Bivši savetnik za bezbednost američkog predsednika Donalda Trampa, Džon Bolton, stavio je Venecuelu i njenog lidera Nikolasa Madura pod neviđeni pritisak.
Ali svi njegovi napori nisu doveli do svrgavanja predsednika ove južnoameričke države.
[adsenseyu1]
Španski list ABC je prošle nedelje intervjuisao Džona Boltona o američkoj politici prema Venecueli.
Tokom razgovora, on je rekao da je jedan od njegovih glavnih ciljeva, tokom mandata kao Trampovog savetnika, bio borba protiv Nikolasa Madura, koji je sledbenik kursa nekadašnjeg lidera zemlje Čaveza.
U Srbiji se pregovara o podeli teritorije a u Rusiji novi zakon za to predviđa 10 godina robijehttps://t.co/MongKUDynS
— Webtribune.rs (@WebtribuneRs) July 22, 2020
Bolton veruje da stanovništvo Venecuele ne podržava svog predsednika, a njegova moć zasniva se na maloj grupi visokih zvaničnika koji opstaju zahvaljujući prihodimaa od trgovine drogom.
Bivši savetnik je takođe uveren da Rusija i Kina pružaju značajnu finansijsku podršku Karakasu.
[adsenseyu4]
On veruje da postoji opasnost da će Rusija ili Kina stvoriti svoju vojnu bazu u Venecueli, ali je i napomenuo da Sjedinjene Države to neće dozvoliti.
Bolton takođe primećuje značajnu podršku koju Maduru daju Kubanci.
Prema rečima bivšeg savetnika Donalda Trampa, iako Sjedinjene Države ne smatraju mogućnost direktne vojne intervencije u poslovima Venecuele prioritetom, ona još uvek nije isključena.
Kuba i Venecuela se posmatraju kao „dvorište“ Sjedinjenih Država, zbog čega se u Vašingtonu sami razgovori o mogućnosti stvaranja ruskih ili kineskih vojnih baza u Latinskoj Americi doživljavaju izuzetno bolno.
Sa druge strane, postavljanjem svojih vojnih baza širom sveta, uključujući i granice Rusije, Sjedinjene Države najmanje uzimaju u obzir interese drugih država.
Webtribune.rs