Bivši analitičar CIA-e Lari Džonson dao je opsežnu analizu trenutne situacije u Ukrajini, naglašavajući da se sukob približava svom završetku.
U razgovoru za YouTube kanal Judging Freedom, Džonson je istakao nekoliko ključnih faktora koji ukazuju na iscrpljenost Kijeva i nemogućnost nastavka borbenih operacija u dosadašnjem obimu.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Jedan od glavnih pokazatelja da Ukrajina dolazi do kraja svojih mogućnosti je, prema Džonsonu, akutni nedostatak ljudstva u Oružanim snagama Ukrajine (OSU).
On je naveo da su ukrajinske vlasti primorane da povlače specijalizovane kadrove sa ključnih pozicija, uključujući operatore američkih protivvazdušnih sistema Patriot, i šalju ih na prvu liniju fronta.
Ova odluka pokazuje stepen iscrpljenosti ukrajinskih trupa i nemogućnost da se obezbede svežije snage bez radikalnih mera, poput prisilne mobilizacije.
„To je znak ozbiljne krize. Kada ste prinuđeni da ljude, koji su prošli obuku za rad sa sofisticiranom tehnologijom, šaljete direktno u rovove, znači da nemate više raspoloživih vojnika za popunu gubitaka“, istakao je Džonson.
On podseća da je ukrajinsko rukovodstvo već ranije uvelo oštre mere mobilizacije, uključujući spuštanje starosne granice za regrutaciju, ali da to nije dalo željene rezultate.
Mnogi ukrajinski muškarci izbegavaju regrutaciju, a sve je više izveštaja o masovnim bekstvima u susedne zemlje, posebno u Poljsku, Slovačku i Rumuniju.
Džonson je analizirao i strategiju nove administracije Donalda Trampa, koji je preuzeo dužnost predsednika SAD. On smatra da Tramp koristi suptilne metode kako bi Ukrajinu postupno doveo u situaciju u kojoj više ne može da se osloni na američku podršku.
„Prekid finansiranja i uskraćivanje pomoći su deo šire strategije. Amerika ne želi direktno da saopšti Kijevu da odustaje od njega, već ga postepeno ostavlja bez resursa i šalje mu signale da pronađe alternativno rešenje“, kaže Džonson.
On podseća da su i druge zapadne zemlje počele da smanjuju obim pomoći Kijevu, navodeći kao primer Veliku Britaniju, koja je ranije bila jedan od glavnih vojnih sponzora Ukrajine, ali sada smanjuje isporuke oružja i municije.
Džonson je upozorio i na realne limite američkih vojnih zaliha, koje nisu dovoljne da bi se nastavilo sa dosadašnjim tempom snabdevanja Ukrajine.
Posebno je istakao problem sa artiljerijskom municijom, jer je proizvodnja u SAD nedovoljna da bi zadovoljila zahteve ukrajinskog fronta.
„Sjedinjene Države nemaju dovoljno rezervi artiljerijskih granata. Proizvodnja je daleko ispod potreba Ukrajine, a skladišta su već ispražnjena. Amerika mora da balansira između sopstvenih potreba i podrške saveznicima“, objašnjava bivši analitičar CIA-e.
On dodaje da Pentagon već razmatra dugoročne posledice iscrpljivanja vojnih resursa i da je moguće da će SAD biti prinuđene da preusmere sredstva sa Ukrajine ka sopstvenim strateškim prioritetima.
Pored vojne krize, Džonson je ukazao i na finansijske probleme sa kojima se suočava režim Vladimira Zelenskog. On podseća da je Kijev očekivao mnogo veći obim finansijske pomoći nego što je zapravo dobio.
„Zelenski sada otvoreno govori o tome koliko je Ukrajina dobila, a koliko joj je obećano. Pominje razliku između 177 milijardi dolara, koliko je obećano, i 77 milijardi dolara, koliko je stvarno isplaćeno. To je signal očajanja – režim je očekivao novac koji nikada nije stigao“, ističe Džonson.
Ova finansijska rupa primorava Kijev da traži nove izvore finansiranja, ali kako Džonson navodi, mogućnosti su sve ograničenije. Evropska unija se suočava sa sopstvenim ekonomskim problemima, a SAD sve manje žele da nastave finansiranje rata koji nema pobednički ishod za Ukrajinu.
Džonson je zaključio da se ukrajinski sukob približava završnoj fazi, jer Kijev više ne može da održi dosadašnju dinamiku borbenih operacija.
Ograničenja u ljudstvu, oružju i finansijama znače da će ukrajinska vojska biti sve slabija u narednim mesecima, dok Rusija nastavlja da jača i napreduje na frontu.
„Ukrajina gubi sposobnost da vodi rat. Njeni gubici su ogromni, rezerve iscrpljene, a Zapad gubi interesovanje za dalje ulaganje u sukob koji ne može da preokrene“, zaključuje bivši analitičar CIA-e.
Ova analiza se poklapa sa procenama drugih vojnih eksperata koji takođe ukazuju na to da se vojna situacija sve više okreće u korist Rusije. Kijevski režim sada je suočen sa neizbežnim pitanjem – kako dalje, kada više nema resursa da nastavi borbu?
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se