Osnivač „Vikiliksa“ Džulijan Asanž koji je, prema odluci suda na Severnim Marijanskim ostrvima, posle 14 godina borbe konačno slobodan čovek, poleteo je avionom za rodnu Australiju, javlja australijski Ej-Bi-Si.
Na snimku emitovanom na Jutjub kanalu ovog medija, mali sivi avion koji se diže u nebo. Očekuje se da će Asanž večeras stići u glavni grad Australije, Kanberu.
Obraćajući se novinarima ispred suda, Asanžov američki advokat Bari Džej Polak ocenio je da je krivično gonjenje njegovog klijenta „bez presedana“ i rekao da Asanž nikada nije trebalo da bude optužen za špijunažu zbog objavljivanja dokumenata.
„On je strašno patio u svojoj borbi za slobodu govora, slobodu štampe i da osigura da američka javnost i svetska zajednica dobiju istinite i važne informacije vredne vesti“, rekao je Polak.
Asanžova australijska advokatica Dženifer Robinson rekla je da je u pitanju „istorijski dan“ i da je sporazum koji je osnivač Vikiliksa potpisao sa američkim sudom doneo „ogromno olakšanje Džulijanu Asanžu, njegovim prijateljima, porodici, pristalicama, nama i svima koji veruju u slobodu govora širom sveta“.
„Postojao je globalni pokret iza Džulijana za zaštitu slobode govora i upravo je zbog tog globalnog pokreta podrške današnji ishod moguć“, rekla je ona.
Asanž je juče ujutru pušten iz britanskog zatvora nakon što je pristao na delimičan sporazum sa američkim tužiocima – izjasnio se kriv po jednoj od 18 tačaka optužnice.
Osnivač „Vikiliksa“ je svetsku slavu stekao objavljujući stotine hiljada poverljivih materijala koji razotkrivaju, nezakonite akcije uglavnom Sjedinjenih Država tokom vojnih operacija u Avganistanu i Iraku.
Među njima se nalazi i video snimak pogibije iračkih civila tokom napada na američki helikopter u Bagdadu 2007. godine.
Od juna 2012. osnivač Vikiliksa krio se u ambasadi Ekvadora u Londonu , plašeći se izručenja Sjedinjenim Državama, gde je optužen za špijunažu i odavanje poverljivih informacija. Ujutro 11. aprila 2019, Asanž je priveden na zahtev Vašingtona.
Pet godina je bio u zatvoru sa maksimalnim obezbeđenjem Belmarš dok su održana saslušanja o mogućnosti njegovog izručenja Sjedinjenim Državama. Tamo mu je izrečena kazna od 175 godina zatvora po 18 tačaka.
(RT)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se