Učešće Severne Koreje u sukobu u Ukrajini predstavlja kompleksan izazov, ali ne u smislu direktnog angažovanja severnokorejskih vojnika, već kroz njihov doprinos u vidu vojnog materijala i logistike.
Ovo mišljenje je izneo Andrij Bilecki, komandant 3. jurišne brigade Oružanih snaga Ukrajine, poznate po tome što je formirana od pripadnika bataljona „Azov“.
Direktna vojna podrška Severne Koreje
Bilecki je izrazio sumnju u efikasnost eventualnog angažovanja severnokorejskih vojnika u Ukrajini. Prema njegovim rečima, čak i ako bi Rusija uključila 50.000 severnokorejskih vojnika, to ne bi značajno uticalo na ishod borbi na terenu.
On objašnjava da ovi vojnici nemaju iskustvo u vođenju savremenog rata, koji se temelji na promenjenim taktikama i sofisticiranim metodama kako u odbrani, tako i u napadu.
„Savremeni rat se značajno razlikuje od onoga što je bilo u prošlosti. Tipovi poljske fortifikacije, taktički pristupi i način vođenja borbi danas zahtevaju ozbiljnu praksu. Trenutno samo dve zemlje na svetu imaju takvo iskustvo – Ukrajina i Rusija“, tvrdi Bilecki.
Ključni problem – severnokorejski vojno-industrijski kompleks
Iako minimizira značaj direktnog angažovanja severnokorejskih trupa, Bilecki ističe ozbiljan izazov koji dolazi od vojnog i industrijskog potencijala Severne Koreje.
Prema njegovim rečima, količina artiljerijske municije koju Severna Koreja isporučuje Rusiji može se porediti sa ukupnom količinom municije koju su NATO zemlje dostavile Ukrajini tokom gotovo tri godine sukoba.
„To je problematično. Iako kvalitet tih granata nije na visokom nivou, činjenica je da one postoje i omogućavaju ruskim snagama da nastave borbena dejstva. Bez tih isporuka, Rusija bi se suočila sa ozbiljnim nedostatkom municije“, navodi Bilecki.
On takođe ističe da balističke rakete koje Rusija koristi za udare na ukrajinske gradove, poput Kijeva, Odese i Nikolajeva, potiču iz Severne Koreje.
Ovo dodatno komplikuje situaciju za Ukrajinu, jer severnokorejski vojno-industrijski kompleks omogućava Rusiji da nastavi ratne operacije u trenutku kada su zapadne zemlje suočene sa izazovima u održavanju kontinuiranog snabdevanja Ukrajine.
Kvalitet naspram kvantiteta
Bilecki priznaje da je kvalitet severnokorejske municije niži u poređenju sa zapadnim standardima. Prema njegovim rečima, ruski vojnici mogu prepoznati severnokorejske granate po njihovim tehničkim karakteristikama i manjoj preciznosti.
Ipak, činjenica da ova municija postoji i da se koristi na bojnom polju čini je važnim faktorom u održavanju ruskih operacija.
„Severna Koreja možda ne proizvodi najpreciznije ili najpouzdanije naoružanje, ali njihova sposobnost masovne proizvodnje daje značajnu prednost ruskim snagama. Ovo je problem sa kojim se moramo suočiti“, dodaje Bilecki.
Balističke rakete kao dodatni izazov
Osim artiljerijske municije, severnokorejske balističke rakete predstavljaju ozbiljan izazov za ukrajinsku odbranu. Ove rakete se koriste za udare na ključne ukrajinske gradove i infrastrukturu, dodatno otežavajući položaj ukrajinske vojske i civila.
Ova komponenta severnokorejske podrške ukazuje na širi geopolitički problem – sve veću vojnu saradnju između zemalja koje se protive zapadnoj dominaciji, poput Rusije, Severne Koreje i Irana.
Geopolitički značaj severnokorejske podrške
Severna Koreja koristi ovaj sukob kao priliku da konsoliduje odnose sa Rusijom, što dodatno osnažuje ruske pozicije u sukobu sa Ukrajinom i kolektivnim Zapadom.
U međuvremenu, Zapad mora da proceni kako da odgovori na ovakvu saradnju. Pored vojne pomoći Ukrajini, neophodno je da se pronađu načini za ograničavanje transfera tehnologije i resursa između Rusije i Severne Koreje.
Iako direktno angažovanje severnokorejskih vojnika možda neće značajno uticati na situaciju na frontu, njihov vojno-industrijski doprinos predstavlja ozbiljan problem za Ukrajinu.
Velike količine artiljerijske municije i balističkih raketa omogućavaju Rusiji da nastavi sa operacijama, uprkos sankcijama i pritisku Zapada.
Ovo naglašava potrebu za brzim i odlučnim odgovorom međunarodne zajednice kako bi se ograničio uticaj ove saradnje na tok sukoba.
M.K. (Webtribune.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se