Naslovnica IZA OGLEDALA Arheolozi pronašli stotine brodova sa blagom na dnu obale Portugala

Arheolozi pronašli stotine brodova sa blagom na dnu obale Portugala

Portugalski podvodni arheolog, Aleksandar Monteiro sa Univerziteta NOVA u Lisabonu, izneo je fascinantne podatke o blagu u dubinama voda Atlantskog okeana.

Prema njegovom istraživanju, u vodama oko Azorskih ostrva, arhipelaga Madeira i duž obala kontinentalne Portugalske nalaze se ostaci oko 250 brodova za koje se pretpostavlja da kriju neverovatne količine dragocenosti.

Ova otkrića su rezultat decenija detaljnog istraživanja i analize brodoloma, od kojih su mnogi datirani unazad do 1500. godine.

Monteiro, koji je već 25 godina posvećen proučavanju podvodnih brodoloma i istraživanju arhiva, sastavio je opsežnu bazu podataka sa informacijama o 8.620 brodoloma.

Od ovog broja, čak 7.500 brodova je potonulo u vodama duž kontinentalne Portugalije, dok su preostali brodolomi zabeleženi u blizini Azorskih ostrva (oko 1.000) i Madeire (oko 120).

Ova baza uključuje samo one brodove koji su potonuli posle 1500. godine, kada je dokumentacija brodskih putovanja postala opsežnija i detaljnija.

Arheolog ističe da među ovim brodolomima ima oko 250 brodova za koje se veruje da na svojim potonulim palubama i u trupovima skrivaju neprocenjivo blago.

Iako je dokumentacija o ovim brodovima dostupna javnosti, portugalske vlasti do sada nisu preduzele ozbiljne korake kako bi organizovale potragu za ovim vrednostima.

Monteiro upozorava da bi, ukoliko se ne napravi plan za istraživanje i zaštitu ovih lokacija, blago moglo da padne u ruke slučajnih pronalazača ili profesionalnih lovaca na blago, što bi otežalo očuvanje kulturnog i istorijskog nasleđa.

Jedan od najpoznatijih brodova koji se nalazi u Monteirovoj bazi podataka je Nossa Senhora do Rosario, španski brod iz 1589. godine, koji je potonuo u blizini poluostrva Troja.

Prema dokumentima koje je arheolog istražio, na ovom brodu je zvanično prevoženo čak 22 tone zlata i srebra. Monteiro je otkrio ne samo detalje o teretu broda, već i ime majke kapetana, što svedoči o dubini njegovih istraživanja.

Još jedan fascinantan primer je brod Nossa Senhora da Luz iz 1615. godine, koji je potonuo u blizini ostrva Fajal na Azorima. Monteiro je proveo četiri godine analizirajući arhive u potrazi za informacijama o ovom brodu.

Kada je konačno prikupio dovoljno podataka, tokom prvog zarona na lokaciji uspeo je da pronađe mesto brodoloma, što je bio veliki arheološki uspeh.

Ova istraživanja otvaraju mnoga pitanja o sudbini skrivenog blaga i kako bi se ono moglo iskoristiti u budućnosti. Monteiro naglašava da nedostatak organizovanog plana za zaštitu ovih lokacija predstavlja ozbiljan problem.

On predviđa da će pre ili kasnije ovi brodovi biti otkriveni i njihova blaga izvučena na površinu, što bi moglo dovesti do konflikata i gubitka važnih istorijskih artefakata.

Podvodna arheologija ne služi samo za otkrivanje dragocenosti, već i za razumevanje istorijskih trgovačkih ruta, tehnologija brodogradnje i svakodnevnog života u prošlim vekovima.

U slučaju Portugala, koji ima bogatu pomorsku tradiciju i istoriju kolonijalnih osvajanja, ovakva istraživanja dodatno osvetljavaju značaj zemlje kao jedne od vodećih pomorskih sila u istoriji.

Rad Aleksandra Monteira pruža izuzetnu priliku za istraživanje i zaštitu podvodnog kulturnog nasleđa Portugala.

Njegova otkrića ne samo da fasciniraju, već i upozoravaju na potrebu za hitnim merama kako bi se ova blaga sačuvala za buduće generacije. Ako vlasti ne reaguju na vreme, potencijalno neprocenjivo kulturno i istorijsko nasleđe moglo bi zauvek biti izgubljeno.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social