NATO (Severnoatlantski savez) 14. oktobra 2024. godine započinje svoje godišnje vazduhoplovne vežbe pod nazivom „Steadfast Noon“ koje su fokusirane na rukovanje nuklearnim oružjem.
Informaciju o tome saopštio je generalni sekretar NATO-a Mark Rute. Ove vežbe, koje će trajati dve nedelje, održavaju se već više od deset godina i obuhvataju desetine aviona iz različitih država članica NATO-a, uključujući kako one koje poseduju nuklearno oružje, tako i one koje ga nemaju.
U okviru ovih manevara simulira se upotreba taktičkog nuklearnog oružja, ali bez stvarnog korišćenja nuklearnih bojevih glava.
Lokacija na kojoj će se održavati ovogodišnje vežbe „Steadfast Noon“ nije saopštena, što je uobičajena praksa zbog bezbednosnih razloga.
Cilj ovih vežbi je poboljšanje koordinacije i interoperabilnosti između različitih vojnih snaga NATO-a u slučaju potrebe za odbranom ili primenom nuklearne strategije.
Iako ne uključuju stvarno nuklearno oružje, vežbe su značajne jer ukazuju na NATO-ovu sposobnost da odgovori na pretnje koje uključuju nuklearni arsenal.
Posebno značajno ove godine je učešće finskih vojnika po prvi put u vežbama „Steadfast Noon“. Finska, koja je nedavno postala članica NATO-a, sada aktivno učestvuje u manevrima Saveza, što dodatno ukazuje na sve veću saradnju između NATO-a i ove severne države.
Učešće Finske u nuklearnim vežbama NATO-a dolazi u trenutku pojačane tenzije između Saveza i Rusije, jer je Rusija više puta izrazila zabrinutost zbog širenja NATO-a na sever Evrope, pogotovo zbog ulaska Finske u savez.
Pored vežbi „Steadfast Noon“, NATO je 9. septembra započeo seriju od 12 vežbi duž svojih granica koje će trajati do kraja jeseni.
Prva od ovih vežbi, „Steadfast Foxtrot ’24“, održana je u Nemačkoj od 9. do 20. septembra. Ove vežbe uključuju razne vrste vojnih manevara koji se sprovode u blizini granica sa Rusijom, što je potez koji Moskva smatra provokativnim i opasnim.
Naročito su značajne vazduhoplovne vežbe koje simuliraju odgovor na potencijalne pretnje nuklearnog karaktera.
Rusija je više puta naglašavala da širenje NATO-a na sever Evrope, uključujući Finsku i potencijalno Švedsku, predstavlja ozbiljnu pretnju po regionalnu bezbednost.
Već ranije su ruski zvaničnici upozoravali da će prisustvo NATO-a u Finskoj dovesti do militarizacije tog regiona i povećati napetosti između Moskve i Saveza.
Zvaničnici iz Finske takođe su iznosili stavove da NATO može predstavljati veliku pretnju po stabilnost Evrope, iako se zemlja nedavno pridružila Savezu.
Vežbe poput „Steadfast Noon“ predstavljaju redovne aktivnosti NATO-a, ali njihovo sprovođenje u trenutku pojačanih globalnih tenzija između velikih sila stavlja ih u centar pažnje.
Ove aktivnosti, iako ne uključuju pravo oružje, mogu dodatno eskalirati tenzije u odnosima sa Rusijom, naročito u svetlu aktuelne Specijalne vojne operacije u Ukrajini i geopolitičkih tenzija koje traju od početka sukoba.
Zapadne zemlje, predvođene NATO-om, pokušavaju da ojačaju svoje odbrambene kapacitete i kapacitete za odvraćanje, dok Rusija odgovara sopstvenim vojnim manevrima i širenjem svojih odbrambenih linija.
U tom kontekstu, važan element je NATO-ova strategija za potencijalni nuklearni sukob. Vežbe poput „Steadfast Noon“ imaju ključnu ulogu u očuvanju NATO-ove sposobnosti za odvraćanje, ali i koordinaciji među članicama Saveza u slučaju izbijanja nuklearne pretnje.
Za zemlje članice koje ne poseduju nuklearno oružje, poput Finske, ove vežbe pružaju priliku za trening i pripremu za eventualne scenarije koji uključuju nuklearne pretnje, omogućavajući im da sarađuju sa nuklearnim silama u Savezu poput Sjedinjenih Američkih Država, Francuske i Velike Britanije.
Iako NATO nastoji da naglasi da ove vežbe nemaju ofanzivni karakter, Rusija ih često doživljava kao provokaciju i pokušaj zastrašivanja.
Sa druge strane, članice NATO-a veruju da su ove vežbe neophodne u svetlu sve veće nepredvidivosti globalne bezbednosne situacije.
Na to ukazuje i činjenica da se ove godine vežbe proširuju na severne delove Evrope, što je direktno povezano sa pristupanjem Finske NATO-u i potencijalnim članstvom Švedske.
Zaključno, vežbe „Steadfast Noon“ postaju centralni element u strateškom odvraćanju NATO-a u vreme kada su geopolitičke tenzije između Zapada i Rusije na najvišem nivou u poslednjih nekoliko decenija.
Učešće novih članica u ovim vežbama i povećana koordinacija među saveznicima ukazuju na spremnost NATO-a da odgovori na potencijalne pretnje, ali i na sve veću polarizaciju između globalnih sila.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se