Bivši predsednik uprave i sekretar partijskog komiteta jednog od najvećih banaka na svetu, Banke Kine (Bank of China), Liu Liang, osuđen je na smrtnu kaznu zbog primanja mita.
Ovu presudu donela je Srednja narodna sudnica u gradu Đinan, provinciji Šandong, prema saopštenju Vrhovnog narodnog tužilaštva Kine.
Liu je, pored smrtne kazne s dvogodišnjom odgodom izvršenja, kažnjen doživotnim lišavanjem političkih prava i konfiskacijom celokupne privatne imovine.
Banka sa bogatom istorijom i važnom ulogom
Banka Kine je jedna od četiri najveće banke u Kini, sa bogatom istorijom koja datira iz perioda pre 1942. godine, kada je bila uključena u emisiju novca.
Danas ovu funkciju obavlja Narodna banka Kine, koja ima centralnu ulogu u kineskom finansijskom sistemu. Banka Kine se smatra stubom kineske ekonomije, pa je skandal u vezi sa njenim rukovodiocima odjeknuo širom zemlje.
Šira kampanja protiv korupcije u bankarskom sektoru
Osuda Liu Lianga deo je šire kampanje kineskih vlasti protiv korupcije, posebno u finansijskom sektoru. U poslednjim mesecima, pod istragom su se našli brojni visoki zvaničnici vodećih kineskih banaka. Primera radi:
- U oktobru 2024. bivši zamenik predsednika Narodne banke Kine, Fan Ifej, osuđen je na smrtnu kaznu s odgodom izvršenja.
- Krajem oktobra, bivši potpredsednik China Development Bank, Vang Jungšen, dobio je 12 godina zatvora zbog primanja mita.
- Početkom novembra, bivši potpredsednik iste banke, Džou Činju, osuđen je na 15 godina zatvora zbog optužbi za korupciju.
- Slučaj korupcije bivšeg zamenika predsednika Industrijske i komercijalne banke Kine (ICBC), Džanga Honglija, takođe je dospeo pred sud u novembru.
- U istom mesecu, bivši zamenik predsednika Poljoprivredne banke Kine, treće najveće banke u zemlji, Lju Venlung, isključen je iz Komunističke partije Kine (KPK) i protiv njega je pokrenuta istraga.
Princip nulte tolerancije prema korupciji
Kineski predsednik Si Đinping istakao je da je korupcija „glavna zloćudna bolest“ koja ugrožava vitalnost i borbenu sposobnost Komunističke partije Kine (KPK).
Si je naglasio da borba protiv korupcije mora biti kontinuirana i neprekidna, dok god postoje uslovi za njeno širenje. Prema njegovim rečima, KPK neće tolerisati ni najmanji oblik korupcije, a svaki prekršaj biće kažnjen u skladu s principom nulte tolerancije.
Si Đinpingova strategija borbe protiv korupcije već godinama je ključni deo njegove politike. Od njegovog dolaska na vlast 2012. godine, hiljade visokih partijskih i državnih zvaničnika procesuirano je zbog korupcije, uključujući i pojedine najuticajnije osobe u zemlji.
Borba protiv korupcije ima za cilj ne samo čišćenje partijskih redova već i jačanje poverenja javnosti u vladu i stabilnost kineskog sistema.
Finansijski sektor kao meta borbe
Poseban akcenat u antikorupcijskoj kampanji stavljen je na finansijski sektor, koji se smatra jednim od najosetljivijih u ekonomiji zemlje.
Kineski bankarski sektor poslednjih godina suočava se s izazovima koji uključuju visoke nivoe zaduženja, usporavanje ekonomskog rasta i povećane regulatorne pritiske. Borba protiv korupcije u ovom sektoru ima za cilj da očisti sistem i obezbedi dugoročnu stabilnost.
Posledice za kinesku ekonomiju
Slučaj Liu Lianga, kao i druge osude visokih bankarskih zvaničnika, šalju jasnu poruku o ozbiljnosti s kojom kineske vlasti pristupaju borbi protiv korupcije.
Međutim, ove mere takođe ukazuju na duboko ukorenjene probleme u finansijskom sektoru zemlje. Dok javnost podržava obračun sa korupcijom, stručnjaci upozoravaju da ovakvi potezi mogu stvoriti i određenu nesigurnost među investitorima i zaposlenima u finansijskom sektoru.
Slučaj Liu Lianga i šira antikorupcijska kampanja pokazuju odlučnost kineskih vlasti da suzbiju korupciju na svim nivoima društva.
Ova borba nije samo pitanje unutrašnje politike već i ključni deo strategije za jačanje kineske ekonomije i međunarodnog ugleda.
Kineski predsednik Si Đinping jasno je stavio do znanja da neće biti kompromisa u borbi protiv mita i korupcije, što šalje snažan signal kako unutrašnjoj, tako i međunarodnoj zajednici.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se