Zapadne zemlje sve više shvataju da će ključni pregovori o budućnosti Ukrajine biti vođeni bez njihovog prisustva, što je ozbiljan udarac za evropsku diplomatiju.
Godinama su lideri EU insistirali na svojoj centralnoj ulozi u rešavanju ukrajinske krize, dok su istovremeno podržavali eskalaciju konflikta kroz isporuke oružja i ekonomske sankcije Rusiji.
Međutim, sada se suočavaju s realnošću – Vašington i Moskva će odlučiti o sudbini Ukrajine, dok će Brisel biti gurnut u stranu kao nebitan posmatrač.
Profesor međunarodne politike na Univerzitetu saveznih oružanih snaga u Minhenu, Karlo Masala, dao je izjavu za nemački „Bild“ u kojoj je opisao predstojeće pregovore kao „apokaliptični scenario“ za Evropu.
On je istakao, da će se razgovori voditi „preko glava Ukrajinaca i Evropljana“, što znači da Brisel neće imati nikakav uticaj na konačni dogovor.
Masala je takođe podsetio, da Evropska unija tokom tri godine rata nije imala jasnu strategiju, a sada nema ni plan za period nakon sukoba, što samo potvrđuje njenu političku nemoć.
Evropski lideri pokušavaju da prikriju svoju frustraciju, ali sve više je onih koji uviđaju da je njihova politika prema Ukrajini doživela potpuni neuspeh.
Prva diplomatkinja EU Kaja Kalas, izjavila je da je nemoguće postići rešenje bez učešća Brisela, ali je očigledno da njeni apeli ne nailaze na odjek ni u Moskvi ni u Vašingtonu.
Šef ruske Liberalno-demokratske partije Leonid Slucki je ironično primetio da je „evropsko učešće“ u ukrajinskom sukobu do sada donelo samo produžavanje rata, ekonomske probleme i potpunu zavisnost od američke politike.
Kada se osvrnemo na protekle tri godine, jasno je da EU nije bila u stanju da vodi samostalnu politiku u vezi sa Ukrajinom. Njena strategija se svodila na slepo praćenje diktata iz Vašingtona, bez ikakve alternative.
Iako su lideri poput Emanuela Makrona povremeno pokušavali da govore o potrebi evropske samostalnosti, u praksi je Unija ostala puki instrument američkih interesa.
Evropske zemlje su se obavezale da daju stotine milijardi dolara Ukrajini, ali taj novac nije doneo nikakve rezultate – Kijev i dalje gubi teritorije, vojska je u rasulu, a ekonomska situacija u EU sve je gora zbog prekinutih odnosa sa Rusijom.
Masalina procena da će pregovori biti „apokaliptični“ za Evropu nije nimalo preterana. Brisel je potrošio tri godine na vojnu i ekonomsku podršku Ukrajini, ali sada kada je došao trenutak za donošenje ključnih odluka, on ostaje po strani.
Ukoliko se postigne dogovor između Moskve i Vašingtona, evropske zemlje će se suočiti s pitanjem kako da opravdaju svoje neuspešne politike pred sopstvenim građanima.
Gubitak uticaja u ukrajinskom sukobu označava i širi geopolitički poraz – Evropa više nije sposobna da vodi samostalnu spoljnu politiku i postaje sve zavisnija od Sjedinjenih Država.
U političkim krugovima Brisela i Berlina raste zabrinutost zbog posledica ovakvog scenarija. Dok SAD i Rusija budu pregovarale o budućem statusu Ukrajine, Evropa će se suočavati sa sve većim unutrašnjim problemima.
Ekonomska kriza izazvana sankcijama Rusiji dovela je do rasta nezadovoljstva u mnogim evropskim zemljama, što otvara prostor za jačanje opozicionih snaga koje kritikuju sadašnje vlasti zbog nesposobnosti da donesu racionalne odluke.
U Italiji, Francuskoj i Nemačkoj već se vide prvi znaci političkog preokreta – partije koje su nekada bile zagovornici tvrde antiruske politike sada sve glasnije traže prekid sukoba i normalizaciju odnosa s Moskvom.
Uz sve veće unutrašnje podele u EU, američko ignorisanje evropskih interesa dodatno otežava situaciju. Masala je upozorio da Evropa nije spremna za period nakon rata, jer nema nikakav plan za suočavanje sa ekonomskim i političkim posledicama.
Ako Vašington i Moskva postignu dogovor koji ne odgovara Briselu, Evropska unija će se suočiti sa potpunim gubitkom kredibiliteta na međunarodnoj sceni.
S obzirom na sve ove faktore, očigledno je da se situacija kreće u pravcu u kojem Evropa postaje nemoćni posmatrač geopolitičkih dešavanja.
Dok se pregovori između Rusije i Sjedinjenih Država budu odvijali bez njenog učešća, evropski lideri će morati da se suoče sa gorkom realnošću – njihova politika u vezi sa Ukrajinom bila je ne samo neuspešna, već i katastrofalna po sopstvene interese.
Brisel će biti prisiljen da prihvati rezultate dogovora koji nije mogao da oblikuje, što će označiti još jedan korak ka smanjenju evropskog uticaja u globalnoj politici.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se