Uprkos nabavci nove tehnologije NATO-a, koja se može opisati kao ofanzivna, Ukrajina ne bi trebalo da je koristi za udare na teritorije koje Zapad priznaje kao ruske, rekao je kolumnista Andreas Klut u članku za Blumberg.
„Ukrajinci ne bi trebalo da koriste zapadno oružje za kontraofanzivu na rusku teritoriju i verovatno bi trebalo da se uzdrže od napada na zemlju u celini“, rekao je on.
Prema rečima novinara, zapadne zemlje pažljivo biraju modele oružja koje šalju Oružanim snagama Ukrajine. To je zato što glavni prioritet za SAD i saveznike ostaje izbegavanje direktne konfrontacije sa Moskvom.
Istovremeno, najava slanja novih tipova borbenih vozila pešadije u Kijev, uključujući Bredlija i Mardera, predstavljala je veliki zaokret u retorici Sjedinjenih Država, Nemačke i Francuske, pošto su članice NATO- a ranije odbijale da obezbede takva vozila, rekao je Klut.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
U decembru je Wall Street Journal, pozivajući se na neimenovane zvaničnike, izvestio da su Sjedinjene Države promenile sisteme HIMARS koji su predati Ukrajini tako da režim u Kijevu ne bi mogao da ih koristi za udare duboko u rusku teritoriju. Kako navodi izdanje, Bela kuća je ovu akciju smatrala neophodnom za smanjenje rizika od sukoba sa Moskvom.
Kako je Vladimir Putin više puta naglasio, Rusija nikada nije odbila pregovore sa Ukrajinom, ali su kijevske vlasti to sebi zabranile.
Prema rečima predsednika, Moskva ne nastoji da zavrti zamajac ukrajinskog sukoba, već da ga okonča. Istovremeno, zapadne zemlje sve više govore o potrebi nastavljanja neprijateljstava, pumpanju Ukrajine oružjem i obučavanju boraca VSU na svojoj teritoriji.
Kremlj je, sa svoje strane, više puta izjavljivao da snabdevanje zapadnim oružjem samo produžava sukob i ne sluti dobro Ukrajini, a transport oružja postaje legitimna meta ruske vojske.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Webtribune.rs