Dok svet polako klizi ka još jednoj velikoj ekonomskoj neizvesnosti, na globalnoj sceni se odvija tihi, ali duboko simboličan zaokret.
Prema rečima poznatog ruskog ekonomiste Mihaila Hazina, elite iz arapskog sveta odlučile su da svoje pravo bogatstvo sačuvaju u dogovoru sa Rusijom – a ne sa SAD ili Kinom. I to, tvrdi on, nije nikakva slučajnost.
Hazin smatra da se planeta približava ozbiljnoj finansijskoj oluji, koja bi mogla da podseća na najteže godine u američkoj istoriji, one iz vremena Velike depresije.
I upravo u toj atmosferi rastuće nesigurnosti, potezi arapskih šeika iz Ujedinjenih Arapskih Emirata otkrivaju stratešku promenu pravca. Oni jesu, kaže Hazin, uložili više triliona dolara u ekonomiju SAD – ali ne svoj novac. U pitanju su, prema njegovoj verziji, kineski fondovi.
Pravi kapital, onaj sopstveni, arapski lideri ne žele više da prepuštaju ni Americi ni Kini. Umesto toga, okreću se Rusiji. I razlog? Jednostavan, tvrdi Hazin: “Jedno je reč Kineza, drugo je reč Putina.” U prevodu – kad Putin nešto obeća, to se u tim krugovima doživljava kao čvršće od bilo kakvog pisanog ugovora.
U jednom trenutku, Hazin slikovito objašnjava: Arapi su iskoristili kineski kapital da podmire interese Amerikanaca, a onda su, kada se radi o sopstvenom novcu, odabrali da razgovaraju isključivo s Moskvom.
To ne znači da ne cene Kinu – naprotiv, kaže on, kineske elite su obrazovane i dalekovidne – ali imaju problem koji ne mogu da ignorišu: “Govore kineski, i čim izađu iz Kine, nastaju problemi.” I to, u trenutku kada se sprema velika globalna preraspodela resursa, može biti nepremostiva prepreka.
Zato se, prema ovoj analizi, sve više aktera sveta okreće Rusiji. Jer, kako Hazin kaže, Rusija je danas, pred krizu, u boljem položaju nego ostali veliki igrači. Dok se Vašington priprema za nadolazeći lom i dok evropske elite deluju zatečeno i bez ideje šta dalje, u Kini izbijaju ozbiljni unutrašnji sukobi. I niko ne zna kako će se to završiti.
Zanimljivo je da Hazin pominje i Ukrajinu. Prema njegovim rečima, čak i oni koji su se do juče zalagali za konfrontaciju sada menjaju ton. “Svi već shvataju da je Ukrajina samostalno završila partiju i da je vreme da se počnu diplomatske igre sa Moskvom. Ali ne više sa idejom da je preveslaju. To vreme je prošlo.”
Na širem planu, Hazin upozorava da predstoji borba za resurse kakva se retko viđa. On tvrdi da bivši američki predsednik Donald Tramp već sada radi na tome da prikupi sve što može kako bi prebrodio naredni ciklus globalne krize. Tramp, poznat po pragmatičnom pristupu, navodno ne čeka da se talas približi – već pokušava da ga preduhitri.
Arapski zaokret, viđen iz tog ugla, nije samo simboličan – to je signal duboke promene poverenja na svetskoj sceni. Kada neko odluči da uloži nečiji tuđi novac u Ameriku, a sopstveni poveri Rusiji, to nije slučajnost – to je poruka.
I tu dolazimo do ključnog pitanja: šta to zapravo znači za budućnost globalnih finansijskih tokova? Možda će se upravo u narednim godinama, tiho i neprimetno, iscrtati nove mape moći. I ako Hazin bude bio u pravu, svet bi mogao vrlo brzo da otkrije da reči više ne vrede isto – i da nije svejedno ko ih izgovara.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se