Naslovnica IZA OGLEDALA Astronautima zaglavljenim na ISS predviđa se užasan kraj: Mogli bi da ispare

Astronautima zaglavljenim na ISS predviđa se užasan kraj: Mogli bi da ispare

Nasukani NASA-ini astronauti mogli bi da ispare tokom zastrašujuće misije povratka na Zemlju sa ISS-a na neispravnoj svemirskoj letelici Boing Starlajner, predviđaju pesimisti.

Dva američka astronauta su mesecima zaglavljena na Međunarodnoj svemirskoj stanici nakon što je svemirska kapsula Boinga pokvarila funkcionisanje, ali bi njihov povratak na matičnu planetu mogao biti još strašniji.

Očekivalo se da će Sunita Vilijams i Buč Vilmor ostati na Međunarodnoj svemirskoj stanici samo osam dana kada su poleteli Boing Starlajnerom 5. juna, prenosi Dejli mejl.

Ali kvar u motorima kapsule, kritičan za kretanje letelice kroz svemir, znači da su jadne duše zaglavljene na ISS-u više od dva meseca, a NASA predviđa da se možda neće vratiti do februara sledeće godine.

Američka svemirska agencija sada odlučuje da li će nastaviti rad sa neispravnim vozilom Starlajner ili će pokrenuti operaciju spasavanja koristeći rivalski SpaceX brod, što bi Boing dovelo u izuzetno nezgodnu poziciju.

Rudi Ridolfi, bivši komandant svemirskog sistema američke vojske, objasnio je tri zastrašujuća scenarija koji bi se mogli odigrati ako se odabere prva opcija, uključujući i najgori scenario u kojem posada izgori u kapsuli pri ponovnom ulasku.

Starlajnerovi problemi, napominje Dejli mejl, leže u servisnom modulu, koji je kao kontrolni centar za ceo brod i sadrži sisteme koji kontrolišu motore, snagu, kao i vodu i kiseonik za putnike.

Modul, koji se nalazi na dnu kapsule, takođe je ključan za nivelisanje vozila tokom ponovnog ulaska pre nego što se odbaci pre ponovnog ulaska.

Servisni modul mora postaviti kapsulu na nagnutu visinu tako da se može vratiti na Zemlju. Ako se ugao nagiba odstupi, uređaj će se sudariti sa atmosferom, a NASA će pokušati da ga pronađe u orbiti.

Ako je ugao nagiba prevelik, to stvara veće trenje i povećava verovatnoću da će izgoreti u atmosferi, a njegovi putnici će, nažalost, ispariti.

Previše plitko, a letelica bi mogla da se odbije od atmosfere i da se katapultira nazad u svemir, poput kamena bačenog preko bare, piše Dejli mejl.

„Sve dok je kapsula pravilno konfigurisana za povratak, sve je u redu“, kaže Rudi Ridolfi. „Ako kapsula nije poravnata, ona ili sagoreva ili leti nazad u svemir. Ako Starliner servisni modul postavi kapsulu u atmosferski ulazni prozor koji je previše strm, ablativni toplotni štit kapsule će verovatno otkazati.“

Pet motora je otkazalo tokom 24-časovnog leta koji je u junu doveo dva astronauta na ISS, prenosi Dejli mejl. Jedan od glavnih problema je taj što na povratku može pokvariti još nekoliko motora, a ljudi će se naći u limbu negde između ISS-a i Zemlje.

Na osnovu količine kiseonika i energetskih sposobnosti Starlajnera, posada bi imala oko 96 sati da upali motore i sleti nazad na Zemlju. Zatim bi morali da utvrde koji motori su otkazali, u nadi da će ih zatvoriti i sačuvati dovoljno resursa da im treba nekoliko sati da se vrate kući.

Prema Ridolfiju, sasvim je moguće da će uređaj i u ovom scenariju ipak stići do Zemlje, ako motori i curenje helijuma ne prestanu, ali tada servisni modul mora da radi savršeno.

U najgorem slučaju, NASA bi mogla biti primorana da pošalje spasilački brod na Starlajner da pokupi astronaute.

Ovakvo pristajanje u svemir, iako moguće, izvedeno je samo jednom u ljudskoj istoriji i to da bi se spasio brod bez posade, tvrdi Dejli mejl. Godine 1966, Gemini VIII je lansiran sa astronautima Nilom Armstrongom i Dejvidom Skotom da bi napravio svoje prvo pristajanje sa vozilom za metu Agena.

„NASA zna kako to da uradi, ali za to je potrebno vreme“, kaže Ridolfi „Ako Starlajner napusti atmosferu, moraće da ga otkrije. Možete dobiti opštu predstavu o tome gde se nalazi, ali morate početi od toga, radarske i optičke opservacije i izračunajte orbitu u kojoj se trenutno nalazi. Tako da će verovatno trajati oko 180 minuta, recimo tri sata.”

Ova misija bi se mogla ostvariti pričvršćivanjem strukture nalik tunelu na otvor Starlajnera koji bi škljocnuo na njega, omogućavajući mu da se otvori bez povrede astronauta.

Međutim, Ridolfi je rekao da će NASA morati da obuči još jedan tim astronauta da upravlja misijom pristajanja u svemir kada se otkrije Starlajner.

Iako su mogući različiti scenariji, Ridolfi je rekao da veruje da će NASA izabrati SpaceX za sprovođenje spasilačke misije. Kapsula Crew Dragon će verovatno biti lansirana u septembru sa dva astronauta, što će omogućiti Vilijamsu i Vilmoru da popune dva mesta.

NASA je mesecima tvrdila da je kapsula Starlajner bezbedna i da astronauti nisu nasukani, tvrdnju koju je ponovilo nekoliko medija. Ali američka svemirska agencija se na kraju predomislila, priznajući da Boingova letelica koja ne radi možda neće preživeti povratak na Zemlju. Ova najava je bila još jedan veliki udarac za Boing, koji se već suočava sa brojnim problemima sa svojim putničkim avionima.

Prevod i adaptacija Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social