Independent izveštava: Ovo glasanje dolazi u suprotnosti sa obimnim naučnim dokazima koji pokazuju da druge životinje imaju osećanja i emocije, neke čak i jače od naših.
Ali političari očigledno misle da oni imaju bolje znanje o mozgu životinja nego većina naučnika na planeti. Ovaj potpuni nedostatak logike nas navodi da verujemo da mnogi poslanici verovatno imaju manje inteligencije nego meduza. Ali nažalost, nemamo nikakvu ulogu u Parlamenu da bi glasali po našem ličnom mišljenju, za razliku od tih političara.
Realno, ko bi bio bio iznenađen ovim novim glasanjem? Uprkos pozivima Majkla Gova da pobljšaju standarde o dobrobiti životinja posle Bregzita, svi znaju da je vladu, a zapravo i većinu britanske javnosti, zapravo baš briga za životinje, osim ako su one slatke i pufnaste.
“Dobrobit životinja“ u očima vlade (a i javnosti) je izrešetana dvostrukim standardima. Trenutno, 80% britanskog zakonodavstva o dobrobiti životinja dolazi iz EU – ako se izglasa protiv činjenice da su životinje čulne, zašto se uopšte truditi sa ostatkom? Ako vlada ne veruje da životinje mogu da osete bar bol, sigurno ni jedno od njihovih prava neće uopšte biti zaštićeno.
Kada izađu iz EU, kućni ljubimci će biti zaštićeni Zakonom o dobrobiti životinja iz 2006. godine. Ali gde su tu divlje životinje, one u laboratorijama, i one u drugim oblicima zatočeništva? Samo mali primer toga je testiranje kozmetike. Prema zakonima EU, ilegalno je na životinjama testirati kozmetiku poput proizvoda za pranje tela i laka za nokte. Ali ovo bi se lako moglo odbaciti, baš kao što je i priznavanje toga da su životinje čulna bića.
Gledamo u vrlo mračnu budućnost za životinje, gde su laboratorije slobodne da obavljaju testove na životinjama uz koliko god okrutnosti žele (i bez ublažavanja bola, jer, navodno, životinje ne osećaju bol), a farme će biti sve manje i manje regulisane.
Webtribune.rs