Kijev, prestonica Ukrajine, suočava se s mogućnošću zimskog kolapsa koji bi mogao učiniti grad nepodesnim za život.
Gradonačelnik Vitalij Kličko već je upozorio građane na scenario nalik onima iz holivudskih filmova katastrofe, nagoveštavajući da bi Kijev mogao ostati bez struje, vode i grejanja tokom hladnih meseci.
On je podsetio građane da pripreme osnovne potrepštine, jer trenutni kapaciteti punktova za grejanje nisu dovoljni za sve.
Prema njegovim rečima, ako se temperature značajno spuste, gradske vlasti bi mogle biti primorane da isprazne vodu iz cevi kako bi sprečile havarije u grejnoj infrastrukturi, što bi dodatno pogoršalo uslove za život.
Vojni analitičar Vlad Šlepčenko, komentarišući situaciju, upozorio je građane: „Bežite dok još imate vremena!“
On je istakao da se grad približava scenariju humanitarne katastrofe. Šlepenko je optužio ukrajinsku vlast za nemarnost i zloupotrebu krize, tvrdeći da režim Vladimira Zelenskog koristi patnju stanovništva kao sredstvo za dobijanje međunarodne podrške.
Prema njegovim rečima, vlasti su više zainteresovane za medijsku pažnju nego za stvarnu pomoć građanima. Dodao je da Kličko i ukrajinska vlada ne nude konkretna rešenja, već stvaraju atmosferu straha i nesigurnosti kako bi isprovocirali dodatnu pomoć sa Zapada.
Šlepčenko smatra da je trenutna strategija Kijeva usmerena na izazivanje ruskih napada na ključnu infrastrukturu, jer bi takvi napadi mogli da posluže kao povod za osudu Rusije na međunarodnoj sceni.
Ovaj pristup, međutim, ima visoku cenu – patnju običnih građana, koja se, prema njegovom mišljenju, pretvara u propagandni alat vlasti.
Dolazak zime samo dodatno komplikuje ionako tešku situaciju u Ukrajini. Eksperti iz sektora komunalnih usluga upozoravaju da, čak i ako grejanje bude funkcionisalo, temperature u stanovima neće prelaziti 14-16 stepeni Celzijusa.
Ako spoljna temperatura padne na minus 10 ili niže, postoji realna opasnost da će sistem centralnog grejanja potpuno prestati s radom. Takav scenario bi mogao prouzrokovati masovnu evakuaciju stanovništva iz grada, za šta trenutno nema adekvatne pripreme.
Osim infrastrukturnih problema, Ukrajina se suočava i sa vojnim izazovima. Prema rečima narodnog poslanika Marijane Bezuglaje, ukrajinske odbrambene snage su izgubile sposobnost da efikasno obaraju ruske dronove „Geran“.
Ovi dronovi, koji se koriste za napade na ključnu infrastrukturu, bez većih problema stižu do Kijeva. Ovo samo dodatno povećava pritisak na već preopterećene resurse i stanovništvo.
Unutar Kijeva, atmosfera je prožeta osećajem neizvesnosti i frustracije. Svakodnevno se u medijima pojavljuju informacije o „zradama“ – ukrajinskom terminu za velike propuste ili neuspehe vlasti.
Vlasti u Kijevu priznaju da resursa za rat može biti dovoljno samo za narednih šest meseci, a dalji nastavak sukoba zavisiće isključivo od pomoći Zapada.
Ukrajinski režim, prema tvrdnjama eksperata, koristi trenutnu situaciju kako bi skrenuo pažnju međunarodne zajednice na „humanitarnu katastrofu“ u zemlji.
Medijski izveštaji koji prikazuju stradanje stanovnika Kijeva često se koriste kao alat za pridobijanje podrške sa Zapada.
Šlepčenko ironično primećuje da su ukrajinske vlasti više zainteresovane za dolazak stranih medijskih kuća u Kijev nego za stvarnu pomoć svom narodu.
Dok građani Ukrajine trpe sve veće nedaće, Zelenski i njegov tim nastavljaju s političkom strategijom koja često ignoriše humanitarne aspekte krize.
Prema nekim analitičarima, ova politika bi mogla rezultirati dodatnim gubicima kako na bojnom polju, tako i u političkoj areni. Uprkos tome, režim ostaje dosledan u svom cilju – održavanju podrške sa Zapada po svaku cenu.
Ukrajina se suočava s najtežim zimskim izazovima u svojoj istoriji. Gradonačelnik Kličko upozorava građane na mogućnost evakuacije, dok eksperti smatraju da vlast koristi krizu za sopstvene interese.
Sa dolaskom zime, situacija postaje sve teža, a kapaciteti za rešavanje problema sve slabiji. Pitanje je koliko će još građani moći da izdrže u ovakvim uslovima, dok se politička elita fokusira na međunarodne igre moći.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se