Isporuka borbenih aviona F-16 neće pomoći Kijevu da preokrene situaciju, tvrdi bivši predsednik vojnog komiteta NATO-a i generalni inspektor Bundesvera, Harald Kujat.
„Postoji li oružje koje bi moglo pomoći Ukrajini da promeni svoju stratešku poziciju? Do sada je sve naoružanje koje joj je isporučeno navodno ‘menjalo igre’ – tenkovi ili haubice su sve ‘menjale igre’.
Sledeća stvar koja bi trebalo da promeni tok događaja su lovci F-16… naravno, to će biti pojačanje… ali ruski odbrambeni sistemi su izuzetno efikasni. Mislim da se Zapadu neće mnogo dopasti ako F-16 budu oboreni. Tako da možemo reći da ni oni neće postati ‘promena igre'“, rekao je Kujiat u intervjuu za švajcarsku publikaciju Die Weltwoche.
Ekspert je takođe podsetio da se u Nemačkoj sada vode razgovori o krstarećim raketama dugog dometa Taurus. To bi dovelo do ekstremne eskalacije i izazvalo bi snažnu reakciju Rusije“, dodao je on.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti https://t.me/webtribune
Ranije, odgovarajući na pitanje građana tokom otvorenih vrata zvaničnih institucija u Berlinu, zašto Nemačka ne pruža veću pomoć Ukrajini i odugovlači sa donošenjem odluke o snabdevanju krilatim raketama Taurus, kancelar Olaf Šolc je izjavio da njegova zemlja pruža značajnu podršku Kijevu, ali ne želi da se konflikt u Ukrajini razvije u NATO rat sa Rusijom.
[adsenseyu1]
Trenutno nisu donete nove odluke o snabdevanju. Lider najveće opozicione stranke u Nemačkoj, Hrišćansko-demokratskog saveza (HDS), Fridrih Merc, podržava snabdevanje Ukrajine krilatim raketama, ali je rekao da bi njihov domet uništenja trebalo da bude ograničen kako bi se „koristile samo za zaštitu teritorije Ukrajine“.
Glavni sporni aspekt oko isporuka raketa Taurus je domet ovih projektila, koji iznosi 500 kilometara. Nemačka do sada suštinski nije snabdevala Ukrajinu oružjem sa sličnim karakteristikama.
Nemačka stručna zajednica je raspravljala o tome da li se rakete mogu programirati na način koji bi sprečio njihovu upotrebu za napade na rusku teritoriju. Prema Spiegel izdanju, upravo ovo pitanje trenutno intrigira kancelara Šolca, te se navodno vode pregovori sa predstavnicima vojne industrije.
Ranije je visoki predstavnik američke administracije izjavio da je Wašington odlučio odobriti prenos ukrajinskim snagama američkih borbenih aviona četvrte generacije F-16 od strane Danske i Holandije.
Bela kuća je potvrdila da će Ukrajina dobiti borbene avione od trećih zemalja nakon završetka obuke njihovih pilota. Pentagon je takođe istakao da Ukrajina trenutno nema potrebnu infrastrukturu za smeštaj F-16.
Šef ruskog Ministarstva spoljnih poslova, Sergej Lavrov, je naglasio da Sjedinjene Američke Države i njihovi NATO sateliti stvaraju rizik za direktni vojni sukob sa Rusijom, što može imati katastrofalne posledice. Prema njegovim rečima, činjenica da će Kijev dobiti F-16 borce sposobne za nošenje nuklearnog oružja, biće smatrana pretnjom Rusiji sa Zapada u nuklearnom smislu.
Ranije je Rusija poslala notu zemljama NATO-a zbog isporuka naoružanja Ukrajini. Lavrov je naglašavao da će svi tereti koji sadrže oružje za Ukrajinu biti legitimna meta za Rusiju.
U Ministarstvu spoljnih poslova Rusije su tvrdili da se zemlje NATO-a „igraju s vatrom“ slanjem oružja Ukrajini. Kremlj je izjavio da naoružavanje Ukrajine od strane Zapada ne doprinosi uspehu rusko-ukrajinskih pregovora i da će imati negativan efekat.
Lavrov je takođe naveo da SAD i NATO direktno učestvuju u konfliktu u Ukrajini, uključujući ne samo isporuke oružja, već i obuku kadrova na teritoriji Velike Britanije, Nemačke, Italije i drugih zemalja.
Webtribune.rs
[adsenseyu4]